Samosběr třešní 2024: Velký přehled sadů po celé republice. Kilo je k mání už za 15 Kč, ale na některých místech je třešní málo
7. 6. 2024 Ostatní
Na třešně si obvykle musíme počkat až do července. Letos je ovšem vše trochu zrychlené, a tak již spousta sadů nabízí samosběry. Pokud máte nějaký třešňový sad poblíž, určitě se vyplatí tam zajet už kvůli cenám samosběrů, jež jsou mnohem nižší než ty v obchodech.
Samosběry jsou v kurzu, nyní ty třešňové
Samosběry jsou v posledních letech v módě. Tento boom odstartoval jahodami, vedle nich si můžete sami natrhat i hrášek, česnek, cibuli, okurky nakládačky, borůvky, maliny nebo třeba právě třešně.
Nejenže vás ovoce získané vlastními silami vyjde mnohem levněji, ale ještě budete mít ze samosběru zážitek, což mnozí lidé, kteří nemají aspoň zahradu s vlastní třešní, ocení. Letos bohužel samosběry třešní na mnoha místech ovlivnily mrazy, které panovaly na jaře a mnoho farem samosběry ruší. Kam se tedy vyplatí na třešně vyrazit?
Mohlo by vás zajímat
Praha
Třešně si můžete sami natrhat i v Praze, a to dokonce zadarmo, přímo na kopci Třešňovka v Hrdlořezích. Organizované trhání třešní neboli Třešňobraní na Třešňovce probíhá do neděle 9. 6. Na místě si můžete půjčit žebřík za 50 Kč, třešně jsou zdarma.
Součástí akce je i bohatý doprovodný program. V sobotu jsou připraveny např. výtvarné dílny pro děti, táborák, přespávačka v sadu, koncert a ochutnávka koláčů, na neděli snídaně v sadu. Více na FB stránkách Třešňobraní na Vrchu Třešňovka 2024.
Mohlo by vás zajímat
Středočeský kraj
Sladké třešně od Kolína - v tomto sadu je letos úroda menší, neboť velkou část poničily jarní mrazíky. Na stromech je prý jen asi 30 kg třešní, proto se sem vyplatí zajet spíš jen lidem z blízkého okolí.
Třešně jsou pouze v sadě Hranice u obce Bohouňovice, navíc samosběr závisí i na počasí – pokud prší, nepůjčují žebříky. Cena třešní je 50 Kč/kg. Zákazník si třešně sám zváží a zaplatí převodem na účet. Více na Samosber-tresni.webnode.cz.
Mohlo by vás zajímat
Ústecký kraj
Ovocnářství Ploskovice – farma Petráskovi - v sadě nad Ploskovicemi probíhají samosběry nárazově, je proto třeba sledovat jejich FB stránky Ovoceploskovice. Nyní jsou z jednoho samosběru třešně vysbírané, čeká se na další odrůdy. Cena je ovšem příznivá, jen 30 Kč za kg a navíc vám půjčí i žebřík. Více na Ovoceploskovice.cz.
Mohlo by vás zajímat
Jižní Morava
Ovocnářství Jansta – ovocnářství ve Velkých Bílovicích pořádá samosběry v termínu od 6. 6. do 10. 6., a to každý den od 7 do 17 hodin. Výhodou je, že stromy jsou nízké, takže se obejdete i bez žebříku. Cena třešní je trochu vyšší – 70 Kč/kg, stále je to ale málo oproti cenám třešní v obchodech. Aktuální informace zjistíte na jejich webu Ovocejansta.cz.
Sady Machů – v sadech u obce Trnové Pole na Znojemsku probíhají samosběry již nyní, pro aktuální situaci je třeba sledovat jejich stránky Sadymachu.cz nebo facebookový profil Sady Machů. Třešně jsou vynikající a bez červů.
Cena je 70 Kč/kg, lze platit jen v hotovosti. Žebříky zde rovněž mají k dispozici. Sad nabízí i samosběr jahod, pokud byste se tam ale chtěli vydat tento víkend, jahody nebudou k dispozici, neboť musí další dozrát.
Sad Úvaly u Valtic – pokud bydlíte u Valtic, můžete se vydat na samosběr ještě 8. 6. Samosběr začíná v 10 hodin a končí v 17. Je ale nutné se dohodnout předem na tel. č. 606 705 404. Cena za 1 kg je 15 Kč. Více na FB Samosběr meruněk Valtice.
Domácí dvůr Krumvíř – samosběr třešní zahájili i v Krumvíři u Klobouků u Brna. Na samosběr je nutné se předem domluvit na telefonní čísle 733 787 878. Doo sadu se nesmí s malými dětmi (vstup je od 10 let). Cena třešní je 60 Kč/kg. Více na FB profilu Domácí dvůr Krumvíř.
Agrogen Želešice – samosběr třešní nabízí nedaleko Brna i šlechtitelská stanice Želešice. Trhat lze od 7 do 14 hodin a cena je 40 Kč/Kg. Natrhat si můžete i horší třešně na pálení za 15 Kč/kg. Jen je třeba se informovat, jaká je aktuální situace u pana Procházky na čísle 739 570 463.
Severní Morava
Farma Lička – již od konce května je možné si natrhat třešně v sadech Farmy Lička v Rychalticích nedaleko Ostravy. Samosběry probíhají vždy ve středu od 13 do 18, a v sobotu od 8 do 12 hodin. Očekávají, že sezona bude trvat asi 5 týdnů. Košíky nebo kýble musíte mít vlastní, v sadu vám je zváží a pak už můžete trhat. Platit lze hotově i kartou, jen cena je vyšší – 90 Kč/kg. Více najdete na Farmalicka.cz.
Náš tip: Z natrhaných třešní si pak můžete udělat třeba bublaninu podle našeho video receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Čajové pečivo stříkané sáčkem se zdobičkou s námi zvládne téměř každý
Těsto má jiný postup přípravy i jiné složení než klasické linecké. Obsahuje hodně tuku, je křehké a v puse se rozplývá. Můžeme jej tvarovat sáčkem,… Číst více
S marcipánem i modelovací hmotou musíme správně zacházet, abychom je nezničili
Jedná se o několik jednoduchých pravidel, která se opravdu vyplatí dodržovat, pokud má být výsledek dokonalý. Většina z nich platí pro pravý i… Číst více
Retro okénko: Arabesky aneb vánoční chuť dětství. Oblíbené želé bonbony úspěšně konkurovaly kolekcím i salonkám
Věšíte každoročně na stromeček kromě kouliček… Číst více
Pohlreich prozradil, kdo u nich doma peče cukroví i co nemá rád v bramborovém salátu: Dělám si takový polovlašák, říká
Příprava na Vánoce, především pak na Štědrý den,… Číst více
Ochutit nebo obarvit marcipán můžete produkty koupenými nebo přírodními. Vyberte si
Umělá ochucovadla koupíme v drogeriích nebo na cukrářských webech. Máme na výběr pestrou paletu barev, a dokonce i několik příchutí. Více ceněné jsou… Číst více
Falešný vařený marcipán: Naučíme vás vyrobit levnou potahovací hmotu
Základem této hmoty je mouka zpracovaná obdobně jako u odpalovaného těsta. V horké tekutině "odpálíme" mouku a po zchladnutí zapracujeme příchuť a… Číst více
Příběh vánoční kolekce: Prodávaly se v Tuzexu a sloužily i jako úplatky. Jednopatrová stávala 48 Kčs
Pestrobarevné figurky zvířátek a dalších… Číst více
Špaldové rohlíčky, žitné perníčky nebo pohankové linecké aneb Jak se peče z jiných druhů mouky
Vánoční cukroví sice většinou pečeme z klasické… Číst více
Estonský věnec kringel: Severský vánoční moučník je krásně vláčný, omamně voní skořicí a příprava je překvapivě snadná
Skořicové rolky z kynutého těsta určitě znáte.… Číst více
Svátky slavných: Šéfkuchař Roman Paulus šokoval svou alergií na cukr a prozradil, proč dělá dva bramborové saláty
Na vánoční svátky se těší i populární šéfkuchař… Číst více
Přečtěte si Zobrazit více
Třešňové moučníky: Ochutnejte bublaniny, koláče, muffiny, dorty a další dobroty podle skvělých receptů
Samosběr okurek 2023: Kam v Česku i na Moravě vyrazit na nakládačky? Natrhat si je můžete už za 20 Kč za kilo
Dubnové mrazy poškodily letošní úrodu. Švestek, meruněk i třešní bude méně a ovoce podraží, říká odborník