Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Metyja

Hodnocení receptu je 5,0 (25×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

hosta hosta

Snadný

Suroviny

Nahlásit chybu v receptu

Naše kuchařky
právě v prodeji

Do obchodu

Postup přípravy

Krok 1: Oloupané a na kousky nakrájené brambory uvaříme v osolené vodě, uvařené slijeme, rozmačkáme na kaši, přidáme trochu teplého mléka a másla (jen rozmačkat, nešlehat). Tak zní teorie :-)). Já měla trochu uvařených brambor od oběda, na plotně v kastrůlku jsem je podlila mlékem, přidala máslo, vidličkou rozmačkala na kaši, zasypala hrstí mouky, propařila a lehce vymíchala - v zásadě jako škubánky. Krok 2: Kaši dáme na talíř do tvořítka - zase teorie :-)) Tvořítko nemám, marně sháním, použila jsem ustřižený vršek od velkého jogurtu. Krok 3: Napěchujeme cca 3 cm kaše, na to hrušková povidla, zasypeme mletým mákem smíchaným s cukrem a vrchem prolijeme rozpuštěným máslem. Krok 4: Po chvilce se část másla vsákne do máku, část steče na talířek. Teprve pak tvořítko lehce vyndáme. Krok 5: Se zakysanou smetanou to jako rychlý moučník nemá chybu. Krok 6: Jí se teplé!

Zveřejněno 25. 6. 2013

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Metyja

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/PKx2

Další recepty

Zobrazit více

Zobrazit více

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Metyja

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/PKx2

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (44)

m.youtube.com/watch?v=-Ioq6EzRYKo

Zdravim, podarilo se mi najit webove stranky Slovacka, kde maji i recepty a vydali dve kucharky straych, poctivych receptu, coz ja osobne postradam. Neni uz co predavat dalsim generacim, mizi ceska kuchyne, kazdy si vse upravuje, modernizuje, experientuje, ale klasicky, poctivy cesky, puvodni recept nedohledate :-(

saryk: moc hezké stránky, ráda jsem prohlédla všechna ta videa ze série. Myslím, že jsem se od receptu zde uvedeného zas tak neodchýlila - vycházela jsem z toho, jak nám je dělávala moje babička:-) - možná, že používala sádlo, to už si moc dobře nepamatuju, ale spíše směs másla a sádla, stejně jako na šlejšky;-)

Zobrazit 2 starší odpovědi

Dělávala ji naše maminka(90) ze Slovácka: recept celkem souhlasí, myslím, že tam nepatří mléko. V uvařených bramborech se nechá malinko vody, zasypou se hrubou moukou, promačkají a asi na 20 minut se zapečou v troubě-s moukou se to musí rozpéct, jinak to není ono,je to vláčné a voňavé. V původním receptu jsou švestková povidla a polít horkým sádlem.

Eva Dragonová 23. 3. 2016 20:55
U nás se to dělalo ze zbytku bramborové kaše a bez povidel a já to jako dítě z duše nenáviděla - vždycky jsem měla pocit, že mi sousto v puse bobtná a nutně se udusím. Ale na slano posypané strouhankou opraženou na sádle nebo vyškvařené slanině - mňam! Jo, a říkalo se netyja nebo neteja:-((

wau, toto mi úplně uteklo:-O to bych koštla:-8:-p vypadá to luxusně:yes:

hosta: Nádherná fotka :yes::-*

milan: no - proti gustu.. atd., moc si to ale s masem neumím představit, myslím, že je to spíš jako sladký kucmoch, prostě samostatné sladké jídlo. I když? Kdoví, třeba se to tak opravdu jedlo:-D

:yes::yes:Dlouho jsem na tuto pochoutku,kterou dělala moje babička jen vzpomínal.Hledal jsem recept,spovídal ještě staré lidi ve vesnici-jen někteří si matně vzpomínali.Až tady je ten správný recept-moc se původnímu podobá.Jen chci doplnit,že moje babička si tuto pochoutku ještě vylepšila vařeným hovězím masem.http://www.toprecepty.cz/recept/34588-metyja/

Jaksi jsem metyju přehlídl, dělala babička, skoro úplně stejně, za připomenutí takové dobroty by mělo být alespoň 100 bodů:yes::yes::yes:, ale letos jsou erteple opravdu hnus, snad podzimní budou lepší!!! A díky za metyju!!!!:yes::yes::yes:

...babička (90 let):-) se tento recept učila v klášterní rodinné škole...jen to dělaly na pekáčku, a nakonec sypali tvarohem...ale byla to kucyja...:-)

To musím zkusit, vypadá báječně:-p:-p:-p

Jituško,tak to je parádní,mě by chutnalo:-p:-K:yes:
yanull:Janko,krásně jsem si početla a ledas čemu přiučila,co se názvů a krajových jídel týká;-)Děkuji Ti:-K

Toto vubec neznam..:-O:-O:-O..ale zni to a vypada zajimave..;-):yes:..to budu muset vyzkouset..:yes:

yanull: Pekne poctenicko, vse je krasne vysvetleno..;-);-)

Jéj, to vypadá dobře:yes::yes:+14

Toto dělávala naše babička na Slovácku, takže též jsem zavzpomínala....máte to moc pěkné, chválím moc.:yes:

Hotovo, mňááám:yes::yes: ještě štěstí, že jsem vydatně nasnídaná, jinak bych dnešní oběd ani do práce nepřinesla:-D:-D Jen jsem byla nucena přistoupit k malé změně, povidla jsou švestková a nenašla jsem doma zbytek namletého máku, asi ho někdo znárodnil na nudle:-) tak jsem sypala strouhanými vánočními perníčky;-):-p a taky dobrý:yes:
Bodík jsem dala hned ten 1.;-) dovolím si přidat foto.

Ani nevíte, jak jsem ráda, že jsem tímto starým receptem rozpoutala tak pozitivní emoce, je to tu v poslední době spíš světlou výjimkou:-))

yanull: Jaňulko, krásně jsem si početla:yes::yes:

Jituš, tak jsme si včera s manželem zavzpomínali a došli k závěru, že on si pamatuje metyju a já kucyju:-D:-D přitom naši rodiče pocházejí z vedlejších dědin;-):-) Čeština, a ta nářečová a místní zvlášť, je prostě plná skvostů:yes::yes:
Takže já budu mít dneska k obědu do práce kucyju :-8:-8

Díky za připomenutí, ta dělala metyju babička a otec, to je ono, horší s bramborama, Ty jsou letos hrozné, ale za to recept nemůže!!!:yes::yes::yes::yes::yes::yes:

zizala:Jarko, už jsem tu také psala, že jsem jen "netyju" znala, ale už v tom máme jasno ;-):-K

hosta: jj, už vím, název metyja jsem četla poprvé, tak mě to zmátlo. Od nás na Valašsko je daleko :-)



yanull: Díky :-K článek je super :yes:

yanull: Janinko, objevilas dobře, hodně výrazů znám :-D:-D:-D:-D:yes::yes::yes:

Děvčata, tak mi vaše komentáře vrtaly hlavou, až jsem objevila toto:
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3906

Jitko, velice pěkná vzpomínka:-K:-Kdíky:yes::-p:-p
Jak píše Senky, u nás babička používala název kucyja-metyja. Název byl vžitý i v okolí, to si pamatuji, ale vznik spojení taky nevím:-8 myslím, že název pochází z Valašska.
Zrovna nedávno jsem o tomto jídle s někým mluvila:-D a je to zde v skvělém provedení,12. bodík si zaslouží:-p:yes:

Díky za ohlasy:-D
Péťo - díky za tip
Maris - v Tchibu je momentálně mají vyprodané, PET láhve je dobrý nápad, tak jsem improvizovala u toho kelímku od jogurtu:-))
Ivuli - ta mouka se na kamnech v těch bramborách spaří jako škubánky
Žížalo - používají se oba názvy, zkus si vyhledat, netyja spíš pro jáhlovou kaši, jde zřejmě o to, jak se kde začalo používat a předávat z generace na generaci - na Humpolecko mám kousek ;-)

Tak beru zpět a omlouvám se:-K, teď mi strýček google našel několik receptů na Metyju z brambor z Valašska a Slovácka. Takže název zřejmě exisuje :-)

Coleta: Jsem z Pelhřimova. Rozdušená jablka se u nás dávají taky spíš na škubánky (u nás se teda říká šusterka, netyja je krajový název odjinud) nebo na obyčejné vdolky pečené v troubě:-p:-p. Bramborové placky se tu běžně dělají, já je znám jen omaštěné a s mákem, ale někdo i povidla maže a je jedno, zda švestková, jablečná nebo hrušková ;-) Na bramborové placky tu někde recept určitě je:-)

zizala: Žížalko, ty jsi z Humpolecka? Neznáš tu úpravu z bramborového těsta s jablky?

Metyja je zřejmě někým špatně přepsaný název, škubánkům se říkávalo netyja. Slovo metyja se ve staročeské kuchyni, pokud vím, nevyskytovalo. A škubánky s povidly a navrch ještě mák - to je "lepiduša" :-) Máš je správně vydatně zalité máslem:yes:, netyja by se neměla jíst suchá :-)
Jako malá holka jsem četla pověst od nás z Humpolecka a v té se v době hladu a bídy lidem na jedné vsi neustále zjevovala netyja, nejčastěji u obecní studny, kam chodily hospodyně pro vodu. Až jedna děvečka sebrala odvahu a zeptala se netyji, co si přeje a ona vykřikla: "Omastit!" Od té doby už se nezjevila, ale asi to bylo i tím, že ji lidé přece jen začali víc mastit ;-)

Máš to krásné:-p:-):yes:
Jitko, já jsem si tvořítka koupila v Tchibu - v akci, ale měla jsem a ještě mám - ustřihnuté z Pet-lahví. Můžeš si ustřihnout různé průměry, výšky a úplně to stačí;-):-)

Načíst další komentáře (11)

Tématické fráze:
netyja, netyje, metyj, kucmoch s jablky recept, metija, bramborová metyje, netyja z brambor, netyja recept, bramborová metyja, bramborová netyja, jídlo metyja, staré jídlo z brambor- metija, hrušková povidla, krajové názvy jídel, metija recept, slané vdolky sypané mákem, kucmoch s jablky, recepty.cz bramborová metyje, netyje recept, lepiduša

Suroviny:
brambory, povidla hrušková, mák mletý, cukr moučkový, máslo, mléko, mouka hrubá

Přidat fotografie receptu