Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

"Apple pie" aneb jablkový koláč

Hodnocení receptu je 4,6 (17×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

gurmanka

Středně náročný

Doba přípravy 140 min Doba přípravy: 90 min Doba tepelné úpravy: 50 min

140 min (90 min příprava + 50 min tepelná úprava)

Křehké máslové těsto je základem pro tento šťavnatý jablečný koláč pocházející z anglicky mluvících zemí. Náplní se všeobecně nedoporučuje šetřit, jablka totiž dělají chuť celému koláči. Před podáváním jej nechte dobře vychladit.

Suroviny pro 1 kus

1kus

Nahlásit chybu v receptu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie19 358 kJ /
4 627 kcal
Bílkoviny51,78 g
Tuky257,37 g
Vláknina36,03 g
Cholesterol 765 mg
Sodík 848 mg
Sůl2,00 g
Sacharidy507,78 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Najskôr pripravíme cesto: do hlbšej misy dáme múku so štipkou soli a pridáme kocky masla. Teraz prídu na rad vaše ruky a musíte s nimi pracovať rýchlo, prstami vtierajte maslo na múku, kým sa zmes nepodobá na strúhanku. Ide hlavne o to, aby cesto nebolo teplé a aby sa maslo nezačalo roztápať. Krok 2: Následne pridávame studenú vodu, ale nie všetku naraz, ale postupne ju prilievame a primiesujeme do cesta (stačilo 130 ml). Stále sa snažte pracovať rýchlo. Keď má cesto peknú konzistenciu a drží pokope, zabaľte ho do fólie alebo do mikroténového sáčku a dajte do chladničky na 20-30 minút. Krok 3: Pokiaľ cesto chladne, uvaríme polevu – oba cukry, maslo, vodu, škoricu a soľ spolu privedieme do varu a keď začne bublať, odstavíme a odložíme bokom. Krok 4: Teraz očistite a olúpte jablká. Vyberte z nich jadrovníky a nakrájajte na plátky (resp. mesiačiky). Ochutnajte ich a ak sú sladké, pokvapkajte citrónovou šťavou (poleva je totižto dosť sladká a koláč by bol potom sladký až veľmi). Krok 5: Ak sa cesto už dostatočne schladilo, vyberte ho von a rozdeľte – 1/3 nechajte bokom a zvyšné 2/3 rozvaľkajte do veľkého kruhu. Dajte na spodok formy (najlepšia je kruhová). Cesto má byť nielen na spodku, ale aj po bokoch formy. Ak cesto pretŕča cez formu, tak ho orežte. Krok 6: Teraz prídu na rad jablká – jednoducho ich vysypte na cesto a trošku postláčajte dolu. Zo zvyšného cesta vyvaľkajte opäť kruh, ale menš, s priemerom ako vrch koláča. Narežte na hrubšie pásy a poukladajte na jablká. Môžete ich poprepletať. Na bokoch koláča pásy stlačením spojte so spodným cestom. Krok 7: Polejte polevou, snažte sa poliať každý kúsok cesta aj jabĺk. Krok 8: Takto pripravený koláč dajte do vopred vyhriatej rúry. Najskôr na 210 ºC na 15 minút a potom znížte teplotu na 170 ºC a pečte ďalších 35-40 minút. Krok 9: Koláč sa má podávať až keď je vychladnutý. Ide hlavne o to, že k jablkám sa nepridával žiadny škrob ani múka a jediné, čo náplň bude držať pohromade je jablkovo-karamelová šťava, ktorá vznikne pri pečení. My sme sa ale nemohli dočkať výsledného produktu a koláč sme podávali ešte trochu teplý. Vôbec sa ale príliš neroztekal.

TIP: Oblíbený americký jablečný koláč

Zveřejněno 18. 4. 2011

Poznámka autorky gurmanka

Tip: Ak si chcete trošku ušetriť prácu: cesto môžete pripraviť aj v mixéri – rozmixujte múku, soľ a studené maslo a keď má zmes konzistenciu strúhanky pomaly prilievajte vodu a mixujte, až kým nie sú ingrediencie pekne spojené.

http://www.gurman.estranky.sk

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

"Apple pie" aneb jablkový koláč

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/6mE9

Moje poznámka

TopRecepty.cz

"Apple pie" aneb jablkový koláč

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/6mE9

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (30)

Takze du skouset podam hlaseni! Ale vypada krasne! :-p:yes::-8

výborný koláč, už ho dělám po třetí a vždycky se po něm jen zapráší, ani nestihne vychladnout.. jen mi těsto vystačí vždy na dvě formy

Moc dobrý recept i pro začátečníka jako já se dá v pohodě zvládnout :) dávám bodíka :-)

Dana: :-O Dakujem! Ano recept je moj a uz som kontaktovala admina!!! :-K

Je toto Váš recept ?Ak áno,kontaktujte admina Varecha.sk:
varecha.pravda.sk/recepty/apple-pie-alebo-jablkovy-kolac/28309-recept.html

1/2 šálku...to znamená..půlku nějakého hrníčku ??...jen abych toho neudělala moc :-D

Tak v sobotu jsem vyzkoušela a byl vynikající;):yes:

Iva: ČL je zkratka pro čajovou lžičku ;-)

Kolik to je skořice? ½ ČL mletej škorice?:-:-//Děkuji

Tak dneska zkouším poprvé a zatím mám radost, koláč je právě v troubě tak uvidíme po dopečení, krásně provoní celý byt. Děkuju za super recept :-K

Cassidy: Souhlasím, zkoušela jsem upéct, je na chuť perfektní, ale při pečení mi přetékal z formy, nevím jestli mám malou formu, nebo jsem dala moc jablek, ale příště dám jen 1/4 hrnku vody aby se mi rozpustily suroviny na polevu a bude to super. Na chuť je fakt VÝBORNEJ!!! GURMÁNKO DÍKY MOC ZA VÝBORNEJ RECEPT!:-p

Mnam Obrazek vypada dobre:yes: A Kolac mon moc dobry.:-p:-p:-p

Ale nemusi tam jit zrovna jablka muzou tam byt klidne tresne;-)

A davam bodika :yes::yes::yes:

Dávám bodíka, krásný fotečky, vypadá nádherně, už se nám peče, a už se na něj moc těším...:-8:-*

S kámoškou jsme ho udělaly ale s jahodama :-p

recept vypadá skvěle, hlavně díky za přesný postup, to to hned všechno odsýpá:-)
koláč je v troubě a už to tu voní...

tak jsem dneska pekla, to testo mi prijde trochu suchy, ale tak snad jeste navlhne od te polevy, ktera mi tece jeste dve hodiny po upeceni, asi mi to nejak spatne zkaramelizovalo nebo ja nevim :))

Děkuji za recept, nemá to chybu...!!! přidávám fotky.. dělala jsem ho před pár dny a tedˇ:-) chystáme doma menší akci,tak ho udělám znova..přidávám bodík:yes:

Dodatocne dakujem za dalsie bodiky! :-K:-K

Cassidy: ahoj! je pravda, ze aj moj bol taky mokry, ale on taky casto byva ja v obchode. ;-)

výborný a k tomu krásně vypadá, jen do polevy budu dávat méně vody, nechtěla mi po upečení zatuhnout :-)

Myslím, že tohle stojí za vyzkoušení! Bodík ale poletí už předem!! Vypadá to božsky!! Až vyzkouším, podám hlášení :-D

:yes:krásný produkt -o fotce nemluvím ani..mňam:-*:-K

Terri: Ja som tiez mala dilemu aku formu pouzit - nakoniec som pouzila formu na spanielsku paellu a kolacik bol nej super! :-D:-K

Úžasný koláč, pekly jsme ho s přítelem už asi 4 a pokaždé se nám povedl, jen by to chtělo sehnat tu správnou formu :-)

myspulin: ahoj, podla mna by si mohla dat akekolvek ovocie, len treba asi opatrne s cukrom, teda s tou polevou - zavisi ake kysle by bolo ovocie :-K

myspulín 2. 7. 2011 18:35
toprecpty.czmohla bych místo jablek použít lesní ovoce ? Nerada bych tento krásný recept zkazila :-)

:-K:-K dakujem!!!!

Krásný pracný recept s okouzlujícím výsledkem ;-);-);-)

Taky se mi to moc líbí a v kulatých formách obzvlášť;-):yes:

:-K:-K:-p:-p, pekne, moc hezke, moc se mi líbí:-K:-K a davam bodika..

Tématické fráze:
jablkový koláč, jablkový koláč do kulaté formy, jablkový pie, aplle pie, jablkový koláč do formy, american pie recept, pie recept, kulaty jablkovy kolac, pie, jablkový koláč kulatý, american pie koláč, applepie, jablkové koláče, jablkové kolače do kulaté formy, ovocný pie, koláč pie, jablkovy pay, toprecpty.cz, jablečný koláč recept, jablkový koláč recept

Suroviny:
mouka hladká, máslo, sůl, voda, cukr hnědý, cukr krystal, máslo, voda, skořice mletá, sůl, jablko

Přidat fotografie receptu