Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kyselo

Ke staročeskému kyselu potřebujete chlebový kvas. Není to polévka, ale plnohodnotné jídlo plné vitaminů a živin. Kyselo podle tohoto receptu, jak se vaří v Podkrkonoší odedávna, není složité a určitě stojí za vyzkoušení.

Hodnocení receptu je 4,9 (23×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

spagetka spagetka

Snadný

Doba přípravy 45 min Doba přípravy: 10 min Doba tepelné úpravy: 35 min

45 min (10 min příprava + 35 min tepelná úprava)

Suroviny pro 1 dávka

1dávka

Nahlásit chybu v receptu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie5 186 kJ /
1 239 kcal
Bílkoviny63,05 g
Tuky30,80 g
Vláknina10,10 g
Cholesterol 907 mg
Sodík 483 mg
Sůl0,74 g
Sacharidy172,47 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Kvásek necháme přes noc ve vlažné vodě nabobtnat, zároveň s ním v jiném kastrolku (misce) namočíme i houby. Krok 2: Druhý den uvaříme zvlášť houby s kmínem, ke konci přidáme i oloupané brambory nakrájené na kostičky. Přidáme nabobtnalý kvásek a podle hustoty, jakou máme rádi, přidáme vodu. Na střední hustotu by mělo být stačit celkem 2 litry vody. Krok 3: Opatrně prováříme, mícháme, aby se nepřichytilo nic ke dnu. Přidáme podle chuti ještě kmín, sůl. Krok 4: Zvlášť na pánvičce zpěníme oloupanou a nakrájenou cibulku a usmažíme vejce. Vejce můžeme buď rozmíchat v již hotové polévce, nebo každému dát na porci polévky do talíře.

TIP: Jak na domácí kvásek

Zveřejněno 24. 10. 2008

Poznámka autorky spagetka

U nás se brambory obvykle dávaly zvlášť na talířek uvařené vcelku a ve slupce a jedly se k polévce jako na loupačku.

Kvásek - do hrnku (já mám hliněný kvasák), dáme 250 ml vody, rozdrobíme 30 g kvasnic a zaděláme 5 lžícemi žitné mouky. Přidáme patku chleba nebo hrst kůrek. Zakryté necháme v teple. 2. den máme kvásek. Babička vždycky nechala kus kvasu od pečení chleba a stále se v kvasáku "přiživoval" vlahou vodou, protože kyselo se jedlo denně. Já na něm vyrostla, ale ne moc. Správné kyselo je lehce navinulé, pikantní a velmi dobré. Obměny být mohou, ale hlavně to nepřehnat s kořením!

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Kyselo

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/687z

Další recepty

Zobrazit více

Zobrazit více

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Kyselo

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/687z

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (38)

Trochu jsem se v procesu vaření bála vysledku, ale za mě je to totální top 😘👌
Děkuji za recept!

MamlajdaD: Děkuji moc. Jsem ráda, že chutná. :-K

spagetka: Protože a jelikož ;-):-8 jsem se pustila do výroby domácího žitného kvásku, hned jsem musela vyzkoušet recept na kyselo, dokonce dřív, než první kváskový chleba. Ten teprve přijde na řadu. ;-) No použila jsem tenhle tvůj recept a jdu si přidat další porci! :-D:-D Výborná polívečka! <3 Dovoluji si přidat fotečku kysela v mém oblíbeném polévkovém pucláku, ale jestli by se ti to nelíbilo, tak smažu. ;-) Dík za dobře napsaný recept! :yes: Zdravím! :-K:-K

No až na ty kvasnice ....... kvásek je něco trošku jiného :-) Kdo si peče doma chleba, kváskový chleba, ten to ví. Ale kvásek se skutečně dá koupit, sušený v dm například a návod tam je, jak ho jednorázově použít a jít koupit nový. Ale dá se doma pěstovat a "přikrmovat" i tenhle koupený, takže koupíte jenom jednou a pečete a vaříte do aleluja. :-)

Moc dobrá, děkuji :-p

Kyselo vařím často, výborná a na přípravu nenáročná polévka. Vejce vařím natvrdo a do polévky je při podávání nakrájím na drobné kousky. :-)

janina3365: To je pravda, nenáročná, sytá a vždy po ruce ;-);-);-):yes::yes::yes:

kamila: Je skvělá, to jo :-K:-K pravda je, že je to hodně variabilní polévka. Já ji s žádnými vnitřnostmi nedělala, prostě musí být houby a kmín, neb by mi to doma neprošlo;-), ale proti gustu.......;-);-):yes::yes::yes:děkuju:-K:-K

jsem milovnice kysela, moc mi chutná s králičíma játrama ,hub trochu o něco pak mín,a na konec podle chuti ocet.:-p

Qvido:jo taky mňam varianta :yes::yes:

U nás je zvykem (podle mé krkonošské tety) jednu cibuli osmažit do světlehněda a přidat samotnou, na druhé cibuli usmažit vajíčka a to jen tak napůl, nikdy ne do sucha a drobiva. Nicméně - co chalupa, to trochu jiná varianta.

Tak u nás se ještě přidává na zjemnění smetana,polévka je pak pěkně krémová a mooc dobrá.Pod vejce také nedávám cibulku.:-K

Daranea:tak jak se povedlo?

Dcera čte krkonošské pohádky a zrovna dneska bylo kyselo moc kyselý, takže já jdu rozdělat kvásek (držte mi palce, ať se mi povede) a poprvé v životě uvařím kyselo. Díky za recept!

spagetka: kvásek se nemusí vyhazovat, stačí zahustit ho na nátěstek, zabalit do fólie a uložit v chladničce...

+1 až dnes jsem si všimla tohoto receptu, kyselo mám moc ráda! Kvásek mám vlastní, peču s ním chleba. Pod vajíčka taky nedávám cibulku, dělám je jen na másle. :-K

Jelikož mi od pečení chleba zbylo dost kvásku, tak jsem udělala po delší době opět naši typickou polévku. Mimochodem takto nejlépe spotřebujete kvásek, když ho máte moc, v ledničce třeba zabírá místo a je líto ho vyhodit - taky to je škoda. Takže k čerstvě upečenému kváskovému chlebíku si nalijte talíř kysela ze zbylého kvásku a jste nacpaní na dlouho ;-);-):-p:-p:-p:yes::yes:

Poprve v životě jsem vařila a jedla kyselo :-8 a moc nám chutnalo :-p. Kvásek jsem dělala sama :-). Určitě bude kyselo častěji na jídelníčku :yes::yes: +8.bod :yes:

Dneska jsem už dělala potřetí, a musím se pochválit dneska bylo nejlepší:-p:-8Dělala jsem kvásek sama a asi poprvé se mi podařil:yes:

Pěkný recept na poctivé kyselo, který mě zahřál u srdce :yes::-K.

Spagetko, pozdě...ale i tak díky. Kvásek jsem tam dala rovnou ze sklenice, kde si ho "pěstuju". Teda rozmíchala jsem ho v trošce vody, a pak nalila k houbám. Nevím, jestli je to tím, ale to moje kyselo není vůbec dobré:-(( Kromě toho bobtnání jsem postupovala přesně podle recpetu, tak nevím, jestli jsem něco udělala špatně nebo jestli to má tak divně chutnat. Každopádně já to nezvládnu sníst, ani kdybych se sebevíc snažila....:-(( No uvidíme, co na to moje drahá polovička...:-//

Suzan - postupuj přesně podle receptu, právě v něm se už z hotovým kváskem počítá, nech si ho prostě nabobtnat ve vlažné vodě... atd..;-)

Dneska se chystám uvařit tuhle polévku k večeři, jen bych potřebovala poradit:-8 Když mám kvásek vlastní na pečení chleba, tak ho můžu použít i tady? Předpokládám, že ano. Ale jak potom vypadá postup vaření kysela? Uvařim houby ve vodě, ve které byly namočené, pak přidám brambory a ten můj kvásek tak jak je? Nebo ho mám nějak předem naředit? Poradíte mi?

Špagetko právě jsem je dovařila, je výborné:-p.Sice ho nemám tak krásně bílé jako ty, to je asi použitými houbami, měla jsem různé druhy.Do kvásku jsem použila celozrnnou mouku, jinou jsem neměla (žitnou).Nicméně jsem kvásek prohnala cedníkem, takže ty kousky z mouky jsem tam nedala.

Špagi už jsem si udělala kvásek a zítra uvařím:-pDávám bodík:yes:Je skvělé že jsi napsala jak ten kvásek připravit, protože kupovaný žádný nemám, jak se uvádí v podobných receptech:yes::yes:

Krakonoš 11. 12. 2009 12:51
Za tuhle polévku bych udělil 50 Krakonšových dukátů:-D. To je naprostá bomb, takhle má skutečné kyselo vypadat.:yes::yes::yes: Spagetka zjevně má kořeny tady někde u nás ;-):yes:

Vařit kyselo jsem se naučil na Roudnici, brambory se vařily ve slupce, cibulka se pod vajíčka nedávala.Máslo musí vonět, t.j. do béžova (nespálit).Větší část se nalije do kysela a na zbytku se teprve usmaží vejce.Vajíčka usmažit natvrdo, musí se drobit.

Já vařím kyselo poměrně dost,ale ten návod na kvásek,ten si považuju a budu ho zkoušet udělat v neděli abychom si v pondělí pochutnali.Kvásek kupuju u nás před domem v pekárně,ale někdy je na nic,tak na tenhle se těším:-*Jinak vařím brambory ve slupce,oloupu a dávám je do hrnce společně s usmaženými vejci.Takhle jsem se naučila kyselo když jsem se přistěhovala do Liberce,dělám vždycky plný hrnec a s mužem ho jíme třeba tři dny :-p:-p:-p:-D

Maris - to je úúúplně vpořádku a hlavně že chutnalo ;-):-p:yes:

teda takové málem národní jídlo a my ho tu neměli?:-O Tak jsi špagetko udělala moc dobře:yes:to už vařívali naši pra,pra,pra....předci. Bezva;-)

Včera jsem koupila kvásek v tržnici i s receptem:-8, chtěla jsem dnes přidat, ale spagetko, byla jsi rychlejší. Doufám, že se na mě nebudeš zlobit, že jsem přidala fotky. Jinak - opravdové kyselo jsem jedla poprvé a je moc dobré. Připomíná mi hodně kulajdu, ale má takový moc dobrý šmrnc..;-)

Tož, Ladi, přiznám se, že tak podrobně jsem to ani nečekala!!:-D:-)) Ale popravdě, asi jsem takovým způsobem nikdy nepostupovala. U nás můj dobrý kamarád, který vařil na vojně vždycky říkal: "Tak,ještě kvásek a je to" A vlastně tím myslí vždy zákletku!:-O:-O Tk vidíš, dá se říct, že vím, že nic nevím! :-D:-)):-D:-)):-D;-)

Jak ho jednou uděláš - poznáš, proč ho u nás vařili denodenně.Je výýýbornýýýý.Klidně zkus malinké množství.

Vždycky jsem chtěla kyselo ochutnat. :-p Mám stále před očima obraz Trautenberga z Krkonošských pohádek, jak na Anče řve: "to kyselo je moc kyselý, ten bramborák je moc bramborovej". Ale nevím jestli JÁ najdu odvahu ho uvařit.:-8

www.zdrava-vyziva.net/kvasek.php - tady najdeš úplné vysvětlení o kvásku, já sem zkopíruju jen část:
Co je to kvásek a jak se připravuje?
Kromě chemických kypřidel jsou na trhu běžně k dostání i pekařské kvasnice v podobě čerstvého či sušeného droždí. Nejstarobylejší a nejpřirozenější způsob kypření těsta je ovšem použití chlebového kvásku. Vezmeme-li celozrnnou žitnou mouku a smícháme-li ji s vodou v poměru zhruba 1:1, dojde k tomu, že vodou aktivované enzymy ze zrna začnou rozkládat škrob na jednodušší cukry a jejich přítomnost probudí spory spících kvasinek a bakterií obsažených v mouce. Produktem metabolismu těchto mikrobiálních kultur je právě oxid uhličitý kypřící těsto a různé další jednoduché organické látky, na příklad kyseliny mléčná a octová, které vytvářejí typicky nakyslou chlebovou vůni a současně chrání kvásek před napadením cizorodými bakteriálními či plísňovými kulturami.

Kvásek se nechává několik dní zrát tak, že se každý den přikrmuje novým přídavkem mouky a vody. Ze zralého kvásku se odebírá část, která se stává základem chlebového těsta nebo třeba typické krkonošské polévky kyselo. Malá část kvásku, tzv. nátěstek, se vždy nechává jako základ pro další těsto. Takovýmto způsobem se udržoval v pekařstvích kvásek často po celé generace a vzhledem k tomu, že tak vznikaly specifické mikrobiologické kultury, výsledná chuť chlebů z různých pekařství se lišila.
Kvásek můžete udržovat kontinuálně tak, že po odebrání se ho vždy část nechá na dně a začne se přidávat další mouka a vlažná voda, anebo se uchovává v lednici a oživí se večer před dalším použitím. Pokud ho chcete skladovat delší dobu, lze ho i zmrazit (v případě použití se nechá povolit a rozmíchá se s vlažnou vodou).

spagetka: Jo, naprosto přesně :-) snad jenom dodám, že při požáru San Franciska na počátku 20. století, které vlastně celé lehlo popelem, manželka jednoho místního pekaře zachránila kvásek ..... a používají ho dodnes, neboť byl výjimečný. Mám taky svůj a chleba jsem nekoupil už strašně dlouho ..... od té doby, co jsem si všiml, že kupovaný chleba zasviní nůž tak, že se musí umýt, aby se s ním dal chleba krájet dál ..... :-//

:-O Ladi, prosím tě, co je to kvásek? Já myslela, že jsou to kvasnice v mléku!:-8

Fotku doám za chvíli,zlobí foťák s tiskárnou, tak tomu domlouvám :-!

Tématické fráze:
kyselo, kyselo recept, polévka kyselo, recept na kyselo, valašské kyselo, recept kyselo, polévka kyselo z hub, krkonošské kyselo recept, polevka z kvásku, kyselo z kvásku, kyselo polévka, recepty kyselo, recept polevka kyselo, hanácké kyselo, vejce na kyselo, kvásek na kyselo, krkonošská kyselica, krkonosske kyselo, těsto na kyselo, pekařská polévka

Suroviny:
kvásek, houby sušené, sůl, kmín celý, cibule, brambory, vejce

Přidat fotografie receptu