Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Karamelové větrníky

Hodnocení receptu je 4,9 (39×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

Katarinka

Náročný

Doba přípravy 90 min Doba přípravy: 50 min Doba tepelné úpravy: 40 min

90 min (50 min příprava + 40 min tepelná úprava)

Větrníky jsou zpravidla velkým lákadlem v cukrárnách. My vám však přinášíme recept na báječné karamelové větrníky, které si můžete upéct i vy doma. Odměnou za náročnou přípravu vám bude lahodné spojení karamelu a šlehačky.

Suroviny pro 16 kusů

16kusů

Nahlásit chybu v receptu

Naše kuchařky
právě v prodeji

Do obchodu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie18 690 kJ /
4 467 kcal
Bílkoviny163,05 g
Tuky177,82 g
Vláknina12,00 g
Cholesterol 2,13 g
Sodík 1,35 g
Sůl3,00 g
Sacharidy547,65 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Troubu rozpálíme na 220 °C. Na dno dáme kastrůlek s vodou. Krok 2: Vodu, Heru, sůl a citronovou kůru svaříme. Přisypeme mouku a za stálého míchání čekáme, dokud se neudělá koule. Jakmile trochu vychladne, zašleháme postupně, po jednom, 7-8 vajec - je potřeba, aby hmota zůstala stále hustá. Krok 3: Z hotového těsta nastříkáme 16 větrníků o průměru 6 cm a upečeme. Krok 4: Pečeme 10 minut. Poté snížíme teplotu na 180 °C a pečeme ještě 30 minut. Troubu během pečení neotevíráme. Krok 5: Na karamelovou šlehačku necháme zkaramelizovat cukr a poté jej zalijeme šlehačkou a zahříváme, dokud se karamel zcela nerozpustí. Odstavíme z plotny a necháme dobře vychladit. Pokud nám čas dovolí, je vždy lepší uvařit šlehačku den dopředu. Krok 6: Vychlazenou a odleželou šlehačku vyšleháme a poté do ní vmícháme želatinu, kterou jsme předtím zamíchali s trochou vody do jejího rozpuštění. Šlehačku přendáme do cukrářského sáčku se zdobičkou a naplníme větrníky. Krok 7: Na polevu necháme cukr zkaramelizovat, zalijeme jej vodou a vaříme do zhoustnutí. Přidáme máslo, zamícháme a ihned polijeme větrníky.

TIP: Videonávod: Jak vyčistit nádobu od karamelu

Zveřejněno 4. 3. 2009

Poznámka autorky Katarinka

Těsto je dost husté, ale tak jsou větrníky pěkně vysoké a drží tvar.

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Karamelové větrníky

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/kRGY

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Karamelové větrníky

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/kRGY

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (54)

Vyborne vetrniky! Delala jsem je 4x nez jsem vychytala jak presne je pect v me troube a kolik vajec, ale snaha stala za to :D
Moc jsme si pochutnali. Diky :-K

Fotky Handiky mažu, větrníky nejsou plněný podle receptu šlehačkou, ale krémem, postup neodpovídá:no:

Dobrý den.Mám dotaz? Do té šlehačky se dává ta želatina uvařená? Nebo jak? Nestačí dát třeba jen stužovač šlehačky? Děkuji za odpověď

Katarinka 2. 3. 2013 19:59
tonda:karamelová šľahačka sa musí šľahať vždy až na druhý deň,prvý deň ju nevyšľahaáš:-)

tonda:

děkuji za odpověď;-);-)

zajimalo by mě,jak mám ušlehat ten karamelový krém,pač to šlehám už pul hodiny a stale jako voda...;-(

Werymac:Jestli máte teplovzdušnou tak,přidat teplotu o 10 a déle před pečením předehřívat !
Pokud to jde, je ještě možné ventilátor zcela vypnout.

Irrena z tejto várky výjde 16 veľkých veterníkov priemeru 6 cm

Katarinko prosím kolik větrníků je z této dávky:-?:-?:-?Možná je to tu někde napsané ale nechce se mi vše dočítat;-)

:-D Tak mezitim, co jsem sem psala se mi pekla druhá várka už vím, čím to bylo že se nezvedly. Dlouho se sušily a krátce pekly zprvu jsem je tam nechala uvedených 10 minut teď o pár minut déle přesně nevim, ale jsou pěkně veliký. Nicméně zespoda trošku černý :D asi to už bylo moc dlouho. Nu je to smůla no tak snad to zachránim šlehačkou :D Chybama se člověk učí...

Ahoj, dnes jsem se rozhodla, že udělám větrníky dělala jsem všechno podle návodu. Recept je jistě dobrý, ale mě se skoro vůbec nezvedly jen po okrajích. Navíc jsem to pekla hodinu jednu várku nechápu jak je to možný, ale zdály se mi furt syrový vevnitř (máme plynovou troubu bez čísel jen plná tečka a půl tečka). Nejhorší bylo určitě utrpení s hustym těstem, protože moje největší zdobička má průměr asi centimetr. Takže o jednolitym šnekovi se mi mohlo jen zdát byla jsem ráda, že jsem to tam nějak nafrkala. Jinak těsto chutná dobře, takže až na to že jsou uzoučký polámaný je to OK :-D toť má zkušenost :)

Naprosto super recept, těsto bylo tužší, tak jsem ho nebyla schopna nastříkat z pytlíku, tak jsem vytvarovala ručně, ale je super, pekla jsem ve čtvrtek, plnila v pátek a jíst se budou v sobotu a zatím - pátek večer - nejsou vůbec nasáklé. Karamelová šlehačka taky super, a já dala náplně dvě na sebe, tu karamelovou a ještě bílou šlehačku vyšlehanou s trochou Salka a vanikové esence, a na vrch jsem udelala karamel z cukru a do něj zamíchala půl konzervy Salka a větrníky polila... Vynikající. Díky moc. Přidala jsem foto, kdyžtak smažte, pokud se nehodí. Krásne Velikonoce. Lída

ja zbožnujem veterniky ale mam velmi staru ruru na pecenie a vždy ked ich robim dopadne to katastrofalne takže som to už aj vzdala ale s obchodu nie su take dobre

Dělala jsem je minulý týden a jsou fakt vynikající!Skvělý recept!:yes:

Miluju karamelové větrníky:-p:-p:-p

Pridala som svoju fotku veterníkov, plnené pudingovým krémom a navrchu s karamelovou polevu. Robím menšie, skoro jednohubky - cca 3 cm priemer, u nás sa míňajú jedna radosť...+

Ja to teda fakt nechápem,lebo ich robievam často a vždy sa mi podarili.

Všechno jsem dělala podle vašeho receptu i do vyhřáte trouby jsem je dala,pekla 40 minut,ale furt byly sirové.Vršek byl krásně do zlatova ale ten vnitřek.

Werymac skú ich piecť presne podľa postupu a do predhriatej rúry.;-)Pečú sa až 40 minút,takže sa ti určite prepečú.

Vypadají moc hezky,ale když jsem je dělala,tak jsem je měla pořád v prostředku sirové nevim kde dělám chybu.Jestli je to tou novou troubou,protože v té nové mi ani nejdou rolády nenaskočí tak pěkně jako ve staré trobě.Prosím o radu.Děkuji předem.;-(

Katulka, ďakujem, ja som to želatínové čudo v živote nepoužila...(mám dcéru Katarínu, niekedy ju takto oslovujem, snáď sa nehneváš...)

No samozrejme čerstvá vyšľahaná šľahačka je najlepšia.Ja osobne stužovač nepoužívam lebo chutí umelo a zhrčkavie.Ja používam toto:
www.oetker.sk/oetker_sk/html/default/debi-7q2bwh.sk.html
Dávam to do všetkého.A neotravuješ;-)

Vidíš, ja som si myslela, že budú potom rozmočené. Ja zvyknem plniť šľahačkou - zo sifónu alebo spraya a ovocie - ananás, alebo vareným krémom vanilkovým. A ešte otázka -asi moc otravujem, nestačí stužovač, musí byť želatína? Ďakujem za trpezlivosť.

Určite hneď ako vychladnú naplniť,lebo do druhého dňa by boli suché.Ideálne sú keď sa spravia doobeda a jedia sa navečer:-*.Vtedy sú akurát vsiaknuté,ale nie sú ešte rozmočené.Aj keď sa to vždy nedá presne naplánovať:-D.Ale určite sú lepšie,keď sú trochu zmäknuté.;-)

Katarínka, Katka, odpaľované cesto robím asi tak raz za rok...a preto nie som ani extra cukrárka...Moje veterníky neboli tak krásne vysoké a kým som tu nevidela tento recept, netušila som, ako sa vyrába tá karamelová šľahačka, ani karamelová poleva. Mám to uložené a až nadíde pravý čas...
Ešte prezraď, je možné upiecť si ich deň pred "akciou" a v deň "akcie" plniť? Keby boli upečené a naplnené deň dopredu, rozmočili by sa?
Ďakujem!

Magdalenka možno si nemala dobré cesto.Skús toto moje,možno budú lepšie.Mne sa vždy podaria.;-)

Iljuška, aj tvoje aj Katkine sú ako od profesionálov! Ste šikulky!
Ja som ich až tak pekné nemala nikdy...:-(

No tie sú krásne.Som rada,že sa podarili.:-):-)

Přidávám foto z akce - moc prý chutnaly

Katarinko, dnes jsem se do nich pustila. Ještě, že jsem "silná" žena v pažích a píšu to na klávesnici, neboť tužkou bych měla písmo jak 100letá žena :-D:-D silně roztřesené. Těsto jsem udělala z 1 a půl dávky, neboť jsem potřebovala cca 30 ks větrníčků. To co mám v kuchyni na plechách (i od sousedů) je množství jedné malé skromné svadby. Udělala jsem 30větrníčků o průměru 5 cm, výšce 5 cm a zbytek je 60 malých kousků o průměru 3 cm. :-D:-D Ve městě u nás jsou trhy každé úterý, myslím, že bych mohla vyrazit a prodávat. :-D:-D

Jen musím konstatovat - vynikající těsto, pekla jsem přesně podle receptu, do trouby jsem dala raději veliký pekáč s vodou po celou dobu pečení (pak mi chyběl na větrníčky :-D). Jen jsem musela přidat vejce, těsto bylo tuhé, dala jsem heru napůl se sádlem. Ještě jednou děkuji :yes::yes:

Ak môžem odporučiť,šľahačka musí byť uvarená deň dopredu,aby bola vychladená 24 hodín,iba vtedy sa vyšľahá dohusta.Keď pridáme práškový želatínový stužovač,je presne akurát a nechutí umelo.

...tak sa nechám pozvať...niekde k B.B:?

a hlavne s pekne hnusnym kremom...az ma striasa ked si nan spomeniem.. vies co magdalenka...on ten krem nebolo tazke urobit, akurat som mala asi zle pomery....namojveru, ked pojdem na slovensko, tak sa znovu o ne pokusim...tu by ich nemal kto jest

Mariaj, ja polotovary nemám rada, odpalované cesto mi nerobí problémy, robím si v pohode svoje. Iba ja som nevedela, ako sa asi vyrába tá karamelová šľahačka. Veľmi som to mala rada, tu na okolí sú veterníky s takým dosť divným mastným krémom...

magdalenka to zvládneš - ja som si na prvý krát kúpila zmes dr. Oetker na veterníky - že pokus :-O a vyšlo to a potom som skúsila http://www.toprecepty.cz/recept/3928-zloutkove-ven... a odvtedy ked robím dávam dvojitú dávku pre tých mojich pažravčekov :-p akurát že náplń dávam šlahačku.... nie je to vôbec ťažké určite vyskúšaj :-)

raz som chcela urobit veternika a pochvalit sa pred mamkou. prvy chybu co som urobila je, ta ze som si myslela, ze si mozem veternicky predpiect.:-S nemozem...ked som ich o 3 dni vytiahla na plnenie, tak som ich mohla hadzat o stenu, take boli tvrde....urobila som si aj vanilkovu napln aj karamelovu..robila som podla receptu a obe boli riedke...plnit sa s nimi rozhodne nic nedalo....mamka prisla....upiekli sme rychlo rychlo dalsie veterniky a a poliali sme ich oboma kremami ako pudinkom:-(, krem co sa nezjedol, mamka vzala a dorobila k nemu celu kremesku:-( a tak skoncilo moje machrovanie. ale utesila ma, ze ten vanilkovy a karamelovy krem boli vyborne chutovo...co z toho, ked bol riedky...mozno sa raz spucim a dam mu este jednu sancu

no paráda :yes: ja robím veterníky podľa receptu odtiaľto a tuším nabudúce vyskúšam tieto;-), manžel totiž nechce s plnkou ale len so šlahačkou tak táto variácia sa mu bude určite páčiť:-))

NÁDHERA!!!!!!!!!!!
Ak toto raz zvládnem, budem šťastná...

:-*:yes::yes::yes: Nádhera

Můj muž na to jukl a hned by se zakousl, má je moc rád a já je ještě nikdy nedělala;-) Tak že bych je vyzkoušela, no nevím....

smekám - krása na pohled :yes:

:yes::yes::yes:

Martina ako dopadli?

Cesto striekam zdobičkou,ale kovovou,ale nemyslím,že by sa to zlomilo aj keď je plastová.A tú vodu tam vyliať pred vložením veterníkov,ale môže sa dať aj malý pekáč s vodou naspodok,ten sa zohrieva spolu s rúrou a keď je rúra rozohriata,vložíme veterníky.Ale prvých 10 minút pečieme na 220°stupňov.Tak nech sa ti to podarí;-)

Katarínko, větrníky bych chtěla teď o víkendu upéct, ale mám několik dotazů. Těsto stříkáte zdobičkou? Jde o to, aby nástavec nezlomila, když je těsto moc husté. A pak mám ještě další dotaz. Vodu do trouby nalít až když je trouba vyhřátá na 180°C? A pak dát do trouby větrníky ? Předpokládám, že v troubě si mi udělá z vody pára, takové hmlisto. Tak do te páry dát větrníky péct? Děkuji za vysvětlení.

Keď ich niekto budete skúšať,pečte presne podľa postupu,mám to oskúšané,ale tiež,kým som na to prišla ako to mám piecť,pár krát boli surové,padnuté a tak.A do predhriatej rúry!!!:-))

Hella Vyjde ich 16 ks takých ako sú v cukrárni.Tým,že cesto je husté,ide ťažko striekať,ale veterníky sa krásne zdvihnú do výšky,neroztečú sa.Vyrastú asi 5 cm do výšky a 8 cm do šírky.To nie sú zrovna malé veterníčky,nie?:-*

Pardon, 16 kousků. Zapoměla jsem jedničku:-D

Hledám to množství vajec a koukám, že jsou napsaný v postupu, ale v surovinách je autorka zapoměla napsat. Taky se mi to zdá děsný z tolika vajec 6 kousků:-? Když bych jich chtěla víc, tak pomalu spotřebuji plato vajec-no to snad NE, to by se ani nevyplatilo se s tím dělat?:-(( Katarinka nám to snad vysvětlí;-)

Katarinko, až je uděláš, napiš prosím, zda je opravdu z 8 vajec pouze 16 ks tak maličkých (6 cm) větrníčků.

Sapagi a já?:-S:-p

No paráda, jak mám teď zklidnit chuťové buňky? :-D:-D:-p:yes:

U nás v cukrárňach predávajú karamelové veterníky a tie sú eňo ňuňo:-D Určite aj tieto sú super, takže bodíček:yes::yes:

:-O:-O No, nádhera, dneska je to tady sám věneček a větrník, ale ukládám si to kvůli té polevě karamelové a díky!:yes:

Tématické fráze:
karamelova poleva, karamelový krém ze salka, karamelová poleva recept, karamelova poleva ze salka, karamelové větrníky, větrníky recept, karamelova poleva na venecky, recept na karamelovou polevu, karamelové větrníky recept, karamelová šlehačka ze šálka, karamelová poleva na větrníky recept, karamelove věnečky, karamelový krém ze salka do cukrovi, poleva na veterniky, cukroví větrníky, poleva karamelová, jak udelat karamelovou polevu, větrník recept, extra karamelová šlehačka recept, karamelova slahacka

Suroviny:
voda, sůl, kůra citronová, tuk hera, mouka hladká, vejce, cukr krystal, šlehačka, želatina prášková, cukr krystal, máslo, voda

Přidat fotografie receptu