Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bigos je vydatným jídlem, které zahřeje a zasytí a hodí se tak do chladných dní.
Zdroj: se souhlasem nakladatelství Smart Press, Foto: David Turecký pro knihu Atlas chutí Čech, Moravy a Slezska

Slezsko – region na pomezí Česka, Polska a Slovenska – je oblast, která se může pyšnit nejen bohatou historií a jedinečnou kulturou, ale také pokrmy, které vás doslova ohromí. Místní kuchyně je plná vůní a chutí, které odrážejí nejen přírodní bohatství kraje, ale také vliv sousedních zemí. Co byste ve Slezsku rozhodně měli ochutnat? Určitě třeba bigos, který si ihned zamilujete.

Co byste neměli minout

Pokud se ocitnete ve Slezsku, určitě si nenechte ujít ochutnávku několika ikonických jídel. Mezi absolutní hvězdy patří slezské knedlíky, které jsou specifické svým kulatým tvarem a důlkem uprostřed. Tyto knedlíky, vyrobené z bramborového těsta, se podávají jako příloha k masu, nejčastěji k pečené kachně či vepřové pečeni, samozřejmě nechybí ani zelí.

Dalším klenotem slezské kuchyně je bramborová polévka zvaná také „kartoflanka“, která je hustá, vydatná a chutná, ideální na zahřátí během chladných dnů. K ní se často podává třeba i domácí chléb namazaný sádlem a posypaný solí.  Určitě se ptejte i po „slezském nebi“. Jde o tradiční masité jídlo německé a slezské kuchyně původem ze Slezska. Slezské nebe je tvořeno z uzeného vepřového bůčku, sušeného ovoce, skořice a citronové kůry.

Tradičním pokrmem Slezska jsou také bramborové placky, známé jako stryky. Sladkou tečku mohou udělat například slezské koláče.

Bez vajec to nejde

Mezi nejtradičnější suroviny Slezska patří především hrušky, vejce a řepa. „Vejce byla ve Slezsku součástí rituální vaječiny, u níž se uzavíraly pracovní dohody s čeledí na další sezónu. Řepa je zase neodmyslitelnou součástí bařšče, tedy vydatné masovozeleninové polévky, která patří k nejtypičtějším slezským jídlům,“ píše se v knize nakladatelství Smart Press Atlas chutí Čech, Moravy a Slezska. Hrušky patřily k ovoci, které vyrostlo i ve vyšších polohách. Na zimu se sušily a pak si z nich dělali slavnostní i všední kaše,“ dodává autorka publikace Petra Pospěchová.

Dvě verze pokrmu

Pokrm se skvěle hodí do současných dní, protože od nepaměti patřil k těm, které dodají potřebnou sílu v sychravém počasí. „Bigos byl jídlem, které zahřívalo lovce na zimních výpravách, na delší cestu si jej do soudečku brávali i formané. Základní podoby má bigos dvě: polskou a slezskou,“ píše Pospěchová. „Obě mají řadu místních variant, v některých receptech najdete jako přísadu třeba sušené švestky, červené víno či sušené hříbky,“ dodává.

Slezský bigos

Na čtyři porce vydatného pokrmu budete potřebovat: 500 g kysaného zelí, 500 g hlávkového zelí, 500 g vepřového masa, 500 g uzeného bůčku, 1 klobásku, 1 cibuli, 100 ml červeného vína, 100 g švestkových křížal, 2 bobkové listy, 1 lžičku majoránky, 2 lžičky mleté papriky, 3 lžíce sádla, pepř a sůl.

Jak na to?

  1. Hlávkové zelí nakrájíme a povaříme do poloměkka v osolené vodě. Potom scedíme a necháme okapat.
  2. Cibuli nakrájíme najemno. Maso a bůček nakrájíme na kostičky, klobásu na kolečka.
  3. Sádlo rozehřejeme v hrnci s širším dnem. Orestujeme na něm cibuli, potom na ni přidáme maso. Orestované maso zaprášíme paprikou, ještě chvilku opékáme a potom zalijeme vínem. Pokud je to potřeba, dolijeme trochu vody na dušení masa.
  4. Okořeníme solí a pepřem, přidáme bobkové listy a dusíme pod pokličkou do poloměkka.
  5. Potom přidáme nakrájený bůček a kysané zelí a dále dusíme. Když je bigos téměř hotový, přidáme povařené hlávkové zelí, švestkové křížaly a pokrájenou klobásku.
  6. Dochutíme majoránkou a krátce provaříme. Podáváme s chlebem.

Ukázka z knihy Atlas chutí Čech, Moravy a Slezska byla použita s laskavým svolením nakladatelství Smart Press, které vydává knihy českých autorů s tematikou tradic, koloběhu přírody, kuchařky pro zdravý životní styl i publikace zaměřené na hubnutí, osobní růst a přírodní zahradničení. 

Náš tip: Podle našeho video receptu si můžete připravit skvělé bramborové placky.

Recepty k tomuto článku