Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jitrnice – rozpis na 10 kg

K zabíjačkovým specialitám patří bezesporu také jitrnice. Masité části s vnitřnostmi a pečivem smícháme do kašovité hmoty, dokořeníme a pak jí plníme tenké střívko. Po uvaření je skladujeme v chladu a rychle spotřebujeme.

Hodnocení receptu je 3,7 (3×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

fb.lib fb.lib

Náročný

Suroviny pro 1 dávka

1dávka

Nahlásit chybu v receptu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie43 541 kJ /
10 407 kcal
Bílkoviny669,08 g
Tuky141,16 g
Vláknina128,65 g
Cholesterol 7,08 g
Sodík 70,98 g
Sůl177,15 g
Sacharidy1 552,57 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Masité části a vnitřnosti (kromě jater) nakrájíme na stejné kousky a každé zvlášť předvaříme do měkka. Krok 2: Uvařené vnitřnosti umeleme, masité části posekáme nožem nebo kolíbkou. Krok 3: Rozetřený česnek umeleme se syrovými játry. Krok 4: Nakrájené bílé pečivo krátce namočíme do vody, vymačkáme, smícháme s játry a česnekem, přidáme vnitřnosti a rozsekané maso. Krok 5: Nakonec přidáme tolik vývaru, aby vznikla přiměřeně hustá kašovitá hmota. Krok 6: Připravený prejt plníme do střívek, zašpejlujeme a jaternice vkládáme do vařící vody. Krok 7: Potom udržujeme po dobu asi 15 minut teplotu vody mezi 85-90 °C. Krok 8: Uvařené jitrnice vyplují navrch (pískají), sbíráme je sítem a oplachujeme nebo dáváme do studené vody. Krok 9: Potom je rozložíme v jedné vrstvě na čistou podložku v chladné místnosti tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Asi po 15 minutách je obrátíme. Skladujeme při 0 °C. Spotřebujeme do 3 dnů. Krok 10: Zbylý prejt můžeme zavařit ve sklenicích pod víčky nebo zmrazit a nebo ihned upéct. Během pečení nemícháme, jakmile se vytvoří kůrčička, prejt vyjmeme a necháme vychladnout.

Zveřejněno 5. 2. 2012

Poznámka autora fb.lib

Bílé pečivo do jaternic se peče den před zabijačkou, aby bylo čerstvé a tuhé. Na pečení se používá výhradně hrubá mouka, kvasnice, trocha cukru na kvásek, sůl a voda.

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Jitrnice – rozpis na 10 kg

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/g6Zl

Další recepty

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Jitrnice – rozpis na 10 kg

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/g6Zl

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (19)

Stanislava 8. 12. 2017 09:52
U nás se co já pamatuju vždycky do jitrnic dávala takzvaná prasečí buchta. Upekla se jen z 1 kg. hrubé mouky, kostky droždí a napůl mléko, napůl voda. Upéct a nechat ztvrdnout. Poté namočit.Až těsně před výrobou.

Stanislava: Mléko né ale voda ,pekla se 3 dny před zabijačkou a pak se máčela.

U nás děláme jitrnice bez rýže, bez krup a bez glutenů vůbec, ale zato s glutiny:-D:-D:-D
fb.lib: Fakt do jitrnic nepřidáváte vařené, pomleté kůže?:-O

eva hubova: Aha, u nás sa také nerobia. U nás sa do jaterníc dávajú buď krúpy alebo ryža. Tie krúpové mám radšej, ale to je asi o zvyku. Tie s pečivom som v živote nejedla, aj by som ochutnala, ale nemám kde. ;-)

tejaja:Terezko u nás jak dojde maso, tak se zabíjí i v srpnu. My děláme jitrnice jenom s přidáním rohlíků, bez rohlíků jsme je ještě neměli, tak to nemůžu porovnat. A co si pamatuji, tak i rodiče dávali rohlíky, jenom ty rohlíky se nemočí do vody, ale do polévky ve které se vaří hlavy, atd.

eva hubova::-O Vy ste robili teraz zabíjačku? ;-) Evička, ako vám chutili jaternice s pečivom? Akú majú chuť? U nás sa s pečivom nerobia.:-)

Františku, jaternice i jelítka děláme stejně, jen do jaternic nedáváme majoránku:yes::yes:

Jarka:Samozřejmě to co zbude při zabijačce při výrobě jitrnic se dává do pekáče a zapéká se to jako prejt.Kolikrát se nám stalo že prase mělo velice tenká a jemná střeva a trhali se už při otáčení natož při prání tak se prejt jen zapékal v pekáčích.
Pokud by jste měla zájem i o jiné uzenářské recepty jako ,jelítka,paštiky,taliány,různé klobásy,šunky,párky a salámy i nakládání a uzení masa mohu napsat a vložit recepty i poradit přes email.Hodně úspěchů u plotny a dobrou chuť.:-K František

casino: Tak trochu ironické,3 dny je objektivní. Jitrnice vydrží i 10 dní když budete mít je rozloženy na prkně nebudete mít ustřední topení a venku bude -15°C.

Zobrazit 2 starší odpovědi

jahu510@yahoo.comdneska budu delat tenhle recept mohu to dat jen tak do pekace a upect?

já musím tento recept doporučit, taky tak dělám ale bez zázvoru :yes::yes::yes:

Franto, nemusíte se hned čertit... Jinak - jasně, každý kraj dělá jinak... taky dávám víc česneku, melou se u nás kůže /já dávám trochu, jinak je to jak gumový obušek/ větší kusy do jelit taky nedávám, melu na hrubé šajbě všechno/ a zázvor taky nedávám. Jenom mi připadá toho masa na 10 kilo málo, no... a s tím vařením... jednou mě zabavila sousedka, a půlka jitrnic praskla. Během chvilky. Od té doby jsem na var opatrný..;-)

Kadlik:Vážený pane s ohledem k Vašemu vysokému věku jste moc pašíku nezabil.Totiž do jaternic dávají housky jen barbaři,když už se nechcete péct s plackou tak se tam dává veka a máčet v mléce to se ten prejt musí lepit i na zuby a nemluvím o trvanlivosti.Bohužel máte pravdu že slezina patří také do jelit(také jsem ji tam dal) ale většina lidí ji nemusí pro svoji vzláštní pachuť a proto ji raději dává do prejtu ten je jemnější..Do jelit se totiž dávají vetší kusy masa.Jaternice se dávají do vařící vody jelikož schladne a pak se voda udržuje pod bodem varu vycházíme ze 100°C tak že 85-90°C jak jsem psal. Neměli by se vařit déle jak 15 minut vepřové střevo je jemné,vynáčí se a praskají.Pokud si teda nekoupíte ovčí,nebo z Jilemnice papírové.Ty můžete vařit celý den.Jinak toto je základní recept,každý si dochucuje sám podle chuti.Jsou lidé kteří vůbec nedávají zázvor (většina),dávají mnohem více česneku.To co chutná Vám nemusí chutnat mě a ani Andule Vosáhlo.:-D

Jiřička 6. 2. 2012 09:41
Tak, když byla zabíječka u nás tak maminka peklka placku do jitrnic, ta se namáčela, pak se vymačkala. Jak píše Kadlík plíce, slezina a kousek syrových jater to šlo do jitrnic. Kousek jater se dal vařit a pak se drobonce nakrájel do černé polévky. Jitrnice se nesměly vařit jen prohřívat, a když začly pískat musely ven jinak bylo zle. Dávala se majoránka, pepř, česnek a sůl. Celá rodina chutnala až to mělo tu správnou chuť. Jelita to samé jen se do nich píchalo pletací jehlicí a když nešla červená šťáva bylo hotovo. Kdepak ty časy jsou? :-(:-(:-(

Vím, že jaternic je hodně druhů a hodně receptů, krajových, i každý řezník má svůj, osvědčený.....i u nás se dělaly trochu jinak, ale i s "buchtou", která je zde v receptu:-)) Slezina a plíčka šly u nás do jelit, zato jsme do jaternic přidávali i krájenou syrovou cibuli a mleli část vařených kůží.
Vařilo se těsně pod bodem varu.

Je pravda, že jitrnice, jelita i tlačenka se nesmějí vařit, jak píše Kadlík, ale jenom zahřívat;-):-! pod bodem varu.

Kadlik:Mrkni do fotoalba na naši zabijačku, ať si spravíš chuť;-)

Tématické fráze:
výroba jaternic, buchta do jaternic, domácí jaternice, recept na domácí jaternice, top 10 recepty, buchta na zabíjačku, zabijačková buchta do jitrnic, placka do jitrnic, co se dává do jitrnic, zabíjačková buchta, buchta na zabijačku recept, jaternice nebo jitrnice, buchta do jitrnic z hrubé mouky, vyroba domacich jaternic, zabijačková buchta recept, buchty do jaternic, placka na zabijačku, jitrnice nebo jaternice, buchta do jaternic recept, buchta na jaternice

Suroviny:
bůček vepřový, lalok vepřový, slezina, rohlík, játra, sůl, pepř mletý, koření nové koření mleté, majoránka, zázvor mletý, česnek, vývar masový,

Přidat fotografie receptu