Retro okénko: Besipky kdysi stály jen 70 haléřů. Balení sladkých kroužků s ovocnou příchutí bylo vyrobeno speciálně pro řidiče
16. 4. 2024 Vaření
Pamatujete si Besipky neboli Besip? Válečky s kulatými bonbóny v pomerančové a citronové příchuti se vyráběly donedávna, v současnosti je ale seženete jen zřídka. Šlo sice o běžné lipo, ovšem ve tvaru kroužku, což je dělalo pro děti mnohem atraktivnějšími.
Bonbóny pro motoristy
Pro děti přitom Besipky zprvu zřejmě vůbec nebyly určené. Jak dokládají obaly ze sedmdesátých let, původně šlo o bonbóny pro řidiče, k čemuž odkazoval už jejich tvar. Barevné lipo bonbónky vypadaly jako pneumatiky od auta nebo od motorky. Kruhovitý tvar však děti bavil – navlékaly je na prst místo prstýnků, velkou zábavou bylo jimi prostrkovat jazyk a nebo se z nich dělal náhrdelník.
Mohlo by vás zajímat
Dodaly energii na cestách
Ostatně k motorismu odkazoval už jejich název – BESIP, což je označení oddělení Ministerstva dopravy, které právě výrobu bonbónů iniciovalo. Bezpečnost silničního provozu ovlivňovaly hlavně tím, že poskytovaly osvěžení pro případ, kdyby řidič začal usínat za volantem. Byly obohacené o vitamin C, navíc obsahovaly hroznový cukr, jenž měl dodat řidiči rychle energii, a praktické bylo rovněž balení do ruličky.
V každém případě se Besipky staly oblíbenými bonbóny na cesty bez ohledu na to, zda se jelo autem, vlakem nebo se jen šlo na výlet pěšky. Dalo by se říct, že takovým jejich pokračovatelem je i hroznový cukr v roličkách, který se prodává v lékárnách i v některých obchodech.
Lipo ve tvaru kroužků
Přestože měly úplně jiný tvar, šlo vlastně o stejný typ bonbónů, jako bylo oblíbené lipo, tedy ovocný komprimát. Dětmi zbožňované bonbóny se vyrábějí z cukru nebo hroznového cukru, z něhož se pod tlakem lisují tablety různých tvarů a příchutí. V případě bonbónů Besip šlo tedy o kroužky oranžové a žluté barvy.
Besipky se stejně jako klasické lipo v podobě kvádříků vyráběly od počátků v závodě Lipo v Liberci, přičemž historie výroby cukrovinek tu sahá více než 100 let do minulosti. Vše tady začalo dokonce již roku 1902, kdy Julius Pollak v Janově Dole započal s výrobou kypřících prášků do pečiva a jiných aromatických přísad. O pár let později začal spolupracovat s obchodníkem Eduardem Haasem a rozšířil své portfolio o šuměnky a lisované cukry. Později se pustil i do výroby tzv. komprimátů pod novou, dodnes mezinárodně známou, značkou PEZ.
Verze bonbónů Besip stále existuje
Po znárodnění v roce 1948 se k firmě připojily další menší závody a provozovny, což vedlo ke vzniku národního podniku Poživatina se sídlem v Liberci. Právě z prvních dvou písmen názvu LIberecké POživatiny, jenž se v 60. letech součástí oborového podniku Čokoládovny, o.p. Praha, pak vzniklo dodnes používané označení bonbónů Lipo.
Po revoluci sice podnik přešel pod Nestlé, samotnou libereckou továrnu ale později převzala společnost Mocca, která tu komprimáty různých barev a tvarů vyrábí dodnes. Kromě klasických cihliček mají v nabídce i roličky s kulatými bonbóny… jen se jim už neříká Besip, jako kdysi.
Náš tip: Máte-li rádi citronové sladkosti, můžete si upéct třeba tento slavný retro zákusek babeta podle našeho video receptu.
Zdroje informací:
Mocca.cz: Naše historie
Besip.cz: Půlstoletí BESIPu
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Den francouzské omáčky
Traduje se, že francouzských opravdu mateřských omáček je celkem pět. Jsou to bešamel, velouté, espagnole, holandská a rajčatová. Z nich je možné… Číst více
Tajemství elixíru dlouhého života? Střeží ho mniši z kláštera Grande Chartreuse
Dějiny alchymistického umění pamatují řadu… Číst více
Křehké, lehké a krásně barevné: Návod na pravé makronky podle profi cukrářky
Byť k nám tenhle proslavený francouzský moučník… Číst více
Velikonoce ve Francii: Na stole nesmí chybět chřest s vajíčky a majonézovou omáčkou. Jak na to?
Velikonoce jsou ve Francii významným svátkem, a… Číst více
Chutě slavných: Napoleon Bonaparte snídal kuře, bál se fazolek a miloval čerstvé mandle, kterých klidně spořádal celý talíř
Milovaný i nenáviděný francouzský vojevůdce,… Číst více
Cukrářka Míša Landová poradí, jak na dokonalé makronky s arašídy a mléčnou čokoládou
Francouzské elegantní a pestré makronky se na… Číst více
Ve Francii zakázali prodej pálivých českých chipsů, jsou prý nebezpečné pro zdraví. Varujeme před tím, brání se výrobce
Výzva na internetu, chipsy s vysokým obsahem… Číst více
Lékařka Kateřina Kotíková k zakázaným českým chipsům: Po požití většího množství chilli hrozí zvracení i šok, pomoci může mléko
Francouzská média minulý týden informovala o… Číst více
Malá útrata nebo nedostatečné spropitné, důvody, proč vás do některých restaurací v Saint-Tropez nepustí
Slavný filmový četník by se divil. V jeho Saint… Číst více
Přečtěte si Zobrazit více
V čem se liší Lipo a PEZ? To první se vyrábí v Liberci, druhé proslavil mimozemšťan E.T.
Retro okénko: Pamatujete na bonbony Sisinky? Stály 3 Kčs, vytahovaly plomby, ale děti je stejně milovaly
Retro okénko: Čokoláda Studentská pečeť je tu skoro půl století! V roce 1975 stála 11,80 Kčs, a patřila tak mezi dražší pochoutky
Přečtěte si Zobrazit více
Kypřicí prášek versus jedlá soda: Jaký je mezi nimi rozdíl, jak fungují v těstě a lze je vzájemně nahradit?
Retro okénko: Šuměnky aneb perlivá limonáda v prášku stála za socialismu 20 haléřů. Koupit si je můžete i dnes
V době respiračních onemocnění hraje důležitou roli vitamín C. Proč zrovna on? A skutečně je jeho bohatým zdrojem citron?