Ovesný mug cake s citronem a mákem
Ovoce má v jídelníčku své místo. Co všechno obsahuje a kde všude se dá v kuchyni využít?
Různé druhy ovoce by měly by součástí zdravého jídelníčku každého z nás, protože obsahují řadu cenných látek. Co konkrétně obsahuje ovoce? Většinou je tvořeno ze 70 –90 % vodou a je významným zdrojem vlákniny, vitamínu C a minerálních látek.
S ovocem ale opatrně
Ačkoliv je ovoce prospěšné, měli bychom se zde řídit větičkou "Všeho moc škodí". Ovoce totiž obsahuje velké množství jednoduchých sacharidů, tedy cukru, který je zde obsažený ve formě fruktózy, s jejíž konzumací to není vhodné nijak přehánět. Velké množství ovoce by také mohlo negativně ovlivnit hmotnost.
Velké oblibě se těší mrazem sušené ovoce
Ovoce se dá zpracovat různými způsoby. Nejchutnější je jen tak samotné, ale perfektně se hodí do velkého množství dezertů, k zavařování, přípravě marmelád či zmrzlin, ale i třeba do drinků. Pokud nechcete zrovna dávat majlant za ovoce mimo sezónu, vyzkoušejte křupavé lyofilizované neboli mrazem sušené ovoce.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Pyré je kulinářský název pro hmotu jemné struktury, která vznikla pasírováním, drcením, šleháním, mixováním, šťoucháním atp. Nejedná se o polotovar, ale o samostatný pokrm určený k přímé konzumaci. Nejčastěji se setkáváme s ovocným nebo zeleninovým pyré.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Rakytník řešetlákový je dřevina, využívaná už v dávné minulosti. Plody obsahují mnoho cenných látek, obzvlášť vitamín C. Používají se na čaj, šťávu, marmeládu, likér nebo víno. Plody lze taktéž usušit. Rakytník je přínosný i v lidovém léčitelství.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Rambutan (Vlasatý Cherry, Ngau) z jihovýchodní Asie má aromatickou, pikantně sladkokyselou dužinu. Chutí se podobá liči. Pod vlasatou slupkou se ukrývá rosolovitá a zároveň pevná dužina s jedním větším semenem, které jedlé není. Plody se konzumují jako stolní ovoce v syrovém stavu, nebo se přidávají do salátů či kompotů. Obsahují větší množství vitamínu C.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Papája melounová je sladký exotický plod, vonící po meruňkách. Obsahuje řadu vitamínů, pozitivně ovlivňuje vitalitu buněk, ochranu sliznic a příznivě působí na zrak. Plody papáji obsahují enzym papain (chrání nezralý plod před hmyzem), který je důležitý pro zpracovávání bílkovin v těle (štěpí je na aminokyseliny). Papain také zabezpečuje tvorbu trávících enzymů, a přispívá tím k lepší stravitelnosti potravin, je známý svými čistícími schopnostmi a v boji proti rakovině. Papáju jíme hlavně čerstvou, ale můžeme z ní připravovat džemy nebo kompoty, hodí se i do ovocných salátů,
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Pitaya (dračí ovoce) je ovoce připomínající chutí směs angreštů a vodního melounu. Nejčastěji se konzumuje čerstvé. Je nutné je oloupat, jejich chuť můžeme zvýraznit troškou limetkové šťávy. Dužnina je nízkokalorická, obsahuje malá jedlá semínka, připomínající semínka kiwi. Pitaya je důležitým zdrojem vápníku, karotenu, železa a riboflavinu. Na Tchaj-wanu používají diabetici dužinu dračího ovoce místo rýže a někde se pitaya používá jako lék při průjmových onemocněních.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Nashi je japonská (čínská) hruška s pevnými plody, podobajícími se nejčastěji jablku. Slupka má světlou až zlatavě bronzovou barvu. Dužina je bílá, křupavá, velice šťavnatá a jen málo kyselá. Nashi se dají dobře pěstovat i u nás v České republice, ale častěji je potkáte v obchodech, kde jsou plody jednotlivě balené, aby se nepomačkaly. Používá se jako čerstvé ovoce (jí se jen omyté, a neloupané) nebo do ovocných salátů, kompotů a na moučníky.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Jeřáb oskeruše, někdy uváděný jako oskoruše, nářečně oskoruša, je opadavý, listnatý ovocný strom dorůstající výšky až 15 m jako solitér nebo až 30 m v lese. V podmínkách České republiky se dožívá 300 až 500 let. Najdeme jej v Českém středohoří a na Moravském Slovácku. Plody oskeruše jsou malé malvice - sladké, šťavnaté a aromatické. Pro konzumaci je vhodné je nechat uležet do té doby, než změknou a zhnědnou, tzv. zhniličkovatí. Používáme je na výrobu kompotů nebo marmelád, sušené oskeruše se melou na prášek, kterým se dochucují některé pokrmy. Velmi známá je pálenka z oskeruší, oskerušovice.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Marmeláda je vyráběna z lokálních ovocných plodů, a vzniká vařením a želírováním ovocné dužiny, případně se vyrábí z vylisované ovocné šťávy. Vznikne hladká, hustší směs. Na rozdíl od džemu v ní nejsou kousky ovoce. Je to pochutina vhodná k ochucování pokrmů, i k namazání na chléb s máslem a na pečivo. Pomocí marmelády se slepuje cukroví a slouží k promazávání dortů.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Nektarinka patří k nejoblíbenějšímu letnímu ovoci. Plody mají hladkou a lesklou slupku, která je na rozdíl od broskví zcela bez chloupků. Výborné jsou podávané jako čerstvé ovoce, očištěné a nakrájené chutnají v jogurtech, smoothie, sorbetu a zmrzlinách. Mohou být hlavní dochucovací složkou ovocných dortů nebo koláčů.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Jsou plody keře ostružiníku. Toto ovoce má vynikající detoxikační účinek, pročišťuje střeva, snižuje cholesterol a krevní tlak. V kuchyni z ostružin připravíme velmi chutné džemy, šťávy, nebo je zamrazíme. Upečeme z nich koláče, zdobíme jimi zmrzlinové poháry.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Meruňka je strom z rozsáhlého rodu slivoní. Pochází z Číny. Plody jsou peckovice s oranžovým oplodím. Existuje mnoho odrůd, ale všechny plody obsahují sacharózu, vitamíny a minerály. V kuchyni jimi plníme knedlíky, dáváme je na koláče, vaříme z nich výborný džem, a z kvasu se pálí skvělá meruňkovice.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Olivy jsou plodem olivovníku evropského, a je to druh ovoce. Zelené olivy jsou méně zralé plody sklizené na podzim, tmavé olivy se sklízejí později. Jedná se o totožnou odrůdu v různém stupni zralosti. Olivy mají svoji specifickou chuť, která nemusí vyhovovat každému, mají ale příznivé účinky na zdraví. Hodí se k nakládání, na pizzu, do různých salátů, používají se i v teplé kuchyni. Výborně se hodí k vínu.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Moruše, plody morušovníku, jsou jedlé a velmi chutné ovoce. V syrovém stavu jsou silným antioxidantem, naše zdraví podporují v mnoha úrovních, např. při cukrovce a nemocích srdce. Hodí se k sušení, na výrobu džemů, marmelád, do koláčů a kaší. Dnes je moruše považována za superpotravinu.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Opuncie je sladký plod kaktusu, žluté, až červené barvy. Když jej rozkrojíme, má tvar pěticípé hvězdy. Musí se ale nejdříve před použitím oloupat, protože má ostré trny. Chuťově připomíná šťavnatý fík nebo hrušku. Toto exotické ovoce posiluje imunitu a má i další zdravotní benefity. Lze ho jíst v čerstvém stavu, přidávat do ovocných salátů, zdobit jím dort, nebo jej rozmixovat jako přílohu k lívancům.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Mošt je tekutina, která vzniká lisováním různého ovoce. Nejznámější jsou vinné nebo jablečné mošty, jsou velmi chutné a bez použití chemie jsou vlastně elixírem zdraví. Jsou zdrojem vitamínů, přírodního cukru, vlákniny a pektinu. Lze je uchovat pomocí pasterizace.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Oranžát spolu s citronátem se nazývají sukkada. Je to vlastně kandovaná kůra z pomerančů a citronů, která se vyrábí naložením plátků citronů a pomerančů do slané vody. Poté se uvaří v cukrové vodě. Kupujeme je ve vaničkách, ale můžeme je připravit i doma. Ochucujeme jimi moučníky, které příjemně ovoní.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Marakuja, mučenka jedlá, je teplomilný popínavý druh mučenky. Pěstuje se v mnoha zemích, např. v Austrálii, Karibiku, na Floridě, v Keni. Toto ovoce má v době zralosti fialové nebo žluté plody, je šťavnaté a má mnoho semínek. Používá se čerstvé nebo konzervované do nápojů, ovocných salátů a jako džus. Listy a kořeny slouží k lékařským účelům.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Maličký (2-4 cm), žlutooranžový kumquat má výrazné aroma, svou chutí je něco mezi citronem a mandarinkou. Konzumujeme ho i se slupkou, pouze odstraníme semínka. Plody kumquatu jsou bohaté na vitamín C, jíme je čerstvé, nebo je můžeme použít k ozdobě koktejlů, či jako delikatesu ke grilovanému masu.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Liči čínské je plodem mohutného, stálezeleného stromu, který vyrůstá do výšky až 20 metrů, a dosahuje stáří 200 let. Plody visí ve shlucích. Uvnitř plodu je nejedlé semeno, ale okolo něj chutná dužina, která jde lehce oddělit. Konzumuje se čerstvá, podušená na másle, nebo se používá jako náplň do palačinek. Také se kompotuje a suší. Podle čínské medicíny léčí kašel, žaludeční vředy i nádory.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Limeta je citrusový plod, podobný citronu. Od něj se odlišuje barvou a kyselostí. Limety se sklízejí nezralé, mají zelenou barvu, ale jsou i odrůdy zbarvené žluto-zeleně. Zdobí se jimi moučníky nebo drinky, např. mojito. Šťáva z nich se přidává do ovocných salátů.
Předchozí 1 … 29 30 31 32 33 … 35 Další
Další témata
Další recepty
Přečtěte si Zobrazit více
Nejlepší svatební menu roku 2022: Hitem jsou kachní prsíčka s brusinkami a novinkou jsou slané bary
10 nejoblíbenějších jídel pro léto 2022: Kynuté borůvkové knedlíky, grilovaná kuřecí křidýlka i cuketové placičky milují skoro všichni
Quinoa je zdravější a bezlepkovou alternativou rýže. Umíte ji správně připravit?