Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jestli bylo ještě před pár týdny tématem máslo, tak teď je to dubajská čokoláda s pistáciemi. Jelikož je tahle delikatesa v Česku téměř k nesehnání, máme pro vás recept na to, jak si ji snadno vyrobit doma. Podle jednoduchého postupu to zvládne každý.

Co je to dubajská čokoláda

Mezi nadšenými amatérskými pekaři a cukráři na sociálních sítích není už pár týdnů větší hit než dubajská čokoláda. Připomeňme, že to, co dělá čokoládu výjimečnou, je její náplň z pistáciového krému, sezamové pasty tahini a křupavých, na másle opražených tenkých nudliček kataifi (kadayif) těsta.

Dubajskou čokoládu vymyslela v roce 2021 britsko-egyptská podnikatelka Sarah Hamouda, která založila novou značku čokolád Fix Dessert Chocolatier a v rámci firmy se snažila vymýšlet čokolády neobvyklých příchutí. Jednou z těch příchutí byla právě dubajská čokoláda, která v náplni skvěle kombinuje lahodné pistáciové máslo, sezamovou pastu tahini a na másle opražené tenké nudličky těsta kataifi (kadayif), které dodávají náplni křupavý efekt. 

O příběhu vzniku čokolády i o tom, jak se stala slavnou, jsme více psali v našem předchozím článku

Čokoláda, kterou chce každý

Ačkoliv se čokoláda stala populární už před rokem, u nás ve střední Evropě a v České republice zejména frčí až posledních pár měsíců a největší boom nastal v posledních týdnech. Každý chce novinku ochutnat, v Německu se na ni stojí fronty od rána a v Česku má dubajskou čokoládu v prodeji zatím jen pár cukráren nebo čokoládoven a obvykle je hned vyprodaná. 

Cukrovinka je také poměrně drahá. 100 g této delikatesy pořídíte obvykle v ceně kolem 200 Kč. V redakci se nám podařilo čokoládu "ulovit" už před několika týdny, a to v čokoládovně Čokíno v Jindřichově Hradci. Za 60 g čokolády jsme zaplatili 189 Kč. Aktuálně je k dostání například i na eshopu CandyBull, 100 g za cca 300 Kč, v nabídce ji má online supermarket Rohlík (200 g za 399,90 Kč). 

Připravit si tuhle delikatesu ale můžete i doma! Máme pro vás vyzkoušený recept od naší spolupracovnice. 

Recept na dubajskou čokoládu 

Na dubajskou čokoládu budete potřebovat:

  1. Ve vodní lázni rozpustíme bílou čokoládu. Lžičkou vytvoříme drobné cákance na dně silikonové formy. Zbytek bílé čokolády rozmícháme s rozpuštěným kokosovým olejem, ideálně použijte variantu bez vůně.
  2. Do směsi přidáme pistáciové máslo, tahini pastu a sušené mléko. Důkladně rozmícháme do hladké krémové konzistence. Ve vodní lázni tentokrát rozpustíme hořkou čokoládu. Větší část nalijeme do formy, pokryté musí být dno i boky. Dáme chladit do lednice.
  3. Těsto kataifi (kadayif) nakrájíme nadrobno a opražíme na másle dozlatova. Poté ihned smícháme s připraveným pistáciovým krémem a rozprostřeme do formy na čokoládu.
  4. Dáme na pár minut do mrazáku, aby se nám lépe pracovalo s finální vrstvou čokolády. Pistáciovou vrstvu polijeme zbytkem hořké čokolády, uhladíme a dáme na 30 minut do lednice. Poté vyndáme z formy a máme hotovo.
  5. Z uvedeného množství připravíte 1 tabulku čokolády o hmotnosti cca 500 g. Použila jsem silikonovou formu o rozměrech 25x13 cm.

Něco navíc: 

  • V originálním receptu je v náplni pouze pistáciové máslo, tahini pasta a opražené těsto kataifi (kadayif), naše spolupracovnice přidala do náplně ještě kokosový olej a sušené mléko, které se v některých recepturách také objevuje. Obě suroviny ale lze vynechat, pak ale použijte o něco více pistáciového másla, aby nebyla náplň moc suchá. 
  • Pistáciové máslo koupíte v prodejnách zdravé výživy nebo na eshopech, za 100 g zaplatíte asi 100 Kč, ale máslo se obvykle prodává ve větší gramáži (od cca 140 g). 
  • Kadayif těsto koupíte v arabských nebo řeckých obchodech, cena za 400 g je zhruba 100-140 Kč. K dostání je také online, například na eshopu Almouna.cz.
  • Tahini pasta je k dostání už od 40 Kč za 100 g, a to jak v prodejnách zdravé výživy, tak v mnohých supermarketech (tam je ale obvykle ve větší gramáži). 
  • Silikonová forma je k dostání v obchodech s cukrářskými potřebami a vyjde asi na 130 Kč. 

Recepty k tomuto článku