Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Tuk je v kuchyni téměř nepostradatelný, bez něj bychom toho moc nenavařili

Tuk je v kuchyni téměř nepostradatelný, bez něj bychom toho moc nenavařili

Možná si ještě ze školy vzpomínáte na dělení tuků na tuky rostlinné a tuky živočišné. V kuchyni nás obvykle spíše zajímá, jaké má daný tuk vlastnosti, chuť a který tuk je pro tělo zdravější. Vždy záleží na tom, co se chystáte vařit a zda vy nebo vaše děti nemáte nějaká výživová omezení.

Rostlinné tuky

Rostlinných tuků existuje celá řada. Dobrá zpráva je, že třeba takový olivový olej už dnes najdeme ve většině kuchyní a i české hospodyňky se ho naučily používat nejen jako zálivku na salát. Mnohostranné využití má třeba také kokosový olej, který se používá nejen na sladké pečení. O univerzálnosti slunečnicového oleje se není třeba zmiňovat.

Živočišné tuky

Jako první nás asi napadne sádlo, a to husí nebo třeba vepřové. Dříve oblíbené, poté zatracované, nyní znovunalezené a mnohými chvalořečené. Není třeba se ho bát, zvlášť, když je v některých případech nenahraditelné.

 

Více

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Máslo

Máslo je mléčný výrobek, který musí obsahovat nejméně 80 % mléčného tuku. Dobrá kuchyně se bez něho neobejde. Ve studené kuchyni se používá na přípravu pomazánek, krémů a moučníků. Vonící rozpuštěné máslo je základem mnoha jídel, omáček a bramborových kaší. Je energeticky bohaté a obsahuje vitamíny rozpustné v tucích. Čerstvý chléb s máslem je pochoutka. 

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Lůj

Lůj je živočišný tuk z přežvýkavců, při běžné teplotě je tuhý. Získává se při nižších teplotách než sádlo. Používá se na přípravu základů pod hovězí maso. V zimě do něj můžeme zamíchat semínka, a po ztuhnutí směs nabídnout hladovým ptáčkům. 

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kokosový olej

Kokosový olej (viz kokosový ořech) našel uplatnění v potravinářství, lékařství i průmyslu. Za studena lisovaný kokosový olej má vysoký obsah přírodních látek - antioxidantů, které zabraňují stárnutí pokožky, mají hojivé účinky a zvyšují její obranyschopnost. V gastronomii se používá k přípravě pokrmů. Má příjemné aroma, odolává žluknutí a dá se na něm smažit.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Ghí

Již naše babičky používaly přepuštěné máslo, které nyní nazýváme ghí. Říká se mu elixír života a hodně se používá v ajurvédské kuchyni. Dlouhým zahříváním na mírném ohni vznikne bezvodný a bezmléčný máselný tuk. Má kouřový bod až 250 stupňů, proto je vhodný na smažení. Obsahuje zdraví prospěšné látky.

1 2 3 4

Další témata

Další recepty