Smažení dodává jídlu specifickou chuť. Jaké jsou nejoblíbenější smažené pochoutky?
Smažení je jedním z nejběžnějších způsobů přípravy jídla po celém světě. Při smažení se potraviny ponoří do horkého tuku, což vede k vytvoření chutných a křupavých pokrmů. Teplota oleje na smažení by měla být dostatečně vysoká, aby umožnila rychlou tvorbu křupavého obalu (podle druhu suroviny je to asi 160-190 °C).
Jaké oleje jsou vhodné na smažení?
- Olivový olej je ideální pro smažení na nižších teplotách, například při přípravě omáček a delikátních pokrmů.
- Kokosový olej je skvělou volbou pro smažení sladkých pokrmů. Má příjemnou kokosovou chuť a dokáže snést vyšší teploty.
- Řepkový a slunečnicový olej jsou vhodné pro většinu smažených pokrmů, protože mají neutrální chuť a vysoký bod kouření.
- Sádlo bylo tradičním tukem pro smažení, zejména ve středoevropské kuchyni. Dává pokrmům bohatou chuť, ale je třeba ho používat opatrně.
- Bez oleje můžete smažit přímo v troubě, případně v modernější horkovzdušné fritéze. Pro lepší chuť ale můžete pokrm jemně pokapat olejem a upéct.
Oblíbené smažené pochoutky
Mezi nejoblíbenější slané smažené pochoutky patří zejména smažený řízek, květák, filé, sýr, karbanátek či holandský řízek. Z příloh jsou to poté hranolky či krokety. Do smažených pochoutek řadíme i sladké pokrmy, především pak koblihy, vdolky nebo donuty.
Předchozí 1 2 3 4 5 6 … 13 Další
Další témata
Další recepty
Přečtěte si Zobrazit více
Večer připravíte, ráno zabalíte: 5 nejrychlejších svačinek nejen pro školáky a tipy, jak si ráno ušetřit čas
Český burčák je světový unikát. Ten kvalitní má jemně bublat a vonět po citrusech a medu, říká vinař David Šťastný
Velikonoční pondělí patří vajíčkům: Proč by měla být červená a čím ještě můžete koledníky pohostit?