Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Podkrkonošské peciválky

Hodnocení receptu je 4,8 (7×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

Klariska Klariska

Středně náročný

Suroviny pro 1

1

Nahlásit chybu v receptu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie24 052 kJ /
5 749 kcal
Bílkoviny119,10 g
Tuky179,00 g
Vláknina34,00 g
Cholesterol 528 mg
Sodík 154 mg
Sůl0,30 g
Sacharidy898,30 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Do hrníčku rozdrobíme kvasnice, rozmícháme s trochou mléka a cukru a necháme vykynout kvásek. Krok 2: Přelijeme do mísy s moukou, cukrem, změklým máslem, dolijeme mléko podle potřeby a vypracujeme vláčné těsto, které necháme přikryté znovu nakynout. Krok 3: Z těsta tvarujeme bochánky velikosti menších koblih, které upečeme na pomaštěném plechu. Krok 4: Upečené bochánky spaříme v míse horkým mlékem, bohatě sypeme mletým mákem nebo strouhaným perníkem a lijeme rozpuštěným máslem s několika lžícemi syrobu. Pokud nesníte peciválky všechny najednou, nechte je v teple (například v troubě na nejnižší teplotu) zaležet, pak jsou ještě lepší. Krok 5: Staročeský syrob se vaří z cukrové řepy kterou očistíme nakrájíme na kolečka a vyvaříme. Z vývaru necháme na mírném ohni pozvolna odpařovat vodu až zbude černá hmota hustá jako med.

Zveřejněno 12. 5. 2010

Poznámka autorky Klariska

Peciválky se dělávaly na Novobydžovsku a na Jičínsku a tradičně se jedly na Štedrý den.

fotonávod Mirousky z BC

http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Forums&fi...

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Podkrkonošské peciválky

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/Z832

Další recepty

Zobrazit více

Zobrazit více

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Podkrkonošské peciválky

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/Z832

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (11)

Jé to znám ještě od maminky, všichni jsme je milovali, když jsem se vdala tak muž je neznal a moc o ně nestál. Byla jsem vdaná 55let, dva roky jsem vdova, udělám je ale synovy, tomu budou určitě chutnat. Díky za připomenutí,

Já to znám už 50 let. Jen je na mžik hodím do vařící vody ( místo polévání mlékem). A u nás se jim říká BURÁTKA. Jinak je recept stejný.

spagetka:Měla jsem je ke snídani,tak jak je napsáno v receptu...je to výborné jídlo,neznala jsem to...

S dovolením přidám foto své dnešní snídaně, protože autorka fota mi jich dala pár sebou. U nás jsme jim říkali trouboválky. Jedná se krajový recept z oblasti Krkonoš a Jizerek. Správně by se měly ještě na povrchu polít horkým mlékem, máslem a posypat mákem. Ale muž to tak nechtěl, chutná mu to takto. Chuťově se to dá trochu přirovnat k vánočce, ale bez přísad, jako např. rozinky.

Manželova babička /Hořice v Podkrkonoší/ peciválky dělávala. Skutečně byly plněné makovou náplní, upečené, poté napařené na pařáčku na knedlíky a přelité sirobem. Dodnes na ně a babičku vzpomíná. Škoda, že se tyto staré recepty pomalu ztrácejí:-D

fb.lib: Nová Paka je ale okres Jičín :))). Pocházím odtamtud a peciválky znám od mamky, jídávali je doma když byla malá :-).

Tyto peciválky nejsou z Jičinska a Novobydžovska ale je to originální recept který vycházel ve starých kuchařkách a tyto peciválky se pekli v podkrkonoší na Novopacku a výš na konci 19 a začátek 20 století.Správný název receptu je Staročeské peciválky.Peciválky z Novobydžovska jsou plněné a nespařují se mlékem.Recept vložím s fotopostupem.Jinak tento recept vyskouším i protože toto jídlo mi velice chutná.:yes:

skorice.vanilka 2. 1. 2012 16:53
Peciválky byla pochoutka mého dětství. Maminka je pekla (myslím z kynutého těsta) v podobě válečků plněných makovou nádivkou. Pak je máčela do směsi rozpuštěného medu s máslem a obalovala ve strohaném perníku. Rovnala je na talíř jako stříšku. Nikde jsem podobný recept nečetla. A ani nevím zda pochází z Jičínska (od maminky) nebo z Hradecka (od táty).

Tohle jídlo znám, u nás(Vysočina) se dělá také, jen se do kynutého těsta přidává nastrouhaná brambora a poléváme je rozvařenými povidly a sypeme mákem....tohle jídlo miluju,naučila jsem se je dělat od babičky. Dobré je,že upečené peciválky se dají skvěle zamrazit a když příště nemáte čas,prostě jen spaříte,posypete a jíte:-)

Já jsem na tom s focením špatně, ale našla jsem fotonávod Mirousky z BC
www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=1011076

Já už jsem o něčem takovém slyšela, vytrácí se ty staré a dobré recepty:-S. Trošku nerozumím téhle větě v postupu..."Upečené bochánky spaříme v míse horkým mlékem," to je jako polejeme horkým mlékem? Nejsou pak rozmočené? Tady bych fakt ocenila fotopostup, ale někteří jsou třeba chápavější:-D. Každopádně já dávám plus za krajový recept a pozdrav do Nového Bydžova a Jičínska ;-)

Tématické fráze:
sirob z cukrové řepy, peciválky s mákem, peciválky s mákem recept, sirop z cukrové řepy, sirob, recept na řepánky maminčiny recepty, cukrova repa recepty, sirob recept, výroba sirobu, staročeské peciválky, jak se vari sirob, cukrová řepa sirob, vaření sirobu, výroba sirobu z cukrové řepy, peciválky plněné mákem, cukrova řepa sirop, sirop, jak uvařit sirob, recept na sirob, sirob z řepy

Suroviny:
mouka polohrubá, cukr, máslo, cukr vanilkový, kvasnice, mléko, sůl, mléko, mák mletý, máslo, med

Přidat fotografie receptu