Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Broskev patří mezi jižní ovoce. U nás se pěstuje na jihu Moravy a některé odolnější odrůdy i v Čechách. Broskve jsou peckoviny, kolem vrásčité velké pecky je žlutá šťavnatá dužina pod jemně ochmýřenou slupkou.

Broskvové dobroty se připravují podle toho, jakou kvalitu oblíbené ovoce má. Někdy je tak tvrdé, že z něj uděláme jen kompot, jindy tak měkké, že se hodí pouze na marmeládu. Když máme štěstí na pevné, zralé a sladké plody, je napůl vyhráno.

Jak využít broskve ve sladké kuchyni

Vybíráme plody, které jsou pevné a sladké - tvrdé broskve bývají bez chuti:

  • Broskvové koláče, koláčky, šátečky a bublaniny patří mezi nestárnoucí klasiku.
  • K přípravě nepečených dortů, šlehačkových pohárů, zmrzlin a nanuků s jemnou broskvovou příchutí potřebujeme zralé, sladké plody.
  • Jako dekoraci dortů, řezů, pohárů, ovocných košíčků a minidortíků využijeme plátky a kostičky broskví - u kompotovaných se hodí i celé půlky.
  • Sirupy, šťávy, bowle, likéry a destiláty ze zralého a přezrálého ovoce patří k oblíbeným letním nápojům.
  • Do kompotů, marmelád a džemů můžeme využít i koupené tvrdé broskve, pokud jim dodáme více chuti pomocí cukru a kyseliny citrónové.

Jiné druhy broskví

Obměnou broskví jsou nektarinky s hladkou slupkou a slaďounké placaté broskve, které jsou velmi šťavnaté a chutné.
 
Pokud nemáme vhodné broskve, ale získali jsme meruňky, můžeme si podle videa zkusit upéct výborný meruňkový koláč:

Sladké drobečky

Broskve můžeme flambovat, gratinovat, grilovat, zpracovat do sladkých omáček a přelivů, plnit jimi knedlíky, sušit je, kandovat nebo z nich připravovat broskvové želé. I ve slané kuchyni je jejich využití široké - od salátů s aromatickými sýry po zapékání s kuřecím masem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky