Pět nejpopulárnějších jídel s párkem: Frčí zabalené v listovém těstě, k čočce i jako součást frankfurtské polévky
20. 10. 2023 Vaření
Párek je oblíbeným pokrmem napříč generacemi, především díky své jednoduchosti přípravy a všestrannému použití. Dá se zkonzumovat jako rychlý oběd, svačina, nebo jako oblíbená pochoutka na grilu. Navíc je často v „akčních“ nabídkách obchodních řetězců, je tedy i levnou variantou při výběru surovin k vaření.
Němci udělali párku reklamu
Párek může nabídnout pestrou škálu chutí. Vyrábí se jemné, pikantní, uzené i kořeněné. U nás se fenoménem stal především párek v rohlíku. Jde o tradiční druh českého rychlého občerstvení.
Jeho původ je však obvykle připisován Německu, kde se podobné jídlo nazývá, stejně jako jinde ve světě, hot dog. První párky byly vyráběny ve 13. století ve Frankfurtu. Němečtí imigranti pak tento výrobek přivezli do Spojených států amerických, kde se rychle stal populárním a začal být nabízen na veřejných akcích a ve stáncích s rychlým občerstvením.
Mohlo by vás zajímat
Párek v rohlíku
Na českém území se párek v rohlíku začal prodávat v druhé polovině 20. století a rychle se stal velmi oblíbeným. K jeho popularitě přispěl i fakt, že se jedná o levné jídlo, které může být připraveno velmi rychle. V některých oblastech České republiky je tradicí přidávat do párku v rohlíku i jiné suroviny, například zelí. Kromě toho se v posledních letech objevují i různé moderní varianty tohoto jídla, například s exotickými omáčkami nebo sýry.
Čočka nakyselo
Oblíbeným „domácím“ jídlem je čočka s párkem. Zejména v podzimních a zimních měsících se jedná o vyhledávané jídlo, které nejen zahřeje, ale i dostatečně zasytí. Základem je čočka nakyselo, kterou si můžete připravit podle tohoto receptu, k níž se přidají párek nebo klobása a levná večeře je na světě.
Frankfurtské potěšení
Frankfurtská polévka je dalším příkladem, jak se dají párky skvěle využít v kuchyni. Jedná se sice o tradiční německé jídlo, ale velkou oblibu si našla i u českých strávníků. Hlavními ingrediencemi této polévky jsou vývar, brambory, mrkev, celer, pórek a frankfurtský párek. Recepty se mohou lišit v závislosti na regionu. Hutná polévka je často ochucena majoránkou, petrželkou a dalšími bylinkami.
Děti mají svého favorita
Oblíbeným pokrmem dětí je párek s bramborovou kaší. Přestože se nejedná o žádnou složitou gastronomickou záležitost, u našich nejmenších si našla velké množství fanoušků. Pro maminky, které se vrací pozdě z práce a musí nakrmit své potomky jde o jednoduchou záležitost. Stačí jen uvařit brambory, rychle z nich udělat kaši, kterou děti milují, a přidat ohřátý párek.
Hit rodinných oslav
O trochu složitější, ale stejně oblíbené, jsou také párky v listovém těstě. Přestože se jedná o zdánlivě obyčejné jídlo, neurazí ani návštěvu, které ho nabídnete. Navíc, pokud nezvolíte přípravu vlastního těsta, ale sáhnete po tom kupovaném, práce v kuchyni se smrskne na úplné minimum. Nečekaná návštěva si tak ani nemusí všimnout, že pro ni připravujete pohoštění.
Párky v listovém těstě
Na přípravu pokrmu, který můžete vytvořit třeba na rodinnou oslavu, budete potřebovat: 8 párků, 1 balení listového těsta, 1 vejce (na potření), semínka (sezamová či maková) na ozdobení, kečup nebo hořčice na dochucení.
Jak na to?
- Rozbalíme listové těsto a nakrájíme ho na 8 stejně velkých obdélníků.
- Párky opláchneme a osušíme.
- Každý párek obalíme do obdélníku listového těsta. Můžeme je obalit šikmo, spirálovitě, nebo jakkoliv jinak podle fantazie. Důležité je, aby bylo těsto dobře spojené. Nechceme, aby se při pečení rozhrnulo.
- Těsto potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme semínky.
- Pečeme v troubě předehřáté na 180 stupňů asi 20 minut, nebo dokud těsto není zlatohnědé.
- Hotové párky v listovém těstě podáváme s kečupem nebo hořčicí.
Náš tip: Když vám ještě nějaké párky zbydou, zkuste je podle našeho videoreceptu připravit po cikánsku:
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Čajové pečivo stříkané sáčkem se zdobičkou s námi zvládne téměř každý
Těsto má jiný postup přípravy i jiné složení než klasické linecké. Obsahuje hodně tuku, je křehké a v puse se rozplývá. Můžeme jej tvarovat sáčkem,… Číst více
S marcipánem i modelovací hmotou musíme správně zacházet, abychom je nezničili
Jedná se o několik jednoduchých pravidel, která se opravdu vyplatí dodržovat, pokud má být výsledek dokonalý. Většina z nich platí pro pravý i… Číst více
Retro okénko: Arabesky aneb vánoční chuť dětství. Oblíbené želé bonbony úspěšně konkurovaly kolekcím i salonkám
Věšíte každoročně na stromeček kromě kouliček… Číst více
Pohlreich prozradil, kdo u nich doma peče cukroví i co nemá rád v bramborovém salátu: Dělám si takový polovlašák, říká
Příprava na Vánoce, především pak na Štědrý den,… Číst více
Ochutit nebo obarvit marcipán můžete produkty koupenými nebo přírodními. Vyberte si
Umělá ochucovadla koupíme v drogeriích nebo na cukrářských webech. Máme na výběr pestrou paletu barev, a dokonce i několik příchutí. Více ceněné jsou… Číst více
Falešný vařený marcipán: Naučíme vás vyrobit levnou potahovací hmotu
Základem této hmoty je mouka zpracovaná obdobně jako u odpalovaného těsta. V horké tekutině "odpálíme" mouku a po zchladnutí zapracujeme příchuť a… Číst více
Příběh vánoční kolekce: Prodávaly se v Tuzexu a sloužily i jako úplatky. Jednopatrová stávala 48 Kčs
Pestrobarevné figurky zvířátek a dalších… Číst více
Špaldové rohlíčky, žitné perníčky nebo pohankové linecké aneb Jak se peče z jiných druhů mouky
Vánoční cukroví sice většinou pečeme z klasické… Číst více
Estonský věnec kringel: Severský vánoční moučník je krásně vláčný, omamně voní skořicí a příprava je překvapivě snadná
Skořicové rolky z kynutého těsta určitě znáte.… Číst více
Svátky slavných: Šéfkuchař Roman Paulus šokoval svou alergií na cukr a prozradil, proč dělá dva bramborové saláty
Na vánoční svátky se těší i populární šéfkuchař… Číst více
Přečtěte si Zobrazit více
Falešné listové těsto, které zvládne každý. Je levnější, krásně lístkuje a chutná skoro jako originál
Domácí kečup podle šéfkuchaře Miroslava Mahela: Nechybí v něm badyán, překvapuje řepa, kapie nebo jablka
Vyrobili jsme domácí hořčici jen ze čtyř ingrediencí. Vyjde na 9 Kč, v chladu vydrží i několik měsíců a chuťově je perfektní
Přečtěte si Zobrazit více
Jak dlouho namáčet luštěniny? Nejvíce času potřebují fazole a cizrna, bez namáčení se obejdou červená čočka a loupaný hrách
Jak uvařit frankfurtskou polévku? S námi to zvládne i začátečník
Bagetová výzva MasterChef Česko podle redakce: Dáte si tu s kuřecím masem, hovězími placičkami nebo sýrem?