Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bigos

V tradiční polské kuchyni najdete podobné suroviny jako v naší české. Například bigos - jídlo, které zahřívalo lovce na zimních výpravách. V receptu najdete vepřové a hovězí maso, houby, kysané zelí i pikantní klobásu. Výsledek je vynikající.

Hodnocení receptu je 5,0 (51×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

spagetka spagetka

Náročný

Doba přípravy 170 min Doba přípravy: 20 min Doba tepelné úpravy: 150 min

170 min (20 min příprava + 150 min tepelná úprava)

Suroviny pro 1 dávka

1dávka

Nahlásit chybu v receptu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie25 395 kJ /
6 070 kcal
Bílkoviny571,63 g
Tuky364,12 g
Vláknina43,20 g
Cholesterol 2,00 g
Sodík 22,75 g
Sůl54,08 g
Sacharidy106,10 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Budeme potřebovat 3 hrnce či pánve, z toho největší na konečné dohotovení. Pokud chceme použít sušené houby, namočíme je. Krok 2: Anglickou slaninu nakrájíme. Cibuli oloupeme a nakrájíme. V hrnci nebo pánvi rozehřejeme tuk, vhodíme do něj anglickou slaninu a zpěníme cibuli. Krok 3: Veškeré maso nakrájíme na zhruba stejné kousky. Krok 4: Maso musíme podusit doměkka, každé má ale jinou dobu dušení. Buď každé maso podusíme zvlášť (velmi nepraktické z hlediska hory nádobí a času), nebo do hrnce či pánve vkládáme druhy mas dle doby, kterou potřebují - začneme hovězím, po 40 minutách přidáme vepřové, po 20 minutách veškeré uzené - bůček, klobásky a asi po 15 minutách přidáme drůbeží, pokud ho dáváme. Krok 5: Poté přidáme i namočené houby s vodou, ve které byly. Okořeníme uvedeným kořením kromě majoránky a dusíme do měkka. Krok 6: Podléváme dle potřeby horkou vodou. Krok 7: Mezitím do 2. hrnce dáme nadrobno nakrájené čerstvé zelí, okmínujeme, podlijeme troškou vody a dusíme. Krok 8: Asi po 25 minutách přidáme propláchnuté kysané nebo sterilované zelí a dusíme cca 10 minut. Na zelí by mělo stačit celkem 35 minut. Krok 9: Do největšího hrnce dáme směs masa a zelí a pečlivě vše promícháme. Krok 10: Přidáme majoránku (dlouhým vařením hořkne), dochutíme dle naší chuti i třeba paprikou, pepřem, dosolíme. Krok 11: Ještě necháme asi 15 minut na velmi mírném plamínku dojít. Na dušení a dohotovení celého jídla by bohatě mělo stačit celkem 2,5 hodiny. Krok 12: Barvu by výsledný pokrm měl mít zlatohnědou, chuť malilinko nakyslá a pikantní - lehce pálivá. Vonět by měl po majoránce (houbách) a pikantních klobáskách. Krok 13: Jako příloha je ideální chléb.

TIP: Jak upéct kváskový chleba

Zveřejněno 29. 11. 2008

Poznámka autorky spagetka

Variant bigosu je tolik, kolik je Poláků a nemá smysl se dohadovat, který je ten pravý. V podstatě využijeme každé maso (na velikonoce dávám i jehněčí), lze použít i jen 1 druh masa. Někdy přidám i mleté maso.

1 zásada, by ale měla platit vždy! Celkový objem zelí nesmí být víc nebo stejně jako objem masa. Vyplatí se ho udělat hodně. Nejlepší je tak po 2 dnech, ale po 8-10 dnech to je přímo božský pokrm. Stačí ho uchovat v chladu a jen odebírat dle počtu jedlíků. Z vlastní zkušenosti - je to ideální jídlo pro generální úklidy, řemeslnické práce, nebo dobu, když nemáte moc šancí a času na vaření. Je také ideální na zmrazení a po půl roce je to prostě mana nebeská! Já ho dělám teď při přípravě vánočního cukroví. Věřte, že to vypadá složitě, ale fakt není vůbec složité. Se solí opatrně, je lepší přisolit na konci, klobásy a uzené bývají slané dost.

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Bigos

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/J6rK

Další recepty

Zobrazit více

Zobrazit více

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Bigos

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/J6rK

Marie

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (89)

Opět uvareno a moc jsme si zase pochutnali. Tentokrát jsem dala sterilované zelí ze skla a moc nám to chutnala i takto. ;-)

beda venerabilis: už jsem bigos dlouho nevařila, ale po přečtení tohoto komentáře: zítra (středa) se do toho pustím a v neděli si pošmáknem!

Napadlo mě uvařit toto jídlo v pomaláči. Kromě kuřecího masa a zelí, se může všechno spolu pomalu propékat přes noc a druhý den se "dohodí" ten zbytek ;-)

Petra: určitě se to dá vařit v PH,akorát já bych to přes noc nedělala,maso se vám úplně rozpadne.Přes noc dělám vývary,ale ostatní pouze tak 4-6hodin na II.stupeň.To je moje zkušenost.;-)

Zobrazit starší odpověď

Ivan Chalaš Mgr.: :-D

Kolik porcí je +- z takového množství? Děkuji

Ivan Chalaš Mgr.: jsem ráda, že jste milovník bigosu i bramboráků mazaných marmeládou, protože obé u nás jede a nejsme rovněž magoři :-D;-):yes:

Ivan Chalaš Mgr. 14. 3. 2016 13:58
přátelé bigožrouti, mám radost, že se tady tento recept objevil,já jsem v Polsku rok vařil v komunitě a musím říci, že i samotní Poláci si mlaskali, když jsem uvařil bigos. Když jsem ho vařil v Čechách, tak jeden kamarád mi říkal: "uvař zase to zelí se zelím".Vždy jsem se divil lidem,kteří tvrdí, že polská kuchyně se nedá jíst,naopak,je moc dobrá a dostatěčně pestrá !!!!!!!!!
jinak jsem bigos jedl s knedlíkem - bramb.,kynutým,dělali jsme k němu šťouchané brambory,přikusovali jsme bílé pečivo a i chleba - opravdu chutná se vším,co jsem vyjmenoval. Nevyzkoušel jsem rýži a ani těstoviny,ale myslím si, že i tyto přílohy by nebyly špatné.Když jsem jim v Polsku usmsžil bramboráky, tak mi málem vypadly oči z důlků, prože si to začali mazat marmeládou,říkal jsem jim,že je takové dobré jídlo pro ně škoda, ale pak jsem to ochutnal a věřte mi nebo ne,dodnes si aspoň jeden bramborák máznu marmeládou,když je dělám doma - ne,nejsem magor,fakt ne !!!!!!
Ivan

Ponda: je to opravdu výborné jídlo :yes::yes:

U nás ho vaří v jídelně, a je vždycky excelentní! Sama jsem ho ještě nezkoušela, ale jím ho ráda.:-8.

beda venerabilis: hezky popsané, díky :-D:-D:yes::yes::-K:-K a souhlas s poslední větou na 100% :yes::yes::yes::yes:

beda venerabilis 15. 12. 2015 22:53
Pro mne je bigos srdeční záležitost. Ze svého receptu jsem vypustil literární úvahy:
Dáme do hrnce (nejlépe Papinova) půl kila kysaného zelí a půl kila nakrouhaného zelí čerstvého. Podlijeme (vodou, raději červeným vínem nebo vývarem) a přivedeme do varu. Do vroucího zelí přidáváme alespoň dva druhy syrového, jen trochu osmahlého masa, vhodného na dušení, po nějakých 20 až 25 dkg. Odborná literatura (Kuchnia polska, PWE, Warszawa 1979) jmenuje na prvém místě telecí a vepřové. Místo telecího lze dát i hovězí na guláš nebo naopak zvěřinu, skopové, kozí nebo jehněčí. Bude-li druhů masa více, výsledku to neuškodí, spíše naopak. Dle předpisu je nejlepší maso nejprve krátce osmahnout po povrchu na pánvi a potom ho dusit vcelku. Po dokončení je ovšem nutno maso vyjmout z hrnce a pokrájet na kousky. Pokud maso nejprve pokrájíme, osmahneme a dusíme jako guláš, bude možná méně šťavnaté, ale příprava se značně zjednoduší.

Do směsi přidáme ještě (obojí pokrájené na kousky) asi čtvrt kila dobré klobásy (některé hospodyně nakrájenou klobásu ještě osmahnou, ale nutné to není) a čtvrt kila uzeného masa. Podle tradičního předpisu to má být bůček, ale sáhneme-li po masu méně tučném, pokrm se tím neochudí. Ještě přidáme trochu sušených hub, drceného pepře (což je jediné povinné koření), přisladíme cukrem a přibarvíme menší plechovkou rajského protlaku (ta bigos spolu s červeným vínem jen přibarví - výsledkem nesmí být rajská omáčka). Ani hrst rozinek chuť nepokazí, případně i trocha švestkových povidel či sušených švestek. Kousek slaniny pokrájíme na kostičky a osmahneme. Škvarky přidáme do hrnce a na vyškvařeném tuku osmahneme do červena jednu nebo dvě cibule a rovněž přidáme. Slaninu (na rozdíl od bůčku) považuji za nenahraditelnou. Solíme opatrně, mnohé ingredience (kysané zelí, uzené, klobása, slanina, vývar) již slané jsou.

V době vrcholícího šílenství s BSE jsem vypustil klobásu jako rizikovou, zvýšil jsem podíl uzeného masa a přidal stopové dávky koření předpokládaného v klobáse - paprika, kmín, tymián, stroužek česneku. I tak se to dalo jíst.

Podle druhu zvoleného masa dáváme maso dusit buď všechno najednou, nebo ho přidáváme do vroucího zelí postupně, pokud se nároky různých druhů masa na délku dušení významně odlišují. Delší dušení ovšem bigosu podle tradice spíše prospívá. Pokud je maso s kostí, vykostíme ho předem a kosti přidáme hned na začátku do ještě studeného zelí. Nakonec pak kosti, které se zatím varem očistily, z hotového pokrmu vyjmeme.

Bigos může (ale nemusí) být mírně zahuštěn jíškou. Mně se osvědčila česká gulášová finta - před uzavřením hrnce přidám navrch krajíc chleba a po otevření rozvařenou střídu vmíchám opatrně do směsi.

Když jsme do hrnce konečně naskládali všechny ingredience, hrnec uzavřeme a zvolna dusíme alespoň po dobu potřebnou pro změknutí masa. Pomalé dušení nás sice připraví o Mickiewiczovu ejakulaci, ale srdce nad arómatem začne zpívat i bez pobryndaného sporáku. Podobně jako český guláš (zvaný "maďarský") i bigos je mnohem chutnější ohřívaný. Ortodoxní bigosisté dokonce nařizují zahrabat hrnec s čerstvým horkým bigosem do sněhu, vychladit a znovu ohřát. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že po prvním nedočkavém ochutnání se vždy zdá, že se bigos asi tentokrát tak docela nepovedl. Druhého dne po ohřátí je ale vše, jak má být. I Mickiewicz servíruje lovcům bigos ohřívaný. Při ohřívání rovněž doporučuji trochu podlít červeným vínem. Podobně jako čeští euroskeptici u guláše, i jejich polští souvěrci straší, že prý chce Brusel ohřívání bigosu zakázat.

Při variabilitě receptu je ovšem nutno se některým inovacím vyhnout. Nedoporučuji experimentovat s kořením, rurální kouzlo bigosu je založeno na akordu přirozených chutí použitých kvalitních surovin podtržených jen trochou pepře. Některé polské hospodyně ovšem uvádějí ještě nové koření a bobkový list. Koření samozřejmě musí přirozenou chuť vždy jenom podpořit a nikdy nesmí dominovat. Jednou jsem do bigosu přidal kůži od parmské šunky a různá středomořská koření z ní výsledek spíše poškodila. Také musíte zabránit českým hospodyním v zažité tendenci přidávat ("na zjemění") do dušeného zelného pokrmu ještě smetanu. Tím by vznikla variace na tradiční český guláš, zvaný „segedinský“. To je zajisté také majstrštyk středoevropské kuchyně, ale už by to nebyl bigos.

Již citovaná "oficiální" polská kuchařka uvádí historickou základní potravu polských sedláků překvapivě jako teplý předkrm a doporučuje podávat s pečivem. Tak se také podává při recepcích na polském velvyslanectví. K tomu vychlazená polská vodka v broušených štamprlátkách (Mickiewicz doporučuje vodku gdaňskou se šupinkami zlata). Tradiční polská kuchyně podávala bigos jako hlavní jídlo s noky (kluseczki) nebo vařeným bramborem.
Pokud s chlebem, pak je namazaný máslem (!).

Pokud k voňavému bigosu přidáme český houskový knedlík (musí to být ovšem mistrovské dílo české hospodyně - jako dort, žádné napařené hospodské gumáky) a budete ho zapíjet pivem, vznikne tím poněkud eklektický pokrm rozkročený od litevského Vilniusu až po České Budějovice (polsky bych řekl: „Między Wilnem i Pilznem“), ale chuť staropolské speciality tím spíše vynikne.

A ještě jedno varování. Bigos, pokud je dobrý, je jídlo silně návykové.

pakrk: tak tato kombinace by u nás neprošla, ale každému dle jeho vlastní chuti;-);-).

určitě doporučuji přidat ještě rajčatový protlak, sušené švestky, kapku červeného vína a medu.vlastní zkušenost - luxusní záleřitost:yes:

atylecek: moc mě těší, že chutná a díky :-K:-K:-K

Vyzkoušeno, uvařeno, znězeno a částečně zamraženo, aby správně uzrál!:-) Opravdu vynikající a po měsíci vaříme opět již podruhé podle stejného receptu. :yes:

hanes24:Děkuju a vřele doporučuju.:-K:-K:yes::yes:
Já se chystám na ten bigos podle Tadeusze, doufám, že mě moje konzervativní rodina, zvyklá na tenhle recept, nepřerazí :-D:-D:-D

To se nedá přežít, četba takového recept to musím udělat!!!!!!:yes::yes::yes::yes::yes:

spagetka: To mi povídej - sice jsem se se surovinami vyšplhala nad tři stovky, ale zase je toho tolik porcí, že je to nakonec výhodné. A hlavně - ta chuť:-*:-*:-*:-*

Dani, děkuju mooc za fotku:-K:-K, to je žrádlo, co ;-):-p:-D:yes::yes:

danielle72:Dani, okamžitě odebíram k mražení, jinak by nebylo co mrazit:-D:-D:-D:-D:-D

spagetka: Jo, ale to jsi do toho receptu jaksi nenapsala, že skromnější dvoučlenná rodina toho spořádá za tři dny 12 litrů:-!:-!:-!:-D:-D:-D

danielle72: Danuš proto dělám nejméně 4 násobnou dávku, neb i já jsem jen člověk, pardon, ženská :-D:-D:-D:-D

spagetka: No jo, ale Ty to schováváš před někým, jenže musím sama před sebou, víš, jaké je to dilema? To se snad spíš odnaučím kouřit:-D:-D:-D
Jo, málem bych zapomněla připsat krásný 30. bod:yes::yes::yes:

danielle72: děvče mluvíš z duše mých miláčků - a proč se to má rozležet a na co :-D:-D:-D, já zásadně pak odebírám do kelímků a šup s tím do mražáku :-D:-D:-D

Tak bigos je hotový a chladne nám kamnech. Trochu mu to ulehčuji, protože když ho bude trochu míň, vychladne rychleji, že:-D:-D:-? Brutálně to voní po celém bytě a já opravdu silně pochybuji, že bude mít šanci se několik dní rozležet. To nedám:-)):-)):-)):-8

spagetka:ešte je tam jedna porcička, tak sa si pobijeme...:-D

magdalenka:tos mi udělala velkou radost. :-K:-K:-K, je fakt že vím víc odleženější tím lepší. Proto ho i dávám do mražáku a klidně vytáhnu za půl roku :yes::yes::yes:

Cestovinka!
V sobotu som navarila kotol bigosu. Dala som si záležať, hojne mäsa a klobásy, aj huby...Dnes bol FAMÓZNY!!!

Skvělý pokrm, dobře vypadající, pro mě patří mezi dlouhá jídla, třeba jako sarma, vždy jsem začal vait v pondělí a každý den jej dělal dvě hodiny. V pátek byl hotový, ale byla to pouze amorfní konzistence a rezidua masa se rozpadala....

Simona Kucerova:Simi, udělalas mi velkou radost, žes udělala a chutnalo. Pro pomalého frajera je to určitě ideální recept, přece jen nemáš tolik nádobí. Fotečky jsou primissima.:-K:-K:-K:yes::yes::yes:

Dlouho jsem se chystala spáchat tuto dobrotu a teď se podařilo;-)vařila jsem v PH,je to receptík na to jako stvořený;-)Upravila jsem si množství.Špagi je to výtečný:-p a všem kdo má PH doporučuji;-)Bodík už jsem dala,tak přidávám fotečky;-):yes:

spagetka: chcela som to utajiť, ale už ťa má rád aj môj muž...
spôsobil to, samozrejme, bigos!:-D:-D:-D

Děkuju moc všem:-K:-K a hlavně Magdalence, že mě má ráda :-D:-D;-);-), ale vážně, u tohohle receptu si cením univerzálnosti, dá se vcžborně mrazit a odležení v mražáku mu jen prosoěje ;-):-p:yes::yes::yes:

Už iba kvôli tomuto receptu ťa musím mať rada. Teraz som dovarila celý kotol, ochutnávka hlavou rodiny dopadla dobre, je spokojný. Na kapustu (zelí) je zaťažený, vlastne závislý...:-D

Spousta lidí si plete pojmy.
Sterilace je druh konzervace, můžeme sterilovat zelí kysané - o to tu jde- nebo marinované. To samozřejmě do bigosu nepatří.cftzhjřtdžzjk

:yes::yes::yes:

janatka:díky, já ani chleba nemusím,chlapi jo no :-D;-):-p

Znám tento recept a jedla jsem ho přímo od Poláků a byl skvělý,má být hustší a chléb opravdu stačí!!:-p

Magdi - Prý skromné foto :-O, děkuju a mňááám ;-):-p:yes::yes:

V piatok uvarené, po polnoci náramne chutilo...pridávam skromné foto a ešte raz vďaka za recept!

magdalenka:děkuju moc a dobrou chuť ;-):-p:-K:-K

spagetka: Dovarené! Je to symfónia chutí! A to je ešte horúci, neuležalý...
Ďakujem ti, cestovinka, za skvelý recept!:-K

Majdi, vzhledem k našim hoodně společným chutím:-D, nemám strach:yes:;-);-), klidně nech i uležet, já odebírám i pro rodinu, neb teda gruntuju u našich a stojím si za tím, že čím uleželejší, tím lepší a klidně zbytek zamraz.Já i jednotlivé porce obměňuju. Zklamaná nebudeš.My budem mít návštěvu o vánocích z Polska6 rodin a každá uznává jiné doplňky :-)):-)):-)), tudíš 10 druhů bigosu, leč základ je stejný,takže přípravu mám už v mrazáku a zbytek dodělám až v reálu ;-):-p:-D:-D:yes::yes:

Špagetka, tak už sa varí...s hovädzím, bravčovým, morčacím, klobásou, hubami...Zajtra poreferujem, ale nemôže to byť nedobré!

rebeka: nezahušťuje, ono to husté je dost, jinak záleží na každém. Jo a smetanu? Klidně, tetka z Wroclavi ji dává - právě, v tom je ta variabilita ;-);-);-):yes::yes::yes:

Tématické fráze:
bigos nejlepší recept, bigos-nejlepší recept, polský bigos, bygos, recept na polsky bigos, pravý polský bigos, bigos nejlepší recepty, polské jídlo bigos, recept polsky bigos, jehněčí klobásy, bigoš,recept, to recepty, kucharka polsky bigos, recepty polský bigos, polsky bigos recept, bygosz, jehněčí klobásy recept, bygos recept, jak se vaří bigos, recept na jehněči klobasy

Suroviny:
zelí kysané, zelí, hovězí zadní, plecko vepřové, žebra vepřová, maso drůbeží, bůček uzený, klobása, houby sušené, cibule, slanina anglická, sůl, majoránka, kmín drcený, pepř mletý, bobkový list, libeček, tuk na smažení

Přidat fotografie receptu