Okénko do historie: Cibule se dříve používala jako všestranný lék, afrodisiakum i prevence cholery
9. 9. 2023 Historie a zajímavosti
Dovedete si představit guláš bez cibule? Bez ní by neměl ten správný šmak. Zdravá je syrová i vařená. V lidovém léčitelství se užívá už po tisíciletí. Naši předkové se dívali na cibuli jako na zázrak a lék proti mnoha nemocem.
Odkud přišla?
Cibule je jednou z nejstarších pěstovaných plodin v naší historii, pochází ze střední Asie, odkud se rozšířila do celého světa. Archeologové, botanici, ani historici nejsou schopni přesně určit čas dobu a místo prvních pěstování.
Tato zelenina totiž podléhá zkáze a její pěstování nezanechává téměř žádné stopy. Některé písemné záznamy ale umožňují udělat si o jejím původu velmi zajímavý obrázek.
Mohlo by vás zajímat
Rozšířila se v Asii
Cibule byla nejprve domestikována ve střední Asii a na Středním východě babylonskou kulturou v Íránu a západním Pákistánu. Mnozí věří, že organizované pěstování začalo mnohem dříve, tisíce let předtím, než bylo vytvořeno písmo. Cibule se pěstovala ve starém Egyptě před 5 500 lety, v Indii a Číně před 5 000 lety, v Sumeru před 4 500 lety.
Mohlo by vás zajímat
Snadno se pěstovala
S organizovaným pěstováním cibule kolem roku 3 500 př. n. l. se starověké civilizace, které ji používaly, brzy staly na této skvělé zelenině skutečně závislé. Cibuli bylo snadné pěstovat na jakémkoli druhu půdy, v jakémkoliv ekosystému i počasí a bylo snadné ji skladovat, sušit a uchovávat během zimy.
Mohlo by vás zajímat
Součást náboženských obřadů
Kvůli všem těmto výhodám cibule nepřekvapí, že tato zelenina rychle vstoupila do náboženských obřadů několika starověkých civilizací. Nejvíce se to projevilo v Egyptě, kde cibule byla symbolem věčnosti, nekonečného života a byla součástí pohřebních obřadů (zejména při pohřbech faraonů). Egypťané malovali cibuli na stěnách svých staveb, pyramid a hrobek.
Mohlo by vás zajímat
Důležitý lék
Se vší tou popularitou se cibule stále více a více objevovala v písemných záznamech. Byla několikrát popsána v bibli, oslavována lékaři jako jeden z nejdůležitějších léků na různá onemocnění srdce, kloubů a trávení.
Ve starověkém Řecku ji hojně využívali nejen lékaři, ale i vojáci a sportovci, kteří věřili, že jim dodává sílu od bohů (jedli ji syrovou, vařenou, jako šťávu). Římané také konzumovali velké množství cibule a brali si ji s sebou i na cesty.
Mohlo by vás zajímat
Ve všech koutech světa
Po pádu Římské říše vstoupila Evropa do temného středověku. Během té doby se cibule hojně používala jako potravina i jako léčivý prostředek a často byla cennější než peníze. S příchodem renesance a novými obchodními cestami se cibule dostala do všech koutů světa. Údajně byla cibule první zeleninou, kterou kdy vysadili první kolonisté, kteří se vylodili na severu Ameriky.
Mohlo by vás zajímat
Všestranné využití
Cibule se v lidovém léčitelství používala a stále používá jako účinné antiseptikum na rány a rychlé ošetření včelího či vosího žihadla, měla by totiž mírnit otoky. Dříve cibule sloužila také jako prevence v dobách epidemií moru či cholery. Cibulová polévka se často podávala novomanželům jako afrodisiakum o svatební noci.
Náš tip: Bez cibule by některá jídla neměla tu správnou chuť. Vyzkoušejte třeba bramborové placky s cibulí podle našeho videoreceptu.
Zdroje informací:
kniha Rady babky kořenářky, Svojtka a Vašut 1994
onions-usa.org: Onion History
vegetablefacts.net: Onion History - Origin and History of Onions
vitalia.cz: Co všechno může udělat cibule pro vaše zdraví
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Historie chleba: Z pšenice se původně dělala jen kaše, později byl bílý chléb symbolem bohatství a ten tmavý byl určen pro chudé
Historie na talíři: Sůl měla ve starověku stejnou hodnotu jako zlato, hitem 70. a 80. let bylo šťavnaté kuře v soli podle tohoto receptu
7 důležitých potravin, které dovezl Kolumbus z Ameriky do Evropy: Jsou mezi nimi brambory, rajčata i kakao
Přečtěte si Zobrazit více
Historie rajčat: V 18. století se jimi otrávilo několik aristokratů, v roce 1893 kvůli rajským jablkům dokonce zasedal Nejvyšší soud
Cuketu pěstovali už indiáni, v Evropě ji rozšířili Italové a k nám pak před lety „vtrhla“ jako náhrada okurek napadených plísní
Jak skladovat cibuli a česnek. Každý druh zeleniny potřebuje vhodné podmínky