Obilovina - články, postupy a rady
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Špalda je nejstarší druh pšenice. Později ustoupila šlechtěné pšenici s vyššími výnosy. Špalda je lépe stravitelná, a bohatší na minerály, vitamíny a vlákninu. V nynější době je nejvíce pěstovaná v ekologickém zemědělství. Různé výrobky ze špaldy jsou běžně dostupné v obchodní síti.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Quinoa je pseudoobilovina, kterou už měli v jídelníčku Inkové. Merlík chilský je rostlina z čeledi laskavcovitých. Má velkou nutriční hodnotu v podobě vitamínů a minerálních látek. Je bezlepková, vhodná pro dietní stravování. Připravovat ji lze jako kaše nebo přílohy k pokrmům, ale dává se i do salátů.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Mouka se mele již od paleolitu. Je to rozmělněná vnitřní část obilného zrna a umlít lze z každé obiloviny. Proto můžeme mít mouku pšeničnou i žitnou, ovesnou či špaldovou. Dalšími druhy jsou mouky kukuřičná, amarantová, sójová a pohanková, mandlová, kokosová i bezlepková. Z každého druhu lze připravit různé pokrmy. Nejvíce mouky se spotřebuje v pekárenském průmyslu, doma ji podle hrubosti používáme na buchty, koláče, knedlíky, chleba, pečivo a k zahuštění pokrmů.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Zrna obilovin - pšenice, ječmene a ovsa - zbavená obalu, to jsou kroupy. Kroupy mohou být i z pohanky. Jsou celozrnné, protože je v nich klíček, a jsou bohaté na vlákninu. Z krup lze připravit zdravá jídla, např. vánočního kubu. Lze je podávat jako přílohu, nebo jako složku do polévek - kroupovky a bramboračky. Při zabíjačkách se dávají do jelítek. Z ječných krup je chutná kaše.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Krupice je obilný výrobek, který vznikne mletím obilí. Je jí několik druhů: hrubá, jemná, jemná dehydrovaná a semolina. Lidé ji používají více než 10 000 let. Vaří se z ní krupičná kaše, dává se do knedlíků, halušek, noků, zahušťují se s ní polévky.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kernoto jsou špaldové kroupy, vzhledem podobné klasickým kroupám ječným. Vznikají oloupáním a obroušením špaldových zrn. Jsou výborné chuti, vhodné do polévek, karbanátků, do masových či zeleninových směsí, nebo jako lehká příloha.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Ječné kroupy jsou vlastně celá ječná zrna, zbavená pouze obalových vrstev. Jsou velmi výživnou i zdravou potravinou, obsahují vitamíny skupiny B a E, mají vysoký obsah minerálů. Přispívají k lepší kvalitě pokožky, snižují cholesterol a hladinu cukru v krvi. Neobsahují téměř žádný lepek. Kroupy se dají koupit velké, střední, malé, perličky, krupky - lámanka (tzv. trhané krupky).