Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pajšl - plíčky na smetaně

Plíčky na smetaně alias pajšl, jsou přesně tím jídlem, při jehož přípravě velmi efektivně zpracujeme vnitřnosti. I mnozí odpůrci vnitřností se k tomuto jídlu po jeho ochutnání rádi vrací. Dobře připravený pajšl je klasikou české kuchyně.

Hodnocení receptu je 4,9 (84×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

Jenda1 Jenda1

Náročný

Doba přípravy 190 min Doba přípravy: 40 min Doba tepelné úpravy: 150 min

190 min (40 min příprava + 150 min tepelná úprava)

Suroviny pro 6 porcí

6porcí

Nahlásit chybu v receptu

Naše kuchařky
právě v prodeji

Do obchodu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie1 747 kJ /
418 kcal
Bílkoviny7,22 g
Tuky26,00 g
Vláknina7,40 g
Cholesterol 39 mg
Sodík 28 mg
Sůl0,00 g
Sacharidy34,98 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Plíce, srdce i jazyk očistíme a velmi důkladně promyjeme ve studené vodě. Následně je vložíme do hrnce s vroucí osolenou vodou. Zavaříme asi 5 minut a sebereme vznikající pěnu. Krok 2: Stáhneme plamen a přidáme všechnu zeleninu a koření. Vaříme doměkka asi 2-2,5 hodiny. Maso můžeme uvařit i v tlakovém hrnci a proces vaření tak zkrátit asi na polovinu. Krok 3: Jakmile je maso měkké, vývar scedíme. Krok 4: Uvařený jazyk vložíme na chvíli do studené vody a oloupeme. Krok 5: Plíce necháme mírně vychladnout, ručně je rozebereme - oddělíme od průdušnic. Krok 6: Plíce bez průdušnic nasekáme na drobné kousky a jazyk se srdíčkem nakrájíme na menší plátky. Krok 7: Z másla, sádla a mouky uděláme světlou jíšku, kterou zalijeme přecezeným vývarem a provaříme asi 15-20 minut. Na závěr omáčku zjemníme smetanou. Krok 8: Podle chuti přidáme cukr, ocet a sůl a necháme chvíli provařit. Přidáme nakrájené vnitřnosti a krátce prohřejeme. Krok 9: Podáváme s kynutým knedlíkem.

TIP: Domácí kynutý knedlík

Zveřejněno 15. 4. 2009

Poznámka autora Jenda1

Zbylý vývar jsem přecedil, přidal pokrájené vnitřnosti, které zůstaly, majoránku, rozetřený česnek, uvařené kroupy, mletý pepř a vznikla chutná polévka. - Tak vařila pajšl moje babička i maminka. Zkoušel jsem do jíšky přidat nakrájenou cibuli a není to ono, chutě se posouvají někam jinam a potlačí vůni bobkového listu, nového koření a tymiánu, která je pro pajšl tak charakteristická.

O tento recept mě požádala "PIPRE" - Jana Koláčková a slíbil jsem, že po Velikonocích ho zveřejním.

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Pajšl - plíčky na smetaně

Aktuální verzi receptu včetně video receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/vgY0

Další recepty

Zobrazit více

Zobrazit více

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Pajšl - plíčky na smetaně

Aktuální verzi receptu včetně video receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/vgY0

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (91)

Díky moc - luxusní recept, přebírám do repertoáru, rodina se mohla užrat! :-) Těch 6 porcí prasklo na jedno posezení, máte náš obdiv!
Jenom poznámka (pokud již někdo nepřipomněl níže; nečetl jsem diskusi): Co s tou zeleninou mrk-cel-pet? Já ji omyl, nakrájel na kostičky a opražil, než se z toho udělala jíška a nakonec v omáčce tyčákem rozmixoval (nebo by šla propasírovat).
Samozřejmě, že každý si to nakonec udělá po svém, ale já se, krom té zeleniny držel Vašeho receptu a vše je chuťově vyvážené. Kvůli dětem to dělám trochu sladší, navinulé.
Máte tupou kudlu - to není výsměch, ale kolegiální upozornění: Tupým nožem se člověk spíše poraní než ostrým.
Pajšl je dnes problém sehnat. Celý kořínek vůbec, veterinární správa ho zakázala prodávat. Na jatkách v Písku jsem sehnal zaledované plicní laloky - to je super, ale nejsou pořád a prý se nad mini také stahují mračna. Informaci mám od prodavačky.
Zdá se, že nás chtějí připravit i o toto "jídlo chudých", které však patří mezi perly české kuchyně.
Ahoj, Pepe Pedro

:-)<3:yes::yes: Moc pěkný recept jen se dnes těžko shání kořínek, už jsem nejedla pajšl hodně let, :-K

místo octa jsem tam dal křen v jablečném octu<3

Skvělý recept, úspěch hned na první dobrou.

Nám dělali ve školní jídelně výborný pajšl, někdo to nejedl, ale já se těšila. Já ho občas vařila, ale bez plic, doma je nikdo nechtěl, ale dělala jsem je zejména ze srdce, předvařila jsem ho a pak nakrájela. Dávala jsem ho na cibulku, s divokým kořením a pak přidala po hrsti jemně strouhané kořenové zeleniny, nechala ji trochu opéct a pak teprve zalila vývarem ze srdce a nechala dusit. Do smetany jsem zakvrdlala mouku a dochutila. Nedávala jsem tymián, jako do svíčkové, protože jsem si pamatovala tu školní chuť.

Výborný recept, dlouho jsem právě takový hledala - klasika našich babiček. Potřebovala jsem najít postup. Děkuji!

magdalenka: Máš naprostou pravdu, idem to dochutiť, a pľúcka sú pľúcka, chýba tam, tá chuť! ;-(
Ale, keď sa to do zajtra preleží, tak to bude dobručké! :-K

Veronika.Hrozna: ale srdiečka sú srdiečka a nie pľúcka...je to chutné určite.

magdalenka: Mé obavy stran koření, byly naprosto liché! Vařila jsem z krůtích srdíček 1/2 kg.
Měla jsem tam dát celý Casinův rozpis koření, na půl kila masa a 1,5 litru vody. Teď jsem udělala omáčku a chutnám a chutnám a nemá to koření !;-( Naštěstí mi zbyla ještě voda z vaření srdíček do té jsem přidala koření a vařím to, aby se mi to vylouhovalo a pak to půjde do omáčky. Snad to bude dobré. No ale, vařila jsem poprvé a naposled jsem plíčky jedla ještě ve školní jídelně , pak už ne, tak nevím jestli se mi to podaří líp, podruhé! Myslím, že to správně dochutit, je umění! No v každém případě, to manžel určitě sní. :-D

Veronika.Hrozna: tak daj dva bobkáče...je dôležité, koľko vody sa použije na varenie - či dáš 1 liter alebo 5 litrov...a nie je bobkáč ako bobkáč - mám aj 10 cm list aj 3 cm list. Pestujem na záhrade, nevymrzne. Ale čerstvý je silný, vždy si nasuším.

casino: Mohu to množství koření použít, není to moc vavřínu 3 ks, nebude to hořké! Budu vařit poprvé, takže každá rada je dobrá!

Já to dělám léta ale z krůtích srdíček. Plíčky mi nikdy nechutnaly od dětství,ale omáčku jsem milovala. Dneska jsem ty srdíčka po dlouhé době potkala a už je vařím. Těším se.

:yes:

Zdena Kormos 12. 1. 2018 14:13
Dělám pro děti i vnoučata z krůtích žaludků a srdíček! Asi trochu jinak, ale je to vynikající! I tak, díky za recept! Ukládám!

U nás v závodce dělal kuchař vídeňský pajšl.Byl lehce nakyslej s okurkou a pravděpodobně se spařenou cibulí.Byl hned vyprodán,úžasná záležitost ale tady jsem recept nenašel,snad podoba od pani Stániny by tomu mohla odpovídat :yes:

Tématické fráze:
pajšl, pajšl recept, plíčky na smetaně od kuchare, plíčky, recept na pajšl, plíčková omáčka, pajšl z jehněčích vnitřnosti, omačka z vepřových vnitřností pajšl, jak se dělá pajšl, vepřový pajšl, jak se vaří pajšl, plíčka, recepty pajšl, recept pajšl, jehněčí pajšl, skopovy pajsl, pajšl omáčka, jak uvarit pajšl, co jsou plíčky, recept na pličky

Suroviny:
plíce vepřové, jazyk vepřový, srdce vepřové, cibule, mrkev, petržel, celer, pepř celý, bobkový list, koření nové koření, tymián, sůl, sádlo, máslo, mouka hladká, smetana na vaření, ocet, cukr

Naposledy jste si prohlédli

Přidat fotografie receptu