Holka u plotny radí: Tomuhle mazanci v naší rodině nikdo neodolá. Voní vanilkou, je krásně nadýchaný a ozdobí každý stůl
26. 3. 2024 Vaření
Velikonoční mazance peču asi 20 let, ale až předloni se mi díky jedné změně v postupu povedly tak skvěle jako nikdy předtím. Mazance byly nadýchané, krásně držely tvar a chutnaly skvěle i druhý a třetí den. Recept na ně přitom dodržuji pořád stejný, jen jsem malinko upravila postup přípravy. A to udělalo divy!
Recept z časopisu
Mám doma jednu starou, dost ohmatanou malinkou kuchařskou knihu. Mezi mnoha dalšími kuchařkami v mé knihovně tahle vyniká jednou věcí: je různě popsaná, polepená, mám v ní doplněné a vyznačené recepty, některé jako lístečky vložené a jiné na zadních prázdných stránkách nalepené.
A právě mezi těmi nalepenými je jeden recept na mazanec, který úplně stejně peču roky. Recept, vystřižený kdysi z nějakého časopisu, je výborný a funguje. Mazanec byl podle něj vždycky moc dobrý. Ale díky použití omládku, zpomalenému kynutí v lednici a opakovanému propracování je výsledek ještě lepší.
Kdo neznáte omládek, přečtete si vysvětlení od zkušené pekařky Ivy Trhoňové v našem předchozím článku. Byla to totiž právě Iva, která i mě s omládkem seznámila a právě díky ní jsou od té doby mé mazance, vánočky a jiná kynutá těsta ještě lepší.
Mohlo by vás zajímat
Rodinný mazanec
Tomuhle mazanci u nás doma říkáme rodinný, a to proto, že těsta je tolik, že z něj vzniknou dva střední, tři menší nebo jeden opravdu obří mazanec. Jak už jsem psala, recept je letitý, funguje dobře, ale může fungovat ještě lépe díky těmto třem krokům:
- Zadělání těsta omládkem (zjednodušeně menším množstvím droždí a delším kynutím).
- Kynutí těsta v lednici přes noc. Někdy se tomu také říká loudavé těsto. O kynutí v lednici jsme psali už dříve.
- Opakovanému prohnětení těsta během dne.
Všechny tyhle kroky navíc udělají z už tak dobrého mazance božský. A tady už máte recept. Na náš rodinný mazanec budete potřebovat: 250 ml mléka, 15 g droždí, 1 lžičku Sladěnky (nebo medu), 120 g cukru krupice, 500 g polohrubé mouky, 125 g másla, trochu vanilky a badyánu, sůl, 4 žloutky, mandle na posyp a med na potření.
Jak na to: Ze 100 ml teplého mléka, 100 g mouky a 1 lžičky Sladěnky (nebo medu) zaděláme kvásek. Necháme v zakryté misce vykynout při pokojové teplotě (může to trvat déle) a pak zpracujeme s ostatními surovinami (pozor, do těsta použijeme jen 3 žloutky!).
Těsto důkladně propracujeme, až se nelepí na na hák robota nebo na vařečku. Dáme do mísy, zakryjeme folií a necháme pomalu kynout v lednici. Já jsem dala těsto večer do lednice, vyndala jsem je ráno asi v 9 hodin a nechala při běžné pokojové teplotě kynout dál.
V průběhu kynutí druhý den (po vyndání těsta z lednice) těsto 2x propracujeme. Pak uděláme dva bochánky a necháme zakryté dokynout už na plechu. Vykynuté bochánky potřeme žloutkem rozmíchaným se lžící mléka, dozdobíme mandlemi a dáme péct do dobře předehřáté trouby.
Pečeme nejdříve při 200 stupních asi 10 minut. Pak teplotu snížíme na 180 stupňů a dopečeme asi 35 minut. Pokud mazance moc rychle v průběhu pečení na povrchu hnědnou, zakryjeme je alobalem. Po upečení můžeme potřít medem. Mazance pak krásně voní.
Rychlejší cesta: Chcete-li mít mazanec na stole dříve, zkrátka jen použijte 30 g droždí místo 15 g a těsto nenechávejte kynout v lednici.
Na postup krok za krokem u přípravy mazance z omládku se můžete podívat v galerii:
Fotogalerie - Holka u plotny radí: Tomuhle mazanci v naší rodině nikdo neodolá. Voní vanilkou, je krásně nadýchaný a ozdobí každý stůl
Extra tip: Ještě jiné mazance můžete připravit i podle našeho video receptu.
gastronomická novinářka Šárka Adámková
„Vaření je moje vášeň!“
Šárka Adámková je dlouholetá kulinární redaktorka a gastronomická novinářka. Vaří, peče, sbírá kuchařky, vede kurzy vaření i online kurzy pečení, více než 15 let píše o jídle a je autorkou mnoha set článků z kulinárního prostředí. Založila facebookovou skupinu Skromné vaření a pečení pro každého, kde se věnuje tradiční a úsporné kuchyni, a má instagramový profil Holka u plotny.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Honzovy buchty: Klasika, která nikdy neomrzí. Poradíme, jak je upéct se skvělou náplní
15 nejlepších receptů na vánoční cukroví: Prohlédněte si výběr z našeho receptáře
Cukrář Josef Maršálek bude zase péct s Terezou Bebarovou. Do Prahy už tento víkend přivezou Vánoce jako z pohádky