Jak připravit vepřové řízky krásně šťavnaté a měkké? Stačí je na pár hodin naložit do jedné z těchto marinád a správně smažit
23. 12. 2024 Vaření
Milujete vůni čerstvě osmaženého vepřového řízku? Máme pro vás jednoduché rady, jak na vepřový řízek, které zaručí úspěch při každé přípravě jednoho z nejznámějších jídel české kuchyně.
Vepřové řízky
Vepřové řízky jsou klasikou české kuchyně, i když do ní přicestovaly z té rakouské. Občas se ale stane, že nejsou měkké a šťavnaté podle našich představ. Abyste si mohli vychutnat vynikající řízky, které se budou rozplývat v ústech, máme pro vás několik osvědčených rad, které můžete využít třeba právě na Štědrý večer.
Jak správně udělat vepřové řízky
Když se řekne „vepřové řízky“, většinou si představíme maso obalené v trojobalu. Může jít ale také o přírodní řízky, tedy bez „obálky“.
Základem výborných řízků je dobře zvolené maso. Ideální je přímo od chovatele, případně ho koupit u oblíbeného řezníka. Na řízky se hodí krkovice nebo plec, v obou případech jde o šťavnaté masíčko. Když chceme libovější kousek masa, koupíme si kýtu nebo kotletu.
Maso nakrájíme na plátky o tloušťce 1,5–2 cm a jemně je naklepeme paličkou. Tím změkne.
Jedna z rad, o které možná nevíte, je jejich naložení. Díky tomuto kroku budou hezky křehoučké.
Mohlo by vás zajímat
Jak naložit řízky, aby byly křehké
Pro křehké vepřové řízky je důležité maso správně naložit například do jedné z těchto variant:
-
Mléko nebo podmáslí: Řízky naklepeme a ideálně přes noc je naložíme do lázně s mlékem nebo podmáslím (vhodný je i jogurt). Tyto ingredience poslouží ke změkčení masa a dodají mu jemnou chuť.
-
Olejová marináda: Druhou variantou je olejová lázeň, na kterou stačí olej, česnek, hořčice, sůl, pepř a citronová šťáva. I v tomto případě potřebujete několik hodin, aby plátky masa zvláčněly.
-
Cibulová šťáva: Možná jste to nevěděli, ale i cibule (konkrétně enzymy v ní) pomohou jemnosti masa. Stačí nastrouhat cibuli a vzniklou šťávu smíchat se solí a pepřem. Směsí řízky potřeme a necháme marinovat.
Minimální doba marinování jsou dvě hodiny.
Adventní čas neslouží jen k šílenému honu na dárky. Čtyři týdny před Vánoci hospodyňky vždy využívaly k tomu, aby napekly cukroví. To totiž k vánočním svátkům patří. Existuje nepřeberné množství…
V čem obalit řízky
Řízky obvykle obalujeme v klasickém trojobalu, tedy hladké mouce, vajíčku a strouhance. Strouhanku můžeme nahradit jemnými ovesnými vločkami nebo třeba kukuřičnými lupínky. Plátky masa ale můžeme obalit i v těstíčku.
Na čem je nejlepší smažit řízky
Řízky je nejlepší smažit na dobře rozpáleném tuku, ideálně na sádle (případně na řepkovém nebo slunečnicovém oleji) při střední teplotě. Tuku by měla být vyšší vrstva. Po usmažení dáme řízky na papírovou utěrku, aby se odsál přebytečný tuk.
Jak dlouho smažit vepřový řízek
Je dobré, když na pánvi nebo v hrnci jsou řízky s dostatkem prostoru okolo, aby se mohly lépe tepelně upravit. Řízky otáčíme ideálně jen jednou, když je jedna strana nazlátlá. Otáčíme je pomocí pinzety, nebo třeba dvou vařeček. Nikdy do nich ale nepícháme, vytekla by totiž cenná šťáva. Osmažení jedné strany dozlatova trvá zhruba 3-5 minut.
Řízky můžeme přichystat i v horkovzdušné fritéze, trvá to zhruba 20 minut.
Náš tip: Připravit si můžete také rychlý přírodní vepřový řízek podle následujícího video návodu:
Témata
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Maso na řízky potřebuje péči od nakrájení přes naklepání a obalení až po smažení
Kuřecí řízky z horkovzdušné fritézy chutnají perfektně: Křupavost zaručí vylepšený trojobal, křehkost jogurt
Nakládání masa do jogurtu, kefíru či podmáslí: Znáte stále oblíbenější trend? Poradíme, jak postupovat
Přečtěte si Zobrazit více
Máslo, sádlo nebo olej: Víte, který tuk je nejvhodnější na smažení řízků a který se hodí na palačinky?
Poznáte rozdíl mezi vepřovou kotletou, pečení a karé? Vysvětlíme, jak to vlastně je
Historie vánočních tradic: Víte, že kapra v trojobalu na Štědrý večer jíme teprve sedmdesát let?