Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Chléb je základní surovinou našich jídelníčků. Jaké je jeho využití v kuchyni?

Chléb je základní surovinou našich jídelníčků. Jaké je jeho využití v kuchyni?

Chléb je základní potravinou, která má bohatou historii a je stále klíčovou součástí stravy po celém světě. Jedná se o pečivo vyrobené z těsta, které se obvykle skládá z několika základních složek včetně mouky, vody, droždí nebo kvasnic, soli a často i cukru či oleje. Chléb je známý pro svou různorodost (od tradičního bílého chleba přes podmáslový až po celozrnné či proteinové chleby). 

Využití v kuchyni 

Chléb je nejen samostatným pokrmem, ale také důležitou součástí mnoha jídel. Je používán jako základ pro sendviče, jako příloha k polévkám a salátům a jako součást různých pečených pokrmů. Oblíbený je třeba i takový chleba ve vajíčku

Jak na nejlepší křupavý domácí chléb z trouby? 

Pro přípravu nejlepšího domácího chleba je klíčová kvalitní surovina, trpělivost a základní znalost postupuNejlepší domácí chléb je plný chuti a představuje nejen lahodnou pochoutku, ale také odměnu za vaši práci a péči, kterou do něj vložíte.

  • Začněte s výběrem kvalitní mouky, sušeného droždí nebo kvasnic a nezapomeňte na správný poměr soli a vody. 
  • Mícháním a hnětením těsta vytvořte hladkou, elastickou hmotu, kterou následně nechte kynout, aby získala svůj charakteristický objem a nadýchanost.
  • Při pečení dejte pozor na teplotu a dobu pečení, až do okamžiku, kdy se váš chléb bude lesknout a vydávat nádhernou vůni.
  • Nakonec nechte domácí chléb vychladnout a pak si užijte plod své práce třeba s trochou másla a lahodnou marmeládou. 

Tip: Pokud si chcete ulehčit práci, vyzkoušejte chléb z domácí pekárny. 

Více

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Žitný chléb

Žitný chléb je obvykle hustší než chleba z pšeničné mouky. Vyrábí se z různých podílů žitné mouky. Čistý žitný chléb obsahuje pouze žitnou mouku. Dosti často se ale žito kombinuje s různými zrny nebo semeny. Z hlediska výživy je žitný chléb zdravější, má nízký podíl tuku, více vlákniny, nižší glykemický index a tím je vhodný pro diabetiky.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Topinky

Topinky jsou krajíce chleba, smažené na sádle, oleji, nebo jen opečené na sucho, lehce osolené a potřené česnekem. Mohou se podávat k tatarskému bifteku, s volským okem, potřené masovou směsí nebo zeleninovým lečem. Konzumují se i v dalších variantách. 

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Torttila

Tortilla je druh chleba ve formě tenké placky. Dá se koupit jako polotovar, ale díky snadné přípravě se dají tortilly vyrobit i v naší kuchyni. Dělá se obvykle z pšeničné mouky, ale i ze speciální kukuřičné. Tortilly lze plnit různými náplněmi, masovou, zeleninovou, nebo jejich kombinací. Doplňují se majonézou nebo různými omáčkami.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Panettone

Panettone je sladký italský chléb původem z Milána. Peče se hlavně o Vánocích, a to nejen v Itálii, ale je tradiční i v mnoha zemích Jižní Ameriky. Má tvar kopule, a pokud použijeme 1 kg těsta, bude vysoký 12-15 cm. Do těsta se přidává kandované ovoce a rozinky, ale může se péci i bez přísad, nebo naopak s čokoládou. Krájí se svisle na plátky a podává se k sladkým nápojům nebo likérům.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Panini

Panini jsou podlouhlé italské plněné sendviče s typickými pruhy. Chléb se rozřízne a plní se různými náplněmi, šunkou, mortadelou, sýrem či jinými lahůdkami. Někdy se použijí i kuličky z mletého masa a zelenina, vše záleží na chuti strávníka. Vše se podává zapečené.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pita

Pita je jednoduchý chléb, připravený z pšeničné mouky, droždí a teplé vody. Z těsta se vyválí kulaté placky, které se pečou při vysoké teplotě v troubě, až vznikne "kapsa". Ta se může plnit zeleninou, masem či tahini. Chléb lze také namáčet do různých omáček, případně jíst s hummusem.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Nátěstek

Nátěstek (také zákvasek nebo matka) je chlebový kvas zahuštěný moukou do hustoty tuhého těsta. Bývá výchozí částí několikastupňového kvašení (přípravy) kvasu na chlebové těsto. Pekaři ho získávají zahuštěním žitného chlebového kvasu 35 % žitné mouky.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Mouka

Mouka se mele již od paleolitu. Je to rozmělněná vnitřní část obilného zrna a umlít lze z každé obiloviny. Proto můžeme mít mouku pšeničnou i žitnou, ovesnou či špaldovou. Dalšími druhy jsou mouky kukuřičná, amarantová, sójová a pohanková, mandlová, kokosová i bezlepková. Z každého druhu lze připravit různé pokrmy. Nejvíce mouky se spotřebuje v pekárenském průmyslu, doma ji podle hrubosti používáme na buchty, koláče, knedlíky, chleba, pečivo a k zahuštění pokrmů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Naan

Tím, že se otevřel svět k cestování, poznáváme různá jídla a pokrmy. Naan je chléb nebo pečivo, které se podává jako příloha k jídlům. V Asii se peče ve speciální troubě tandoor, ve které se rychle opeče, a tím na něm vzniknou charakteristické puchýřky. Připravuje se z pšeničné mouky, dochucuje se česnekem, sezamem nebo cibulí. I v našich podmínkách si naan můžeme upéci.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Karbování

Karbování  je úprava boků vykynutého bochníku omoučeným dřívkem (držadlem vařečky), které se na několika místech po obvodu bochníku nastojato vmáčkne do boků nakynutého pecnu nebo bochníku, tím ho zároveň uvolní od ošatky a okraje bochníku těsta zvedne a zaoblí. Po upečení zůstává toto vmáčknutí na chlebu částečně vidět a chleba je tím zdobný.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Chléb

Chléb patří k základním potravinám a neumíme si bez něj představit náš jídelníček. Existuje mnoho druhů chleba z různých druhů mouky. Během historie prošel chléb velkým vývojem. Z jednoduchých surovin - mouky, vody a droždí lze upéci nepřeberné množství této dobroty, kterou lze ochutit kořením nebo různými semínky. Vůně čerstvě upečeného chleba patří k těm, které nám velmi lahodí.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Ciabatta

Ciabatta je italský bílý chléb, který připravíme z hladké pšeničné mouky, vody, droždí a olivového oleje. Tato základní verze má i několik obměn. Lze do ní přidávat krájená rajčata, olivy a koření. Název ciabatta dostala podle vzhledu - znamená to "bačkora" nebo "pantofel". Ciabattu využijeme jako přílohu k pokrmům, nebo se může jen namáčet do oleje či potírat máslem.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Bruschetta

Bruschetta je chléb, původem z Itálie. Základem je opečený chleba, potřený česnekem a pokapaný olivovým olejem. Kladou se na něj osolené a opepřené plátky rajčat a lísty bazalky. Podává se většinou k snídani, nebo jako předkrm.

1 6 7 8 9

Další témata

Další recepty