Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Adolf Hitler jedl maso jen výjimečně a údajně měl v plánu po vítězství ve válce proměnit Němce ve vegetariánský národ
Zdroj: Wikimedia Commons, Unknown author, Public Domain

Nejhorší a nejkrutější evropský diktátor všech dob Adolf Hitler se rád nechával fotit se zvířaty. Tvrdil, že miluje zvířata a nesnáší, když je někdo týrá. Z lásky k zvířatům údajně preferoval vegetariánskou stravu. Skutečnost však byla trochu jiná.

Hitler nikdy neochutnal alkohol

Je zajímavé, že většina diktátorů demonstrovala a demonstruje svou lásku k němým tvorům, a přitom s lidmi neměla a nemá slitování. Stejně tak vždy dávali na odiv asketismus a skromnost v jídle. Podobně se prezentoval i Adolf Hitler.

Na rozdíl od východního diktátorského kolegy Stalina byl navíc nekuřák a abstinent. Alkohol údajně nikdy ani neochutnal. Tím je ale výčet jeho kladných vlastností u konce.

Adolf Hitler (20. 4. 1889–30. 4. 1945 Berlín) – muž, který rozpoutal největší válečný konflikt v dějinách lidstva, nedokončil ani střední školu a na výtvarnou akademii ho nevzali pro nedostatek talentu

Játrové knedlíčky musel mít

V průběhu dalších let se Adolf Hitler vlivem politických a ekonomických aspektů stal německým mužem číslo jedna. Ještě počátkem 30. let, kdy se stravoval především v mnichovských hospodách, si k jídlu objednával bavorské klobásy, občas šunku a měl rád nadívaná holoubata

Hitler neustále zdůrazňoval, že miluje zvířata, proto nechce jíst maso. Pravda je trochu jinde. Začal totiž trpět zažívacími potížemi a bezmasá strava mu lépe vyhovovala. Dopřával si vejce připravená na libovolný počet způsobů, špagety, pečené brambory s tvarohem, ovesné vločky, dušené ovoce a zeleninové nákypy. A přestože postupně maso z jídelníčku vyřadil, čas od času vyžadoval játrové knedlíčky jako zavářku do polévky.

Patnáct ochutnávaček

Poté, co rozpoutal druhou světovou válku, se Hitler až paranoidně bál o svůj život. To se projevovalo i v kuchyni. Během roku 1941 Hitlerova ochranka postupně najala 15 mladých žen a dívek, aby sloužily jako ochutnávačky vůdcova jídla. 

Jak se před více než deseti lety jedna z nich, Margot Wölková, svěřila německému časopisu Spiegel, nebyla to práce dobrovolná. Jen co Margot dorazila k příbuzným do malé východopruské vesničky, objevili se u dveří esesáci. Bylo to totiž jen několik kilometrů od Vlčího doupěte, kam se v polovině roku 1941 přesunul Hitler z Berlína.

Margot dostala příkaz přemístit se do blízkých kasáren, kde se připravovalo jídlo pro Hitlera. V době, kdy v Německu fungoval přídělový systém, na chleba se mazal margarín a káva byla z náhražek, čekala na Margot opravdová hostina.

Dušený chřest s lahodnou holandskou omáčkou a brambory maštěné máslem, velké množství zeleniny, rýže či nejrůznější saláty, ale také exotické ovoce... Množství a rozmanitost pokrmů byla překvapující. Místní personál naplnil talíře a umístil je do místnosti s velkým dřevěným stolem.

Mladé ženy musely všechno ochutnat. Pak se čekalo zhruba 45 minut. Pokud žádná z nich neměla známky otravy, byly pokrmy odvezeny do Vlčího doupěte.

„Nikdy nebylo maso, protože Hitler byl vegetarián,“ vzpomínala Margot Wölková. „Jídlo bylo dobré, velmi dobré. Ale nemohli jsme si to užít. Každé sousto mohlo být poslední.“

Němci se stanou vegetariány

Hitler byl tak posedlý vegetariánstvím, že například nařídil, aby příručky pro Hitlerjugend propagovaly sójové boby jako alternativu k masu. Roku 1942 řekl Hitler Josephu Goebbelsovi (ministr propagandy), že po konečném vítězství má v úmyslu převést Němce na vegetariánství.

K tomu samozřejmě nedošlo i proto, že Hitler válku prohrál a nakonec spáchal sebevraždu. Těžko si ale můžeme představit, že například bavorští milovníci dobrého jídla a pití by chroustali zeleninu a zapíjeli ji vodou...

Zdroje informací

spiegel.de: One Bite Away from Death

independent.co.uk: The eccentric eating habits of 9 ruthless dictators

warfarehistorynetwork.com: Hitler’s food taster breaks her silence

Recepty k tomuto článku