Jak na perfektní vývar? Nejčastější chyby, které děláme při jeho vaření
27. 10. 2020 Tipy a triky
Pořádný vývar je jedna z nejlepších věcí, které může kuchařka (nebo kuchař) ovládnout. Nejen jako polévka, ale také třeba na podlívání pečeně nebo do omáček se vývar velmi hodí. A ačkoliv se zdá jednoduché takový vývar připravit, pokud jste jej už někdy vařili, možná se vám stalo, že nebyl takový jako od maminky nebo v restauraci. Může ho zkazit pět chyb, které děláme překvapivě často. Zjistěte, jaké to jsou a navždy se jich vyvarujte.
1. Příliš topíte pod kotlem
Základem vývaru je voda a samozřejmě maso. Kvalitní maso od šťastných zvířátek z farmy, ideálně. Může být kuřecí, kachní, králičí, hovězí, jen vepřové se příliš nehodí. Tip: Na kuřecí vývar kupte u řezníka skelety, křídla, hřbety nebo krky, na hovězí plec, žebra, oháňku nebo maso z krku. Aby byl vývar voňavý a silný, maso i kostí před vařením asi 20 minut pečte v troubě předehřáté na 180°C. Když dáte maso a vodu do hrnce, je třeba vodu přivést k varu - a tady možná děláte chybu číslo jedna. Když se voda vaří, musíte plotýnku stáhnout na minimum, protože správný vývar by se neměl vařit, ale jen tak probublávat. Měl by se táhnout, jak se říká.
Mohlo by vás zajímat
2. Spěcháte
A to je chyba číslo dvě. Ne vždy má člověk na vývar celý den, vlastně skoro doslova, ale aby byl opravdu silný a maso pustilo všechnu chuť a šťávu, měl by se vývar dělat dostatečně dlouho. U kuřecího masa jsou to minimálně dvě hodiny, u hovězího s kostí ale klidně můžete vývar nechat bublat celou noc. Výsledek ale opravdu stojí za to!
3. Přiléváte horkou vodu
Naprosto zásadní je, abyste maso v hrnci začínali vařit ve studené vodě a i po celou dobu výroby vývaru do něj přilévali zase jen studenou vodu. S horkou se vám sice začne dříve vařit, ale při použití horké vody se maso zatáhne a nepustí šťávu. Vývar tak nebude nic moc a samotné maso se takto převařené hodí leda do omáčky.
Mohlo by vás zajímat
4. Nesbíráte pěnu
Ačkoliv se vaří dlouho, vývar není věc, kterou můžete jen tak postavit na plotnu a nechat ji být. Je totiž potřeba sbírat pěnu, což kuchaři a kuchařky často nedělají a výsledkem je, že vývar je zakalený, ne čirý, jak by měl být. Vyčistit jej lze dvěma způsoby. Buď můžete po uvaření vývar přecedit přes síto, pak se vám ale výsledek bude nejlépe hodit do omáčky. Druhou možností je přecedit jej přes plátno. Pokud máte čas a chcete mít vývar opravdu bezchybný, existuje ještě jedna vychytávka, tzv. bílková metoda. Ze tří vajec vyšlehejte sníh a ten přidejte do vystydlého vývaru. Vaječné bílky na sebe navážou nečistoty a pak už stačí vývar jen přecedit přes utěrku.
5. Krájíte zeleninu
Součástí dobrého vývaru je samozřejmě i koření a zelenina. Do látkového sáčku dejte bobkový list, celý černý pepř a nové koření a nechte balíček vařit spolu s masem. Zelenina se používá většinou kořenová, pokud ale plánujete vývar vařit dlouho, nenechávejte zeleninu vařit nakrájenou. Pustila by všechnu chuť, která by nakonec úplně zmizela. Lepší je vařit zeleninu vcelku a krájet ji až po uvaření vývaru. Cibule do vývaru můžete dá dokonce ve slupce, ideálně je prostě jen přepulte a vhoďte do hrnce. Pozor! Hlídejte si množství mrkve, protože větší množství této zeleniny může vývar výrazně osladit.
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Historie pražských hospod: K Flekům chodili Tyl i Neruda, pivo se tu točí už od patnáctého století
Seriál Zločiny Velké Prahy zavádí trojici… Číst více
Den světlého ležáku
Světlý ležák je nejvíce konzumovaným a nejlépe komerčně dostupným druhem piva na světě. Vyrábí se spodním kvašením v otevřené kvasné kádi při nízkých… Číst více
Utopenci: Poradíme, jak si tuto hospodskou klasiku připravit doma
Utopenci jsou oblíbenou restaurační chuťovkou studené kuchyně, která se podává k pivu. Jedná se o špekáčky s cibulí ve sladkokyselém nálevu. V… Číst více
Ovar s křenem je venkovská klasika. Poradíme s jeho přípravou krok za krokem
Jaké maso je potřeba na ovar? Nejčastěji se používá vepřové koleno, hlava, jazyk, plec a lalok. Uvařené maso obereme, přidáme nastrouhaný křen nebo… Číst více
Zapálená vlastenka, až poté kuchařka. Magdalena Rettigová psala i červenou knihovnu
Kterou kuchařku známe všichni? No přece tu od… Číst více
Vaříme s nejmenšími: Zkuste skvělého mořského vlka jako v MasterChef Junior!
I děti umí kouzlit v kuchyni! A pořad MasterChef… Číst více
K Pinkasům na jedno chodívali i Voskovec s Werichem. Co si tam dáte dnes?
Pražské hospody v dobách své největší slávy… Číst více
Pivnice U zlatého tygra byla druhým domovem Bohumila Hrabala, hostila i Havla s Clintonem
Když se vydáte na procházku do samotného srdce… Číst více
Luxusní opilé dobroty: Jak vařit s vínem a pozvednout tak obyčejná jídla do kulinárního nebe?
Víno není jen lahodný nápoj, ale také skvělá… Číst více
Přepuštěné máslo je čím dál víc populárnější. Říká vám ale něco staročeská surovina šmolc?
To, co si dnes spojujeme hlavně s různými… Číst více
Komentáře (1)