Známý zubař Roman Šmucler varuje: Pozor na smoothie, chipsy a čištění zubů hned po jídle, zbytečně si škodíte
8. 2. 2025 Rozhovory a reportáže
Navštěvujete zubaře pravidelně, docházíte na dentální hygienu a používáte mezizubní kartáčky, a přesto máte potíže? Na vině mohou být nejen některé potraviny a nápoje, ale taky to, za jak dlouho po jídle si zuby čistíte. Co se má a nemá dělat, s tím pro čtenáře webu Toprecepty.cz poradil doktor Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory.
Co do pusy, to na zuby
Pokud se říká, že jste to, co jíte, pak to rozhodně platí i pro zdraví dutiny ústní. Mnoho potravin a nápojů může způsobit usazování zubního plaku, jiné zase naleptávají zubní sklovinu. A škodí dokonce i přehnané nebo příliš brzké čištění zubů po jídle.
To všechno jsou drobnosti, které ale také přispívají k tomu, zda budete muset utrácet za stomatologa, nebo ne. Podívali jsme se proto „na zoubek“ těm potravinám či nápojům, které mohou zbourat vaši snahu o perfektní chrup.
Mohlo by vás zajímat
Ocet, citron a kyselé nápoje
Milujete colu s citronem, nebo si ráno dopřáváte jablečný ocet na pročištění? Tak opatrně! Není to zakázáno, ale musíte při tom umět zuby ochránit. „Kyselé potraviny i tekutiny leptají sklovinu, ale pokud se neutralizují něčím zásaditým ve stravě, nebo se po vypití vypláchne dutina ústní vodou, efekt se prakticky vybalancuje,“ vysvětluje pro Toprecepty.cz MUDr. Roman Šmucler a dodává, že klíčové je si po aplikaci něčeho kyselého nejít čistit zuby. „Změknutá sklovina se kartáčkem sedře, proto doporučuji jen vypláchnout vodou a čištění zubů naplánovat po kyselém jídle či pití tak za 20-30 minut nejdříve,“ dodává odborník.
Pozor na sycené limonády s cukrem i bez
Co se zuby dělají limonády s cukrem i bez? „Co se týká sladkých limonád, tak je to jako u každého cukru, zvyšuje se riziko, že bude proměněn na kyseliny, které naleptají zub. Tady je opět dobré vypláchnout čistou vodou a ideálně takové nápoje omezit,“ říká Šmucler s tím, že u coly bez cukru to sice zcela neplatí, ale kolové drinky jsou obecně mírně kyselé, proto po jejich pití doporučuje vždy vypláchnout ústa vodou a čistit si zuby nejdříve za půl hodiny.
Cukr, bonbony a bílé pečivo
Asi nikoho nepřekvapí, že veškeré sladkosti jsou pro naše zuby pohroma. V tomto případě platí u čištění zubů po konzumaci pravý opak - čím dříve cukry odstraníte, tím lépe. Kromě cukrovinek mají podobný efekt i bílé pečivo či rýže. „To jsou také cukry, jen se liší rychlost jejich metabolizování. Opět vyčistit dokonale zuby a pak problém z hlediska stomatologa není,“ vysvětluje Roman Šmucler.
A pokud přemýšlíte, které cukrovinky jsou pro zuby ty nejhorší, pak kyselé tvrdé bonbony a kyselé žvýkací bonbony. Právě proto, že jsou žvýkací, ulpívají na zubech delší dobu, takže je více pravděpodobné, že způsobí zubní kaz.
Mohlo by vás zajímat
Rizikové smoothies a alkohol
Zajímalo nás také, jak se ohledně zdraví zubů chovají tak populární ovocné smoothies. Roman Šmucler má jasno: „To je kombinace cukru a často kyselého a ještě tam bývá hodně kalorií, tedy nic, co byste si přáli mít.“
Trochu kontroverzní je situace kolem alkoholu. „Je velká diskuze, nakolik škodí „přiměřené“ pití alkoholu, tj. do jedné dávky u žen a dvou u mužů denně. Cokoli víc významně zkracuje život. U „přiměřeného“ pití je několik faktorů proti sobě, které se špatně počítají a ne u každého je to stejně. Alkohol třeba může snížit napětí a pomoci kardiakům, ale pro mozek a většinu orgánů není dobrý v sebemenším množství,“ vysvětluje Šmucler.
Čištění po večeři? Hned ne!
Dělá to mnoho lidí, kteří, třeba z pracovních důvodů, večeří pozdě. Zkrátka se nají, šup do koupelny pro kartáček a pak spát. Pozor, tohle je taky špatně. „Čištění zubů hned po jídle nevadí jen v tom případě, pokud by bylo jídlo jasně neutrální. To ale málokdo ví. Tedy, pokud spěcháte, doporučuji opět jen vypláchnout ústa vodou a pak zuby řádně vyčistit aspoň 20 minut po večeři. Ale to dělá skoro každý, polknout a hned čistit, to si člověk zkazí zážitek…,“ uzavírá Roman Šmucler.
A čím si ještě škodíte? Zubům neprospívají přehnané drhnutí (máte-li kartáček za měsíc vyhnutý do stran, tlačíte moc), příliš tvrdé potraviny (i led), lepkavé sušené ovoce (švestky, meruňky) a třeba i oblíbené chipsy, protože obsahují mnoho škrobu. Z něj se pak stává cukr, který se zachycuje na zubech a mezi nimi a živí bakterie v zubním plaku. A to je přesně to, co nikdo nechce.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více