Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Co vše o Velikonocích uvaříme, upečeme, nazdobíme?

Rébí,Sodovko tak to jsem ráda,že jsem si to myslela dobře.;-):-K

Zdravím všechny a přidávám něco na počtení.
http://galeriekraslic.cz/index.php/skareda-streda

Simčo, máš pravdu. POPELEČNÍ STŘEDA je v římskokatolickém liturgickém kalendáři první den postní doby. Následuje čtyřicetidenní půst spolu se šesti nedělemi. Z časového hlediska tedy Popeleční středa připadá na 46. den před Velikonoční nedělí.

ŠKAREDÁ STŘEDA je ve svatém týdnu.
SVATÝ TÝDEN nebo též PAŠIJOVÝ TÝDEN je jedním z nejvýznamnějších období křesťanského liturgického roku, které začíná KVĚTNOU NEDĚLÍ a končí Velikonocemi (NEDĚLÍ VZKŘÍŠENÍ). Jednotlivé dny, které ve Svatém týdnu mají své jméno, jsou:
▪ Škaredá středa
▪ Zelený čtvrtek
▪ Velký pátek
▪ Bílá sobota.

Simona Kucerova:je to tak, Simčo:to je popeleční...škaredá je v týdnu,kdy jsou Velikonoce..aspoň myslím:-8:-D:yes:

Zdeni a není to Popeleční středa??Ta bývá před tím půstem ne???
Já nevím to je jen moje domněnka.:-8;-)

Severinka:podle mě je škaredá středa na začátku postní doby tzn,zhruba před 5 týdny.Nebo se pletu?My jsme jí tak aspoň říkali.

rebeka:A středu škaredou:-D:-D

Zajímavé zvyky, ta neděle se mi líbí nejvíc :-D

Rebeka: tady je celý týden Velký:-D. Večer v televizi se dávají jen filmy s námětem o životě a ukřižování Ježíše Krista. A celý týden není vhodné poslouchat písničky, protože se vlastně drží smutek. Takže doma děti(moje) mají zákaz pouštět muziku na plné pecky, aby nás nepomlouvali sousedi:-8. Na Velikonoční neděli se slaví Vzkříšení Ježíše Krista.

marcik:hezké zvyky:yes::-K:-Kvy máte Velký čtvrtek:-O:-?tady máme Velký pátek...čtvrtek máme Zelený;-):-K

U nás (v Řecku)na Velikonoce je to takhle: Celý týden před Velikonocema se jmenuje Velký týden. Tento týden dodržují půst i ti, co jej nedrželi čtyřicet dní. Na Velký čtvrtek se barví vajíčka a pečou se mazance a večer se zdobí v kostele epitaf kytkama a mládež je tam až do ranních hodin. V pátek se nejí nic s olejem a ani se nevaří,(vařím ve čtvrtek brambory,abychom je měli na pátek). Ráno je bohoslužba a většina zaměstnání mají volno, obchody otvírají až po té dvanácté hodině. Odpoledne se jde opět do kostele, ale na projití pod epitafem. Sobota je normální, ale maso se ještě nejí. Večer se jde do kostele a přesně o půlnoci, kněz rozdává Svaté světlo, každý má svíčku a bere si Světlo domů. Doma je vše nachystané na půlnoční večeři. Jí se polévka z jater a střívek a vajíčka, které si navzájem otˇukáváme a jí se mazanec. V neděli se roštuje jehně nebo kůzle, pije se a hraje muzika, prostě je zábava. Většinou je v tento den rodina a přátelé spolu.
Na Velikonoce má svátek dcera a tchýně- Anastasia a letos má i dcera narozeniny, takže bude jedna oslava na víc;-)

Děkuji moc :yes:

U nás na jihu Čech je to podobné, jako u většiny z Vás. Ne zelený čtvrtek něco zeleného, u nás špenát, na Velký pátek půst. A pak na velikonoce hlavička, mazance, beránek, vajíčka, sekaná s bramborovým salátem. To se sejdeme na oběd celá rodina. A já peču pro vnoučata perníčky k pomlázce.:-)

spagetka:já si pamatuju,že o Velikonocích jsme papali kůzlečí řízky..to byla dobrota:-p;-):yes::yes:jenže teď se špatně shání i jehněčí:-//

Lemi - na tvůj dotaz bych odpověděla tu, ať to je pohromadě ;-)
U nás v Podkrkonoší a v Jizerkách se Jidáše jedí na Zelený čtvrtek, Hlavička (nebo také nádivka a pod,.) jí od soboty přes celé velikonoce, Mazance pak na Velikonoční neděli, o Velikonoční neděli bylo i kůzlečí nebo jehněčí masíčko. Beránek také na neděli a pondělí. Ale záleží dle zvyklostí každé rodiny.
Jelikož já do velikonoční hlavičky dávám i to kůzlečí, či jehněčí nebo oboje, tak už jiné maso nekupuji.

Přispět do diskuze

Přidat příspěvek