Tvarohový, ovocný, čokoládový, ale i třeba mrkvový. Tolik možností, jak připravit slaďoučký moučník
Moučník dokonale ozvláštní víkendovou snídani, ohromí jakoukoliv návštěvu a dokáže perfektně zvednout náladu. Možnosti jsou skutečně neomezené. Můžete si připravit sladkou dobrotu s ovocem, čokoládou, pudinkem, ořechy, mákem i džemem. Moučníky jsou také ideální volbou, pokud třeba potřebujete spotřebovat hodně vajec nebo zbytek bílků.
Jak docílit vláčného moučníku?
Pokud neholdujte suchým buchtám, vyzkoušejte několik ingrediencí, se kterými docílíte perfektní vláčnosti. Skvělý je například moučník s tvarohem, ale i ze šlehačky nebo kefíru. Chcete-li do moučníku dostat navíc také nějaké ty vitamíny, zkuste dovnitř přidat cuketu nebo mrkev. Budete mile překvapeni.
Nejoblíbenější ovoce na moučníky
Co se týče ovocných moučníků, mezi nejoblíbenější patří zejména moučníky s:
- jablky a skořicí,
- švestkami,
- jahodami,
- borůvkami,
- meruňkami a drobenkou,
- rybízem,
- banány.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Frgál jee sladký koláč z kynutého těsta, tradičně pečený na Valašsku. Měl by mít průměr 30 cm. Náplně mohou být různé, tvarohové, povidlové, makové, ale tradiční je náplň ze sušených hrušek, které se povaří a pomelou. Koláč se sype drobenkou z mouky, másla a cukru.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kdo by neznal sladkou dobrotu s názvem dort, z piškotového nebo třeného těsta, rozkrájenou na pláty, promazanou krémy s různými příchutěmi a ozdobenou polevou, šlehačkou, krémem nebo ovocem. V této oblasti gastronomie je stále co vymýšlet. Kromě sladkých dortů mohou být i dorty slané nebo huspeninové, na všech si lze pochutnat.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Croquembouche je sladká francouzská dobrota, zajímavá nejen na pohled, ale i velmi chutná. Tvoří ji malé kuličky z odpalovaného těsta, naplněné vanilkovým krémem. K sobě jsou slepeny karamelem do tvaru kužele a vše je ozdobené karamelovými nitkami. Tuto specialitu lze podávat i jako svatební dort.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Crumble je dezert pro milovníky ovoce. Jeho přípravu lehce zvládnou i začátečníci. Recept vznikl jako úspora drobenkového koláče za 2. světové války, kdy byla mouka a máslo na příděl. Ovoce lze použít čerstvé i mražené, do drobenky se mohou přidat mandle, ořechy, ve zdravé verzi i ovesné vločky. Malé misky vymažeme máslem, vložíme ovoce, libovolně dochucené, zasypeme drobenkou a pečeme na 180 stupňů. Za necelých 30 minut je dezert hotový.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
První recept na tento malý dortík, cupcake, vznikl v roce 1796 v USA. Lidé si ho pletou s muffinem, ale společné mají jen formu na pečení nebo papírový košíček. Těsto se většinou připravuje z hladké mouky a je řidší, často se plní a zdobí krémovou polevou. U nás bychom konzistenci těsta přirovnali k dortu a muffin k bábovce.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Donut je druh kulaté koblihy z kynutého těsta. V jeho prostředku je dírka. Donut se smaží ve vysoké vrstvě oleje do zlatavé barvy, celý bývá politý polevou, sypaný oříšky nebo různým zdobením. Donuty, americké koblihy, se rozšířily do různých zemí světa.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Bublanina je velmi oblíbený sladký druh moučníku. Jedná se o třené nebo piškotové těsto, které se nalije na plech a poté se poklade ovocem. Mohou to být třešně, švestky, nebo další ovocné druhy. Někdy se na ovoce přidává i drobenka. Bublanina je na přípravu jednoduchá a rychlá.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Bábovka je druh sladkého třeného nebo kynutého pečiva, oblíbeného nejen u nás, ale i v mnoha okolních zemích. Hlavními surovinami jsou máslo, vajíčka, cukr a mouka. Bábovka se často peče jako dvoubarevná, přičemž část těsta je obarvená kakaem. Do těsta se přidávají různé přísady, obvykle rozinky, ořechy nebo mandle. Na bábovky existuje mnoho receptů a pečou se v různých ozdobných formách.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Bezé je lehké a vzdušné, nadýchané sněhové těsto (francouzský polibek), jehož součástí jsou bílky a cukr. Dělají se z něj pusinky, laskonky, dort Pavlova, nebo také rolády a dorty, do kterých se přidává minimum mouky, ale i oříšky nebo kokos. Těsto vyžaduje čisté nádoby, beze stop žloutků. Sníh musí být dobře vyšlehaný, někdy se vaří i v páře, nebo se používá cukerný rozvar.
Předchozí 1 … 27 28 29 30 Další
Další témata
Další recepty
Přečtěte si Zobrazit více
Holka u plotny radí: Jak udělat babiččiny slané drožďové mini rohlíčky? Jde to bez kynutí!
Populární kulinářská show Prostřeno! chystá velkou změnu, týká se i moderátorky pořadu Jany Bouškové
Kde se vzalo italské pesto? Zelená pochoutka reprezentovala to nejlepší z Janovské republiky