Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

oleje LZS

Ladislav Hačecký

20. 1. 2013 19:31

Pavel Peller:Můžu poradit některé jednoduché pomůcky.V současnosti se objevuje velké množství olejů LZS.Z nich je však lisovaných za studena velmi málo.Základní poznatek je v ceně.Ne v astronomické,ale v reálné.Dám příklad.Nelze koupit dýňový(už vůbec ne bio)olej 0,25 litru za cca 130 Kč,když běžná velkoobchodní cena dýňového semínka je cca 65,-/kg a výlisnost při dodržení studeného lisu, bez tepelných úprav a dalších postupů zvyšujících výlisnost,je 15%.K tomu cena lahve,etiket,marže výrobce a obchodníka a také DPH. A tak je to u mnoha dalších surovin a z nich lisovaných olejů.
Dalším faktorem je vůně a chuť.Každý olej LZS má svojí specifickou vůni a chuť a to ve většině případů dost výraznou.Pokud cokoliv z toho chybí,je jasný důkaz že došlo k úpravě suroviny nebo samotného oleje.
I doba spotřeby je indikátorem.Lněný olej LZS se zárukou nad 2 měsíce je podezřelý.minimálně je plněný dusíkem a po otevření okamžitě odchází a je nepoužitelný.
Příkladů je mnoho a bohužel se označení LZS zneužívá čím dál tím více.Nebo se za studena lisuje surovina předem tepelně upravená.To vše poškozuje kvalitu oleje a s deklarovaným složením má v tu chvíli pramálo společného.

Pavel Peller

17. 1. 2013 10:52

Potřeboval bych poradit.V poslední době se na českém trhu objevují oleje z různých surovin lisovaných za studena.Liší se od sebe jak cenou,tak i chutí a vůní a rád bych obdržel jak radu,jak poznat že se jedná opravdu o olej LZS a ne o nějakou náhražku,která se tak snaží vypadat.
Děkuji Peller

Přispět do diskuze

Přidat příspěvek