Znojemský nálev dá křupavým okurkám tu nejlepší chuť. Důležitý je voňavý kopr, pikantní křen i další nezbytné ingredience
10. 7. 2024 Vaření
Znojemské okurky jsou pojmem. Připravte si jejich domácí verzi. Okurky sterilované ve sladkokyselém nálevu se budou během roku krásně hodit nejen k zapečeným těstovinám, na chuťovky, ale i jen tak na mls.
Znojemské okurky
Znojemské okurky patří mezi ty nejvyhledávanější pro svou křupavost a lahodný nálev. Oblíbená nakládaná zeleninová příloha má bohaté využití k různým druhům pokrmů, ale také jen tak na ukusování třeba při televizi nebo při večerním posezení venku.
Když máme čerstvé okurky, vyladěný sladkokyselý nálev, mrkev, cibuli a křen a hlavně hodně voňavého kopru, nic nám nebrání zavařit si výborné domácí znojemské okurky.
Mohlo by vás zajímat
Správný postup při zavařování okurek
Správný nálev je pro výborné sterilované okurky důležitý. Velký význam ale mají i jednotlivé kroky při zavařování. Jejich nedodržení by totiž mohlo vést k tomu, že se obsah sklenic zkazí nebo zplesniví a budeme nuceni ho vyhodit.
Na co si tedy dát pozor?
- Základem je, aby všechno nádobí (sklenice, víčka, naběračky, hrnce, vařečky a podobně) bylo čisté a suché. Zjistěte, jak připravit sklenice.
- Víčka musí být v dobrém stavu a musí dobře těsnit.
- Potraviny, které využijete na sterilování, musí být čisté a zdravé.
- Sklenice plňte tak, aby nebylo hrdlo špinavé. Ušpiněné je třeba dobře otřít.
- Sklenice dostatečně naplňte (cca 1 cm pod okraj).
- Následně sklenice pevně uzavřete víčkem a sterilujte podle receptu.
- Když je dosterilováno, vyndejte sklenice na podložku víčkem dolů a nechte je vychladnout.
Svou úrodu nakládá a zavařuje snad každý zahradník a zahrádkář. A to ne jen proto, aby ji uchoval na horší časy. Nakládání má totiž velké množství různých variací, které nakládanou potravinu doplní…
Znojemský nálev
Na 10 sklenic o objemu 0,7 litru budete potřebovat. Na nálev: 2 l vody, 0,5 l octa, 1 balíček nakládacího přípravku DEKO, 150 g cukru, krystal a 25 ks tablet Sacharinu (umělého sladidla). Do sklenice: okurky, mrkev, cibule, křen (na kolečka) a kopr.
Jak na to? Do hrnce dejte všechny suroviny na nálev a nechte vše krátce přejít varem, asi 2-3 minuty. Pak dejte nálev vychladit.
Na dno do sklenice dejte 1-2 kolečka mrkve, 1-2 kolečka křenu, 1-2 plátky oloupané cibule, kousek okvětí nebo snítky či stonku kopru (vše podle velikosti) a na to naskládejte umyté okurky.
Obsah sklenic zalijte vychladlým nálevem. Při plnění sklenic nálev vždy trochu rozmíchejte, aby se v něm točily kuličky koření, a snažte se je rozdělit tak, aby jich bylo trochu v každé sklenici. Okraje sklenic otřete, sklenice uzavřete víčkem a vložte do zavařovacího hrnce s vodou. Voda má sahat cca 3 cm pod okraj sklenic. Zavařujte 20 minut při teplotě 80 °C. Ihned pak vyndejte sklenice se znojemskými okurkami ze zavařovacího hrnce víčkem na podložku. Po vychladnutí uskladněte sklenice na tmavém a chladném místě.
Náš tip: Připravte si výborné znojemské okurky podle následujícího videoreceptu:
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Zpěvák Ben Cristovao je veganem z přesvědčení. Zvířata žijí v nekřesťanských podmínkách, říká slavný influencer
Křen je užitečná trvalka: Není náročný na pěstování, odolá suchu i mrazu a v dvojici s vepřovým ovarem je nenahraditelný
Kdy vysévat kopr. Nejchutnější je svěží nať z mladých rostlin