Jak správně sušit česnek? Česnek sklízejte za suššího počasí, zavěste ve svazku na tmavé a dobře větrané místo, paličkový se sklízí jinak
2. 7. 2024 Zahrada
Česnek je jednou ze základních surovin naší kuchyně. Máte ho na zahrádce a potřeboval by už vytáhnout? Zjistěte, jak správně sušit česnek, aby vydržel co nejdéle v dobrém stavu.
Jak poznat, kdy sklízet česnek
Česnek najdeme ve většině tuzemských slaných jídel. Jeho množství, které spotřebujeme, je tedy poměrně veliké. Pokud si ho také pěstujete doma, je dost možná už ta správná doba na jeho sklizeň. Jak to poznat? Česnek je třeba sklízet v ten pravý okamžik a záleží to na tom, jestli máme paličkový či nepaličkový česnek.
V případě paličkového je třeba odstranit květ, aby nebral sílu, necháme ale minimálně dvě rostlinky s květem. Když se stočený květ natáhne, můžeme zahájit sklizeň. U nepaličkového česneku sledujeme, jestli nať žloutne a sesychá. Sklízíme, když je v tomto stavu více než polovina rostlin.
Sklízíme za suššího počasí, aby nebyl česnek příliš mokrý (vedlo by to k tvorbě plísní). Na pomoc si můžeme vzít vidle nebo rýč. Dáváme pozor, abychom rostliny nepoškodili. Pokud se to stane, nedáváme je na sušení a uskladnění, ale co nejdříve česnek využijeme.
Mohlo by vás zajímat
Jak sušit česnek
Rostliny i s natí sušíme ve svazcích po 10-20 kusech. Svážeme je a ideálně pověsíme na vzdušné, suché a stinné místo, aby hezky prosychaly. Když by na česnek svítilo slunce, poničilo by to jeho typickou chuť. Pokud nemáme možnost česnek pověsit, rozložíme jednotlivé paličky vedle sebe na rošty, případně dřevěné bedýnky. Když je česnek na hezky vzdušném místě, schne asi měsíc.
Že máme jíst zeleninu, to do nás vtloukají od malička. Kolik je ale to opravdu správné množství? Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje sníst denně až 400 g ovoce a zeleniny celkem. Ideální…
Jak uskladnit usušený česnek
Po vyschnutí česnek můžeme splést do copů, což je tradiční způsob sušení a vypadá velmi dekorativně. Paličky jemně očistíme od zbytků hlíny a kořínky zastřihneme. Tři rostliny mezi sebou překřížíme a zauzlujeme je nebo svážeme lněným provázkem. Dál postupujeme jako při pletení copu.
Pokud si na cop netroufáme, další variantou je zkrácení natě pomocí nůžek zhruba na 3 cm a skladování třeba v dřevěné bedně. Možností je také využít staré silonky a jednotlivé paličky dávat do nohavice a za paličkou vždy udělat uzel. Při odebírání stačí ustřihnout silonku s česnekem před uzlem.
Důležité je opět správné umístění. Paličky dáme tam, kde je sucho a pravidelně se větrá. Vlhkost může být zdrojem plísní. A co česnek nesnáší, je mráz. Důležitá je také tma, aby česnek nezačal klíčit. Česnek rozhodně neskladujeme v chladničce, hodí se třeba suchá půda.
Během skladování je třeba česnek zkontrolovat, ať už uskladněný jakýmkoliv způsobem. Když zjistíme, že stroužky začínají sesychat, event. rašit, je na místě zvolit okamžité využití. Vhodné je třeba naložení stroužků do vína nebo oleje. Oblíbenou variantou je také nakládání česneku do soli nebo do tuku.
bovram.cz: Sušení česneku po sklizni
Náš tip: Česnek pak můžete využít třeba do česnekového dresinku, který se hodí i ke grilovanému masu. Připravte si ho podle následujícího videoreceptu:
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Sezóna českého česneku je tu! Poznejte sílu nejúčinnějšího přírodního antibiotika
Vynikající išlské dortíčky podle Sandtnerky: Tradiční cukroví jako od babičky voní kakaem, skořicí a rumem
Účastnice Hell's Kitchen Sierra přiznala, kdy je v kuchyni nejistá a jaká jídla neumí vařit: Musím se to naučit, to vím, říká