Masopustní zvyky a pověry: Hojnost jídla přináší štěstí, vepřové dodá sílu a koblihy jsou symbolem blahobytu
23. 1. 2025 Ostatní
Masopustní období je spojené s velkým hodováním, zabíjačkami a hodováním. Víte, na kdy letos připadá a jaké masopustní zvyky a pověry jsou spojeny s tímto časem?
Co je masopust
Masopust je období plné radosti, hodování, barevných průvodů, hudby a oslav. Tento tradiční svátek, který se v českých zemích slaví od nepaměti, představuje nejen symbol veselí, ale také přípravu na postní období před Velikonocemi. Jde sice o tradiční český svátek, v obměněných podobách se ale slaví i v některých dalších slovanských zemích.
Masopustní období začíná po svátcích Tří králů (6. ledna) a končí v úterý o půlnoci před Škaredou středou (Popeleční, Černá nebo Bláznivá středa), pak nastává čtyřicetidenní období půstu.
Vrcholem masopustu bývá poslední víkend před Popeleční středou, který je spojen s velkými oslavami, karnevalovými průvody a hostinami.
Masopustní zvyky a pověry mají hluboké kořeny v lidové kultuře a přinášejí zajímavý pohled na život našich předků. Jídlo během masopustu mělo především symbolický význam. Tučná jídla, sladkosti a maso představovaly nejen oslavu hojnosti, ale také příležitost sdílet bohatství s ostatními. Jedlo se a hodovalo společně, aby se posílily vztahy a zajistila soudržnost. Jaké zvyky spojené s jídlem se dodržují během masopustu?
Mohlo by vás zajímat
Masopustní hostiny
Ve vesnicích i městech se pořádaly velké hostiny, kde se podávaly vydatné pokrmy. Cílem bylo dobře se najíst před obdobím půstu. Všechno jídlo symbolizovalo hojnost a připravenost na náročnější časy.
Je zajímavé, že na Popeleční středu ještě bylo povoleno dopoledne jíst třeba tučnější rohlíky s mlékem nebo pít alkohol, ale oběd už byl postní. Za tradiční jídlo se pak v tento den považovala čočka s vajíčkem nebo pečené brambory.
Zabijačky a vepřové hody
Zabijačka byla hlavním prvkem masopustních oslav, při které se zpracovávalo vepřové maso. Typickými pokrmy byly:
- Jitrnice a jelita – symbolizují hojnost a pohostinnost. Z kroupového jelítka si můžeme přichystat například polévku zvanou prdelačka.
- Vepřové maso – jeho konzumace měla lidem dodat sílu na nadcházející půst, připravit si můžeme třeba vynikající vepřové koleno.
- Škvarky a sádlo – byly běžnou součástí hostiny, protože se dlouho uchovávaly a sloužily jako zásoba. Ze škvarků se dá přichystat různé pečivo, jako jsou škvarkové pagáčky.
Sladké pečivo
- Koblihy: Masopustní koblihy plněné povidly nebo marmeládou byly symbolem bohatství a hojnosti. Věřilo se, že kdo sní dostatek koblih, zajistí si štěstí a prosperitu.
- Boží milosti: Tenké smažené pečivo s cukrovou polevou mělo přinášet požehnání a štěstí do rodiny.
Když se řekne masopust, vybavíme si asi především vesnickou pouť s průvodem masek. Je to ale zároveň označení pro období mezi vánočními svátky a čtyřicetidenním postním obdobím, které předchází…
Pověry spojené s jídlem
-
Hojnost přináší štěstí
Věřilo se, že čím více jídla se během masopustu sní, tím bohatší a plodnější bude celý rok. Lidé proto jedli do sytosti a nešetřili na porcích. -
Koblihy jako symbol blahobytu
Koblihy měly zajistit, že domácnost nebude trpět nouzí. Říkalo se, že ten, kdo během masopustu koblihu odmítne, tak na sebe přivolá smůlu. -
Tanec s medvědem a plodnost
I když tanec není přímo spojen s jídlem, některé pověry tvrdily, že ženy, které tancovaly s medvědem a snědly při tom kus masa nebo sladkého pečiva, zvýší šance na početí a plodnost. -
Zákaz odříkání jídla
Během masopustních oslav bylo považováno za nešťastné odmítat nabízené jídlo nebo pití. Kdo by odmítl, mohl si přivolat nouzi nebo dokonce vyvolat hněv osudu.
Náš tip: Připravte si vynikající masopustní koblihy podle následujícího video receptu:
Témata
Masopust
Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.
S tématem Masopust souvisí:
Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Boží milosti byly v minulosti lidovou obdobou hostií. Jak je připravit, aby byly krásně křehké a křupavé
Vynikající polévka prdelačka z kroupového jelítka chutná jako na zabijačce, přitom ji doma připravíte snadno a rychle
Poklady české kuchyně: Vepřové koleno potřebuje dlouhé pozvolné pečení a prudký závěr, tak bude uvnitř šťavnaté, zvenku křupavé
Přečtěte si Zobrazit více
Holka u plotny radí: Jak udělat masopustní boží milosti, křehotinky, fánky či květinky? Jedno těsto nabízí mnoho možností
Tvarohové koblížky: Neodolatelně vláčná a slaďoučká masopustní dobrota je tak jednoduchá, že ji hravě zvládne začátečník
Hrníčkové koblihy: Dozlatova usmažené nadýchané koblihy s pořádnou porcí marmelády chutnají božsky