Ladislav Špaček poradil, jak se chovat na plese: Lepší je se navečeřet doma a hlídat alkohol, říká odborník na etiketu
22. 1. 2025 Rozhovory a reportáže
Plesová sezona odstartovala a nastal tak čas obléknout slavnostní šaty a smoking, ale také možnost setkat se s přáteli, zatancovat si a užít si jedinečnou atmosféru. I ta má však svá nepsaná pravidla, týkající se třeba i konzumace občerstvení nebo popíjení alkoholu. Konkrétně se na ně jsme se podívali s odborníkem na etiketu Ladislavem Špačkem.
Etiketa se týká všech
Plesy mají mnoho podob, od těch nejhonosnějších až po ty menší, komorní, které však mohou být o to příjemnější. Je však dobré si uvědomit, že i zde se musí dodržovat určitá pravidla. Platí to však stejně pro ples v pražském Obecním domě nebo třeba hasičský ples na vesnici či malém městě? Na to jsme se zeptali Ladislava Špačka.
„Platí. Etiketa není jen o smokingu a velké večerní. Etiketa je životní styl, tedy vede nás k ohleduplnému a slušnému chování kdekoliv a kdykoliv. Etiketu nemůžeme po příchodu domů pověsit na věšák jako kabát,“ vysvětluje odborník na slovo vzatý. „Prolíná se celým našim životem, na veřejnosti i v soukromí. Pro ples v Obecním domě stejně jako ten na vesnici platí stejná pravidla, i když v odlišné formě,“ dodává.
Mohlo by vás zajímat
Oděv je důležitý
Jedním z podstatných bodů je třeba správný výběr oblečení, který může pro mnohé znamenat menší problém. „Pomůže nám dress code, který by měl být na pozvánce. Najdeme-li tam výraz black tie, oblékneme si smoking (to bude asi na galaples v Obecním domě), může tam být black suit nebo dark suit, pak si vezmeme černý, tmavomodrý nebo tmavý oblek (to bude hasičský nebo běžný ples kdekoli),“ vysvětluje bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla.
Pokud někde na pozvánce žádnou instrukci nenajdeme, což je podle Špačka škoda, protože tím pořadatel uvádí hosty do nejistoty, pak použijeme obecné pravidlo, že večer nosíme tmavé obleky. „Na ples nepatří světlý oblek (světle šedý, béžový, jasně modrý). Žena si bere vždy plesové šaty, mohou být dlouhé i krátké (tedy ke kolenům, minišaty se nehodí),“ popisuje pro Toprecepty.cz odborník na etiketu.
Barva šatů podle jeho slov nemusí být jen černá, jak se mnohé ženy domnívají, ples má být barevná podívaná, a vzhledem k tomu, že muži jsou v černém nebo tmavém povinně, je na ženách, aby plesový sál rozsvítily.
Pozor na chlebíčky
Když už víme, co na sebe, měli bychom si uvědomit také to, jak bychom se na takové společenské akci měli chovat. Třeba v momentě, kdy se rozhodneme vyzkoušet drobné občerstvení nebo popíjet alkohol.
„Není pravda, že se na plese nemůžeme vyhnout konzumaci jídla nebo alkoholu. Jestli něco na plese hrozí průšvihem, tak jsou to právě tyto dvě věci,“ upozorňuje Špaček. „Chceme-li s jistotou proplout těmito nástrahami (stejně nás čekají ještě mnohé další), navečeříme se předem doma anebo se alespoň vyhýbáme riskantním pokrmům,“ radí.
To jsou podle experta na pravidla společenského chování především všudypřítomné české chlebíčky, které prý není možné slušně a bez úhony zkonzumovat. „Riziko, že se potřísníme bramborovým salátem, majonézou, vajíčkem, okurkou, rajčetem, šunkovým salámem a dalšími z mnoha ingrediencí, je tak vysoké, že bychom si měli chlebíček raději odříct,“ říká pro Toprecepty.cz Špaček.
Plíživé nebezpečí
Podobné riziko přinášejí také oblíbené řízečky. „Vypadají lákavě, ale nesmíme jim naletět. Vzápětí totiž zjistíme, že ukrojit je jen vidličkou vestoje je nemožné, a čím větší tlak vyvíjíme, tím je pravděpodobnější, že se nám řízeček smekne z talířku a vydá se na pouť vzduchem,“ popisuje Špaček. „Kam dopadne, je věcí osudu: sedící dámě do klína, stojící dámě do výstřihu, na taneční parket…, možností je mnoho, žádná není dobrá,“ dodává s úsměvem.
S alkoholem je podle Špačka potíž v jeho záludně plíživém účinku. „Může se stát, že my na sobě nepozorujeme nic, víno je skvělé, byla by škoda nedat si další skleničku, ale naše okolí známky opilosti sleduje stále výrazněji,“ varuje. „Prvním signálem, že vypadáváme z role, je nutkání sundat si sako. Pak je potřeba zvolnit tempo a vyměnit ryzlink za neperlivou vodu. Zlaté pravidlo říká: „Dobrá pověst je víc než dobrá zábava“,“ připomíná odborník na etiketu.
Zároveň také upozorňuje na to, že naši vizitku tvoří i výběr partnera, se kterým na společenskou akci vyrazíme. „Jít na ples sám je hodně smutné. To si může dovolit partička gymnazistů na maturitním plese, ale na ten skutečný by žena měla jít v nejhorším případě s kamarádkou, muž raději vůbec ne,“ upozorňuje pro Toprecepty.cz Ladislav Špaček.
Náš tip: Pokud dostanete chuť třeba na vajíčkové chlebíčky, udělejte si je raději doma podle našeho video receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Jak správně naložit maso na řízky, aby byly křehké a šťavnaté: Použít můžeme kefír, citron i jednu obyčejnou surovinu
Holka u plotny peče: Sýrové tyčinky podle receptu od Kristiána jsou krásně křupavé a na přípravu snadné
Kávové řezy jsou vynikajícím moučníkem nejen ke kávě. Využijte silnou kávu bez lógru a nechte rozetřený krém vychladit
Přečtěte si Zobrazit více
Jak na camping salát, který nadchl Jana Krause: Těhotnej kuchař prozradil, v čem je kouzlo jeho receptu
Jak správně jíst pečivo v restauraci? Expert na etiketu Ladislav Špaček varuje před ukusováním a drobením
Podle Ladislava Špačka lze konzumovat chlebíčky jen jedním způsobem: Vlezte si do vany, zhasněte a jezte, říká expert na etiketu