Pět levných večeří na všední den: Polévka couračka, kroupový šoulet nebo buřtguláš vyjdou do 30 Kč na jednu porci
6. 1. 2025 Vaření
Po vánočním hodování a nákupech dárků přijde vhod trochu ušetřit. To ale neznamená, že se budete nějak výrazně omezovat. I s menším rozpočtem si totiž můžete pochutnat. Přinášíme vám pět tipů na levné večeře, které zvládnete navíc zvládnete ukuchtit za pár minut po příchodu z práce.
Jak vařit levně a chutně?
Začátek nového roku je pro spoustu lidí spjatý s různými předsevzetími a současně s nimi přicházejí i snahy po vánočním a silvestrovském utrácení trochu ušetřit. I tak se ovšem můžete stravovat kvalitně.
Důležité hlavně neplýtvat, nekupovat zbytečnosti, trochu plánovat, využívat zbytky a klidně si třeba i plánovat jídelníček na několik dní dopředu. Existuje spousta chutných a vyvážených pokrmů, kvůli nimž nemusíte sahat hlouběji do peněženky. Přinášíme vám pět receptů na večeře, které na osobu vyjdou maximálně do 30 Kč.
Mohlo by vás zajímat
Šoulet aneb hrách a kroupy
Hledáte-li nějaké levné jídlo, na němž si zároveň pochutnáte, je nejlepší pátrat v kuchařkách našich babiček nebo ještě lépe prababiček. Naši předkové se dokázali stravovat zdravě a chutně, a i z obyčejných surovin dokázali vykouzlit dobroty. Jednou z nich je třeba šoulet – kombinace zapečeného hrachu s kroupami.
Budete potřebovat: 250 g krup, 250 g zeleného hrachu, 200 g uzeného bůčku, 3 cibule, asi 5 stroužků česneku, 2 vrchovaté lžíce majoránky, sádlo a sůl.
Postup: Hrách namočte přes noc a druhý den ho uvařte doměkka. Kroupy uvařte v hrnci s masem. Troubu předehřejte na 200 °C. Maso vyndejte a nakrájejte na kostičky. Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno. Do hrnce vhodného do trouby dejte lžíci sádla a cibuli na něm orestujte. Česnek oloupejte a po zhnědnutí cibule ho prolisujte do směsi. Hrách, maso a kroupy dejte do hrnce, vše dobře promíchejte, osolte, přidejte v dlani promnutou majoránku a vložte nádobu do trouby a zapékejte půl hodiny.
Náklady na 4 porce: kroupy (12 Kč), hrách (13 Kč), bůček (60 Kč), cibule (7 Kč), česnek (6 Kč), koření a tuk (5 Kč). Celkem: 103 Kč, tj. 25 Kč na porci.
Zelná polévka couračka
Kromě obilovin a luštěnin byly základem jídelníčku našich předků i brambory. Ty se často kombinovaly s kysaným zelím, což dokládá jihočeský pokrm zvaný kočičák neboli lepenice (šťouchané brambory se zelím), ale i staročeská polévka couračka. Ta nejenže zasytila, kysané zelí sloužilo v zimě i jako ideální zdroj vitaminů.
Budete potřebovat: 500 g kysaného zelí, 3 středně velké brambory, 2 –3 lžíce cukru (podle kyselosti zelí), 2 bobkové listy, 5 kuliček nového koření, 1 lžičku celého pepře, sůl, kmín, 1 cibuli, 100 –150 g uzené slaniny nebo špeku, 1 lžíci sádla, 200 ml smetany a 2 lžíce hladké mouky.
Postup: Do jednoho hrnce dejte vařit zelí, přidejte cca 300-400 ml vody, nové koření, pepř a bobkový list. V průběhu vaření zelí podle chuti oslaďte. V druhém, menším hrnci uvařte oloupané a na kostičky nakrájené brambory se solí a kmínem jen v troše vody, aby byly ponořené. Než se uvaří, na pánvi orestujte na kostičky nakrájenou slaninu. Přidejte lžíci sádla a na kostky nakrájenou cibuli a osmahněte ji dozlatova. Když jsou zelí i brambory měkké, přilijte brambory i s vodou k zelí. Smetanu smíchejte s moukou, prošlehejte a záklechtku přilijte do polévky. Ještě asi 10 minut povařte. Nakonec přidejte osmaženou slaninu s cibulí.
Náklady na 6 porcí: zelí (35 Kč), brambory (10 Kč), dochucovadla (10 Kč), slanina (30 Kč), cibule (3 Kč), smetana (25 Kč). Celkem: 113 Kč, tj. 19 Kč na porci.
Klasický buřtguláš
Guláš s uzeninou známý jako buřtguláš nemusí být jen chatařským či tábornickým jídlem, které se vaří v kotlíku nad ohněm. Na večeři si jej můžete udělat i doma na sporáku, a to kdykoliv během roku. Navíc do něj upotřebíte i různé zbytky.
Budete potřebovat: 500 g špekáčků či kabanosu, 1 kg brambor, 3 cibule, 3 lžíce mleté sladké papriky, 1 lžíci mletého kmínu, 1 lžíci hladké mouky, 100 g oleje, 3 stroužky česneku, pepř, sůl, majoránku.
Postup: Cibule i česnek oloupejte a nakrájejte najemno. Brambory oškrabejte a nakrájejte na kostičky. Špekáčky nakrájejte na kolečka. Na oleji zpěňte cibuli a česnek, přidejte brambory, koření, sůl a chvíli restujte. Pak vše podlijte vodou a vařte téměř doměkka. Hladkou mouku rozkvedlejte v troše vody a za stálého míchání nalijte k poloměkkým bramborám. Když vše začne bublat, přidejte špekáčky a provařte.
Náklady na 6 porcí: špekáčky (100 Kč), brambory (25 Kč), cibule (9 Kč), koření (5 Kč), česnek (3 Kč), olej (5 Kč). Celkem: 147 Kč, tj. 25 Kč na porci.
Kuřecí srdíčka na smetaně
Další možností, jak ušetřit, je i využití vnitřností, které obvykle vycházejí levněji než jiné druhy masa. Některé z nich je třeba shánět u řezníka, ovšem třeba taková kuřecí srdíčka koupíte za pár korun v mnoha supermarketech. Jejich předností navíc je, že nemají nepříjemnou pachuť jako třeba ledvinky a navíc jsou poměrně dietní. Vynikající jsou třeba dušená s tymiánem podle následujícího receptu.
Budete potřebovat: 1 kg kuřecích srdíček, 4 větší cibule, 4 stroužky česneku, 6 stonků čerstvého tymiánu nebo trochu sušeného, 1 litr masového vývaru, 100 g uzené slaniny, 1 lžíci hladké mouky, pepř mletý, sůl.
Postup: Na kostičky nakrájenou uzenou slaninu dejte škvařit do hrnce a přidejte na hrubé klínky nakrájenou cibuli. Po zezlátnutí cibule přidejte nasekané stroužky česneku a lístečky tymiánu. Společně orestujte. Kuřecí srdíčka očistěte, rozpulte a omyjte. Poté je přidejte do hrnce k opražené cibuli se špekem a zprudka orestujte. Podlijte vývarem tak, aby byla srdíčka ponořená. Okořeňte solí a pepřem a duste doměkka cca 30 minut. Lžíci hladké mouky rozmíchejte ve vodě a vlijte do hrnce k měkkým srdíčkům. Ještě povařte asi 15 minut. Podávejte s vařenými brambory.
Náklady na 6 porcí: srdíčka (120 Kč), cibule (10 Kč), česnek (4 Kč), koření (5 Kč), vývar (10 Kč), slanina (30 Kč). Celkem: 180 Kč, tj. 30 Kč na porci.
Nudle s mákem
Máte-li raději sladké nebo chcete sladkou večeří potěšit své potomky, vynikajícím řešením jsou právě nudle nebo jakékoliv jiné těstoviny smíchané s mákem, posypané moučkovým cukrem a zalité voňavým rozpuštěným máslem. Těstoviny můžete někdy použít i z předchozího vaření, mák poskytne nezbytné živiny, a ještě dobře zasytí.
Budete potřebovat: 400 g nudlí nebo jiných těstovin, 100 g máku, 100 g moučkového cukru, 80 g másla.
Postup: Těstoviny uvařte podle návodu v lehce osolené vodě. Sceďte je, propláchněte a vraťte zpět do hrnce. Přidejte kousek másla a promíchejte, dokud se máslo nerozpustí. Nakonec těstoviny zasypejte mákem smíchaným s moučkovým cukrem.
Náklady na 4 porce: těstoviny (30 Kč), mák (16 Kč), cukr (3 Kč) a máslo (20 Kč). Celkem: 69 Kč, tj. 17 Kč na porci.
Náš tip: Buřtguláš můžete uvařit i podle našeho video receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Špekáčkový kotlík z Kuchařky kačera Donalda je ideálním rychlým letním jídlem, které uvaříte i v kempu
Valašská kyselica je regionálním zázrakem: Léčí z kocoviny, zasytí a zahřeje. Navíc je snadná na přípravu a skvěle chutná
Levné pomazánky potěší nejen peněženku, ale i žaludek: Sáhněte po bramborách, čočce nebo konzervě s tuňákem
Přečtěte si Zobrazit více
Šumajstr aneb Kočičí svatba s fazolemi: Původně postní jídlo z fazolí a krup ochucené uzeným zasytí a báječně chutná
15 receptů na odlehčená jídla: Dodržte své novoroční předsevzetí a jezte zdravěji
Jak dlouho namáčet luštěniny? Nejvíce času potřebují fazole a cizrna, bez namáčení se obejdou červená čočka a loupaný hrách