Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Co vše o Velikonocích uvaříme, upečeme, nazdobíme?

presne, na tom linku od spagetky je uvedený rozdiel - smetná/sazometná streda

Kominíci vznikli jako živnost v Čechách v 16. století, kdy se obecněji rozšířilo užívání kamen a s ním stavba úzkých „vlašských“ komínů. Před tím čistila široké komíny a průduchy krbů a ohnišť kuchyní čeleď a pomahači. Komíny se vymetaly hlavně před svátky, většinou v určité dny – nezřídka ve středu, proto například české označení předvelikonoční středy jako popelečná, sazemetná. - toto som našla na stránkach: Školství Hlavního města Prahy

našla som ďalší článok http://www.slovakradio.sk/radio-international-sk/a...
ale možno u vás v Čechách je to ináč, nehádam sa :-K

A taky v tu středu mají svátek všichni Jidáši:-D:-D:-D z legrace přejem u nás naším mužům - jako že oni mají ten svátek a dáme jim jidáška s mašličkou:-D:-D:-D Oni nám to pak odvedou na 30. dubna a přejí nám k svátku čarodejnic - je to takové hezké vzájemné škádlení:-D:-D

Souhlasím se zízalkou,s těmi "středami"je to jak popisuje.Tak je to správně.;-)

mata3636: Dovolím si nesouhlasit. Popeleční středa je středa den po Masopustu, ale Škaredá (někde Sazometná - vymetaly se komíny) středa je středa před Zeleným čtvrtkem a dostala svůj název podle toho, že se Jidáš mračil (škaredil) na Krista a pak ho zradil.

popolcová streda = škaredá streda. tu o tom píšu viac http://velkanoc.ic.cz/Popolcovastreda.htm

Na Zelený čtvrtek budou:
http://www.toprecepty.cz/recept/12022-kravske-pala...,
ale tentokrát z kopřiv, které jsou všude už pěkné a místo normálního česneku do náplně bude ten medvědí, už vylezl:-p
Na Velký pátek je u nás půst ve smyslu nic masového, takže dělám bramboračku sklínku a jidáše s medem proti zmijímu uštknutí.
Na Bílou sobotu k obědu děláme většinou nějaké lidové sladké jídlo - nudle, kaši,..., protože půst je až do Vzkříšení, to je pozdě večer a pak teprve se smí hlavička.
V neděli (Boží hod) nejčastěji tohle:
http://www.toprecepty.cz/recept/4549-veprova-pecen...
nebo uzené maso.
No, a v pondělí dojídáme zbytky a k večeři manžel vykoledovaná vajíčka:-)

My tu Popeleční středu nemáme. Máme ale Čisté pondělí, je to dva dny před Popeleční středou(48 dní před Velikonoční nedělí). Tento den se nejde do práce. Začíná tímto dnem půst. Půst trvá čtyřicet dní, stejně jako byl půst Ježíše Krista na poušti. Čisté pondělí se jmenuje proto, že věřící si půstem očistí duši i tělo. V tento den je zvykem jít do přírody, jí se fazolačka bez oleje, zelenina a mořské plody. Vše, co nemá krev. V tento den nechybí nikde hudba, protože Řeci hrozně rádi tancují.

Mě se také líbí dodržování zvyků (hlavně když se to týká jídla) :-D Ale ty křesťanské zvyky jsou zajímavé a hezky se o nich čte :yes:

Simona Kucerova:ano,souhlasím,jsem ráda informována o věcech,které mě zajímají..a je hezké,když se tradice a zvyky dodržují,aspoň mě se to líbí:-K:-K

eva hubova:Sodovka: díky děvčata myslím,že neuškodí si něco o Velikonocích přečíst a vědět,je to velmi zajímavé.;-):yes::-K

Proč se Škaredé středě říká škaredá, vysvětlila svým odkazem Eva a já přidávám vysvětlení POPELEČNÍ STŘEDY, která připadá na 46. den před Velikonoční neděli.
V období raného křesťanství existovala praxe veřejného pokání po spáchání těžkého hříchu. Kajícník byl na začátku Postní doby biskupem vyzván, aby zahájil uložené pokání. Oblékl se do kajícího roucha a HLAVU SI POSYPAL POPELEM. Obřadně byl vykázán z kostela a před vchodem až do Velikonoc žádal křesťany o modlitbu.

Přispět do diskuze

Přidat příspěvek