Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak na dokonalou jahodovou bublaninu? Díky šlehačce bude úžasně vláčná a jemná, s jahodami rozhodně nešetřete
Zdroj: Toprecepy

Bublanina vůbec nemusí být jen třešňová. Třeba ta s jahodami je stejně dobrá a možná dokonce ještě lepší. Když už pro nic jiného, tak jen proto, že aspoň nemusíte plivat pecky. Ta šlehačková je navíc velmi snadná na přípravu a těsto umícháte během chvilky. 

Ten nejlepší letní moučník

Bublanina je jedním z nejtypičtějších a nejoblíbenějších letních koláčů. I když se s ní pojí hlavně třešně, dá se připravit vlastně s jakýmkoliv ovocem. Její největší předností je totiž nejen univerzálnost, ale také jednoduchost na přípravu. A právě díky tomu přímo vybízí k tomu ji upéct během léta hned několikrát a jen střídat druhy ovoce

Jaké těsto na bublaninu?

Receptů na bublaninu existuje spousta a snad každý má nějaký ten svůj, často poděděný po babičce. Bublaninu je totiž možné udělat z různých druhů těst. Důležité hlavně je, aby vznikl krásně nadýchaný vláčný moučník se spoustou ovoce.

Bublaninu si spousta lidí spojuje s piškotovým těstem, které je opravdu jako obláček, u něj ale často hrozí, že bývá suché a dusivé. Vhodnější je proto těsto třené, případně úplně nejjednodušší lité. A na co ještě nezapomenout, aby byla bublanina dokonalá

  • Aby byla bublanina krásně vláčná, je nutné do ní přidat nějakou zvláčňující složku. Dokonalé textuře prospěje hlavně tuk, výborně se ale hodí i šlehačka, případně zakysaná smetana, jogurt, podmáslí či kefír nebo nějaký jiný kysaný mléčný výrobek. Důležité je připravit si všechny ingredience dopředu, aby měly stejnou pokojovou teplotu
  • Do těsta na bublaninu se jako tuk nejčastěji dává olej, mnohem lepší chuti ale dosáhnete za pomoci másla. Pokud ale použijete do těsta smetanu ke šlehání, která je dostatečně tučná sama o sobě, žádný další tuk není nutné přidávat. 
  • Ještě lepší chuť bude mít bublanina, když těsto něčím ovoníte a dochutíte. K jahodám se báječně hodí vanilka, přidat můžete i trochu citronové kůry pro osvěžení. Část mouky v bublanině je možné vyměnit i za jemně mleté mandle. Mandlovými lupínky můžete zase bublaninu posypat. 
  • Při přípravě bublaniny rozhodně nešetřete ovocem. Na klasický pekáček o rozměrech cca 30x20 cm můžete dát až půl kila jahod. Ovoce by hlavně nemělo být moc vodnaté, tekutina by se pak dostala při pečení do těsta, a to by se špatně propékalo. Chcete-li si pojistit, aby se vám větší kousky nepropadly ke dnu, obalte je lehce v mouce
  • Klasická bublanina má obvykle podobu těsta s ovocem, které se po upečení případně jen posype moučkovým cukrem. Můžete si ji případně ozdobit i drobenkou, která jí dodá další chuť a příjemnou křupavost. Drobenka však patří jen na hutnější těsta, jež ji udrží nahoře. Na piškotovou bublaninu se moc nehodí. 
  • Bublaninu je také třeba vkládat do předem vyhřáté trouby na cca 170-180 °C, aby se dobře propekla a těsto se nesrazilo. To, zda je buchta dostatečně propečená, zjistíte tak, že do ní zapíchnete špejli. Když ji vytáhnete, měla by být suchá. 

Vynikající šlehačková bublanina s jahodami

Pokud zrovna přemýšlíte, jaký koláč s jahodami doma upéct, můžete se pustit rovnou do šlehačkové bublaniny podle tohoto receptu. Jak na to? 

Budete potřebovat: 3 celá vejce, ¼ hrnku pískového cukru, ¼ l neušlehané šlehačky, 310 g polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, 300-500 g jahod, tuk na vymazání formy a hrubou mouku na vysypání formy. 

  1. Celá vejce ušlehejte s cukrem, přidejte šlehačku a mouku s práškem do pečiva a umíchejte dohladka. 
  2. Jahody očistěte, omyjte a případně pokrájejte na menší kousky. Těsto vlijte do vymaštěného a moukou vysypaného pekáčku a na něj pak rozdělte připravené jahody. 
  3. Bublaninu vložte do trouby předehřáté na 180 °C a pečte dozlatova, cca 40 minut. Hotovou bublaninu nechte chvíli vychladnout a pak ji posypejte moučkovým cukrem.

Náš tip: Případně můžete vyzkoušet klasickou třenou bublaninu podle našeho video receptu

Recepty k tomuto článku