Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Velikonoční vaječná hrouda

Hodnocení receptu je 5,0 (41×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

JanaDorazinova JanaDorazinova

Snadný

Doba přípravy 35 min Doba přípravy: 5 min Doba tepelné úpravy: 30 min Bez doby odkapání + odležení v lednici

35 min (5 min příprava + 30 min tepelná úprava, Bez doby odkapání + odležení v lednici)

Na Slovensku je tradicí takzvaná velikonoční hrudka, leckde nazývaná také syrec nebo syrek. Jde o takzvaný vaječný sýr, trochu podobný vaječné tlačence. Podává se jako jednohubky nebo s pečivem, skvělá je doplněná strouhaným křenem, pažitkou nebo drobně nakrájenou jarní cibulkou.

Suroviny pro 1 dávka

1 hrouda

1dávka

Nahlásit chybu v receptu

Naše kuchařky
právě v prodeji

Do obchodu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie7 149 kJ /
1 709 kcal
Bílkoviny119,80 g
Tuky112,60 g
Vláknina0,00 g
Cholesterol 2,73 g
Sodík 1,48 g
Sůl3,10 g
Sacharidy54,00 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Mléko nalijeme do hrnce, přidáme ze skořápek vyklepnutá vajíčka a sůl. Všechno dobře rozmixujeme, nejlépe tyčovým mixérem. Krok 2: Dáme vařit, vaříme pomalu za stálého míchaní a stále mícháme, až se začne oddělovat voda a hmota hrudkovatět (je to podobné, jak kdybychom dělali tvaroh). Krok 3: Uvařenou hmotu přecedíme přes síto, pak ji nandáme na gázu a pořádně vytlačíme vodu. Krok 4: Hroudu zavěsíme a necháme přes noc odkapat. Krok 5: Hotový výrobek dáme vychladit do lednice, pak krájíme na plátky jako sýr, podáváme s pečivem nebo zeleninou.

Zveřejněno 12. 4. 2019

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Velikonoční vaječná hrouda

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/BZXW

Další recepty

Zobrazit více

Zobrazit více

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Velikonoční vaječná hrouda

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/BZXW

Marie

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (12)

Ja to robím na sladko. Pridám kryštálový cukor cca 5 zarovnaných polievkových lyžíc na 10 vajíčiek a 1 liter mlieka . Každý podľa toho, aké sladké to má rád. So šunkou (slanou),plnkou mäsovou (slanou), sladkým koláčom a cviklovo-chrenovým šalátom je to vynikajúce -je to vôňa a chuť veľkej noci.

pupavienka: hmm, zajímavé! :-O To by mne nenapadlo, ale proč ne? ;-)

Hodně mě to zaujalo, právě před pár dny to bylo v pořadu " Všechno co mám ráda ".;-)

To vypadá hodně lákavě, určitě vyzkouším:-K:yes::yes:

Mám hromadu vajec, slepice nesou jako divé - takže to vyzkouším. Jenom bych se chtěla zeptat, jestli to mléko má být čerstvé nebo trvanlivé. Vejce, předpokládám, normální velikosti. Moc děkuji za reakci.

Olinka5555: tak já jsem dala normální mléko z krabice, takové to modré polotučné. Ovšem myslím si, že čerstvým mlékem se nic nepokazí. Jak zmiňuji níže, už jsem to dělala i ze smetany 12 % ;-)

Super, něco takového dělala i Terezka. Už leta se chystám to vzkoušet! :yes:

Vypadá to dobře,ještě jsem to nezkoušela.:yes:

to je zajimavy pomer, neni tech vajec na litr moc? ja znam od tejaji a ta ma na 3 litry 16 vajicek https://www.toprecepty.cz/recept/4392-velikonocni-...

Frantiska: tak nevím, já ho dělám na to množství z 10 vajec. Dobře drží pohromadě. Super je taky zaměnit mléko za smetanu.

Dobrý den.
Janičko, sice všechny Vaše recepty jsou echt žravé, chci vyzkoušet i tento.
Není ten sýr výrazně cítit po vejcích a nebyly by lepší jen bílky?Já můžu sýr v jakémkoli množství (aby mi to ti moji rozmazlenci jedli) <3

evinecky: tak určitě to není sýr v pravém slova smyslu. Já ho vždy na Velikonoce dělám, protože nám opravdu chutná. Ano, je to jak bych tak řekla mléčno - vaječné, ale opravdu dobré. Není problém si to nějak dochutit třeba i čili, uzenou paprikou trošku a jak zmiňuji i bylinkami.

Tématické fráze:
velikonoční recepty, velikonoční vaječný sýr, syr hrouda, velikonocni vakecna, velikosti vajec m a c v receptech, velikonocni hrouda s vajec a mleka, hrouda s mleka, hrouda z vajec a mléka, vaječna velikonočni, velikonocni syr

Suroviny:
mléko plnotučné, vejce, sůl, bylinky

Naposledy jste si prohlédli

Přidat fotografie receptu