Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zablafuňky

I z obyčejných surovin je možné připravit vynikající jídlo. Tuto omáčku uvaříme z brambor, které zalijeme vývarem z koření, zahustíme a zalijeme smetanou. Omáčku můžeme ochutit octem. Podáváme s rozšlehanými vejci v omáčce nebo s vejci natvrdo.

Hodnocení receptu je 4,7 (6×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

knizkova8

Snadný

Doba přípravy 45 min Doba přípravy: 5 min Doba tepelné úpravy: 40 min

45 min (5 min příprava + 40 min tepelná úprava)

Suroviny pro 6 porcí

6porcí

Nahlásit chybu v receptu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie5 249 kJ /
1 255 kcal
Bílkoviny40,35 g
Tuky35,03 g
Vláknina27,70 g
Cholesterol 461 mg
Sodík 308 mg
Sůl0,52 g
Sacharidy181,83 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Dáme vařit oloupané brambory spolu s půlkou cibule, přidáme kmín a sůl. Krok 2: Než se brambory uvaří, svaříme koření s cibulí. Množství tymiánu zvolíme dle chuti. Krok 3: Jakmile jsou brambory měkké, přilijeme přes jemné sítko vývar z koření a za stálého míchání zahustíme záklechtkou z hladké mouky a vody (mouku rozmícháme v troše vody). Poté je třeba vařit alespoň 15 minut. Přidáme smetanu. Potom zavaříme vajíčka buď celá podle počtu strávníků, nebo 1-2 rozšlehaná. Krok 4: Zavaříme a dochutíme podle sebe solí. Na talíři můžeme dochutit octem.

Zveřejněno 17. 9. 2015

Poznámka autorky knizkova8

Tohle jídlo vařila moje prababička, babička, mamka a teď ho vařím já, děti ho milují.

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Zablafuňky

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/PAZ1

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Zablafuňky

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/PAZ1

Marie

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (12)

Dneska jsem dělal na večeři a moc jsem si pochutnal. ;-) Dávám bodík a foto.

Docela mi to připomíná dětství, kdy nám tohle vařívala maminka a říkali jsme tomu bramborová omáčka. Já ji pak vařívala svým dětem, ale postupem času se na ni nějak zapomnělo. Pro kyselejší chuť jsme do ní přidávali zavařené okurky a na ozdobení vařené vejce. Děkuji připomenutí tohoto levného a úžasného jídla ;-)dávám palec nahoru a přikládám foto :yes:

Zablafuňky, Gabra a Málinka - vždycky jsem chtěla vědět, co to je. Děkuju.
Nezná náhodou někdo ještě recepty na ty další bramborové dobroty z této knihy? :-))

snazilka:Jsem ráda,že Vám to chutná. Já je miluju a dokonce když jsem čekala své děti tak to bylo to jediné co jsem při Těch šílených nevolnostech mohla pozřít. Teď je učím svou 14-ti letou dceru aby recept putoval dál do dalších generací. A jen je v naší rodině už více jak 100 let ;-)

Uvařeno a snědeno :-) Všechno koření jsem vařila rovnou s bramborama (bylo pouhým okem viditelné, nebyl problém je později vyndat a kdyby přece jen - nejsou to kapsličky jedu a případné skousnutí by každý strávník přežil), vodu už jsem nedolévala, jen zahustila smetanovou záklechtkou (o tu mouku mi v jídle tolik nejde). Ocet jsem směle zamíchala do celého kastrolku, bez něho to nebylo ono. Občas mi zablafuňky určitě přijdou k chuti, už jen kvůli tomu názvu :-)

Vyndavá se jen nové koření, celý pepř a bobkový list - to dá rozum, že tymián ne ;-) ale Kateřino, zapomněla jsem včera napsat, že nedáváme hřebíček - snad mě omlouvá pozdní noční hodina, kdy jsem příspěvek psala - ten musí chuť výrazně pozměnit a určitě k dobrému, to musím prubnout :yes: Ale opravdu té naší verzi této husté polévky ( bez hřebíčku ) švagrova rodina - ob tři vesnice od nás, říká zablafuňky a my kyselky - to ještě se sestrou měli před svatbou, jednou zůstal na večeři a nad kouřícím talířem se ozvalo - áá zablafuňky, mamince ztuhly rysy, my zůstali koukat - co tím myslí - jako že je to nějaký blaf ? No nasmáli jsme se, když vysvětlil, že to je název jeho oblíbené polévky.Takže tuhle variantu někdy vyzkouším.

miliana:Zajímalo by mne jak vyndaváte potom ten tymián?

knizkova8 18. 9. 2015 06:33
Děláte polévku ale my omáčku i postup je trochu jiný

U nás tomu říkáme kyselky, u švagra zablafuňky a všichni jsme od Mělníka. Je to hustá polévka, podobná kulajdě, brambory dáváme vařit na zesklovatělou cibuli, přidáme rovnou i koření, po uvaření se koření z hrnce vyloví, proto je polévka i tak rychlá, nikdy jsme nic extra nepředvářeli a nepředváříme. Ke konci varu zakvedlám smetanovou záklechtku a rozšlehaná 1-2 vajíčka. Na talíři si každý dochutí troškou octa, aby polévka byla mírně navinulá - proto kyselky. Je výborná.

knizkova8 17. 9. 2015 20:58
Dodám fotku hned zítra

Škoda že není fotka . Nevím co si pod tímto pokrmem mám představit, podle litrů vody snad polévku , nebo bramborovou omáčku - soudím dle kategorie ve které je recept zařazen . :-O :-?:-?

Zajímavé - ráda vyzkouším, díky za recept :-K

Tématické fráze:
polévka zablafunky, co jsou zablafuňky, zablabunky, recept-zablafunk, zavlafunky, zabkafunky, polévka - zablafuňka, zablafuňky polévka, co to jsou zablafuňky, recept na zablafundy, zablafunky jídlo zbrambor, polévka zablažuňka, brambory na kyselo zablafunky, recept na zablafánky, zablavky, zlalblafuňky, bramborová rajda, zalafunky, zaplafunky, zablafunjy

Suroviny:
brambory, cibule, kmín celý, sůl, voda, koření nové koření, pepř celý, koření hřebíček, bobkový list, tymián sušený, cibule, smetana, mouka hladká, vejce, ocet

Přidat fotografie receptu