Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jakou mouku na štrúdl? Jen s jednou dosáhnete dokonalé konzistence, pak už záleží jen na vás, jakou zvolíte náplň
Zdroj: Toprecepty

Závin je jedním z nejoblíbenějších moučníků, který zpestří odpolední posezení u kávy, ale je hoden být ozdobou i svátečního stolu.  Záviny se dělají z různých druhů těst, hlavním předpokladem však je, aby bylo těsto tenoučké, křupavé a křehké. Jakou mouku na něj ale použít?

Oblíbený český moučník

Štrúdl neboli závin považujeme za jeden z našich tradičních moučníků, a to navzdory jeho rakouském původu. Vzhledem k tomu, že se u nás zabydlel poměrně dávno, můžeme jej směle označovat i za typické české sladké pečivo. Nejběžnější je ten s jablky, do těsta se dá ale zabalit téměř cokoliv – od dalších druhů ovoce, přes tvaroh, mák či ořechy, až po slané náplně.

Pravý listový štrúdl

Základem dokonalého závinu je ale právě těsto. Naše babičky sice dělávaly záviny i z kynutého těsta, většinou si ale s tímto moučníkem spojujeme těsto listové, které tvoří drobné vrstvičky, při pečení se krásně nafoukne a pak se přímo rozplývá na jazyku.

Pokud byste si chtěli toto těsto dělat doma, nejvhodnější je na něj hladká mouka, a to nejlépe kvalitní z měkké pšenice, typ 00 extra, která je hodně světlá. Při přípravě těsta se postupuje podobně jako u křehkého – tedy je třeba pracovat s dokonale vychlazenými surovinami a rychle, i ruce je dobré mít co nejstudenější. Těsto je rovněž nutné nechat odležet v chladu

Jak nahradit listové těsto? 

Většina lidí ovšem listové těsto kupuje v obchodě, často již rozválené, neboť příprava toho domácího je poměrně náročná a zahrnuje přípravu dvou druhů těst, které se pak společně rozvalují a překládají.

Naštěstí existuje spousta jednodušších napodobenin listového těsta, díky nimž vytvoříte vynikající domácí závin i bez složitého postupu. Strukturu listového těsta třeba hodně připomíná těsto pivní. Pivo těsto krásně nakypří a to je pak dokonale lehké a křupavé. Abyste dosáhli konzistence podobné listovému těstu, je nejlepší použít opět hladkou mouku

Další jednoduchou alternativou listového těsta je jogurtové, jehož příprava je neskutečně snadná – stačí jen smíchat mouku s máslem, bílým jogurtem a vajíčkem. Předností těsta je, že se s ním výborně pracuje, závin s ním je lehčí a těsto je opět příjemně křehké. Na jogurtové těsto se také hodí hladká mouka, použít však lze i polohrubou. Jen s ní bude těsto trochu hutnější, a ne tak jemné. 

Tažený závin jako od babičky

Za starých časů se záviny často pekly i z taženého těsta. Pro něj je typické, že se do něj oproti listovému nedává téměř žádný tuk. Máslem se až potírá vytažené těsto. U tohoto těsta je důležité, aby se vytáhlo na co nejtenčí téměř průsvitný plát.

Proto je třeba na něj použít hladkou mouku s co nejvyšším obsahem lepku (tato mouka bývá označována jako 00), aby se dalo těsto dobře vytáhnout. Kvůli tomu se do těsta rovněž přidává i nějaká kyselá tekutina, která zvyšuje pružnost lepku a ovlivňuje tažnost těsta – obvykle se dává ocet, možná je ale i citronová šťáva

Falešné listové těsto

Pokud máte z vytahování těsta obavy, můžete vyzkoušet i jednoduché tzv. falešné listové těsto, které se snadno vyválí na tenký plát, ale není s ním taková práce jako s taženým. Jemu se ovšem svým složením hodně podobá, jen se do něj dává větší množství másla. I do něj se ale přidává ocet a opět je na něj nejvhodnější hladká mouka stejného typu jako na tažené těsto. 

Náš tip: Falešné listové těsto si pak můžete připravit podle našeho video receptu

Recepty k tomuto článku