Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Doma vyškvařené sádlo spolu se škvarky je nesrovnatelně lahodnější proti tomu kupovanému. Během jejich přípravy se však můžeme dopouštět chyb, které nám pak zkazí nejen radost z práce, ale především chuť výsledku.

Škvaření sádla nám přináší hned dvojitou radost, protože z naší snahy vzejdou dva produkty - sádlo a škvarky. Během škvaření je nutné předejít chybám, které se mohou zdát nepodstatné, ale zničí celou naši snahu o zásoby těchto pochoutek.

Chyby při přípravě škvarků

Předejděte následujícím chybám a užívejte si všestrannosti tohoto skvělého tuku:

  1. Výběrem kvalitního sádla vše začíná. Upřednostněte sádlo od soukromníka nebo z řeznictví, supermarket si nechte v záloze jako poslední možnost. Ke škvaření je nejlepší sádlo ze hřbetu, je dokonale chutné a především má větší šíři.
  2. Škvarky nestejně hotové? Krájejte sádlo na stejně velké kostičky (nejlépe 2x2 cm), před krájením ho nechte odpočinout v lednici, aby vám to šlo lépe. A to nejdůležitější - mějte připravený ostrý nůž, ať se zbytečně netrápíte s tupým.
  3. Nepřipravenost neomlouvá - všechny potřeby včetně velkého hrnce se širokým dnem a nádob k uskladnění hotového sádla i škvarků nebo cedníku mějte nachystané předem, poté už nebude čas na pobíhání a jejich hledání.
  4. Nakrájené sádlo je potřeba na začátku škvaření podlít trochou vody či mléka, v opačném případě by se mohlo připálit - chvíli trvá, než začne pouštět tuk.
  5. Připálené sádlo je nepoužitelné, stejně tak škvarky. Dbejte na nižší teplotu a pomalé škvaření. Trpělivost přeci růže (a chutné škvarky se sádlem) přináší.
  6. Při manipulaci s horkým sádlem buďte opravdu velmi opatrní a nezapomeňte, že k vyjmutí škvarků je nutno použít kovové síto (cedník), nikoliv to plastové.
  7. Solíte sádlo? Je to zbytečné a navíc se ochuzujete o jeho rozmanité využití v kuchyni. Osolit se přeci jen dá až během jeho použití. Nesolené sádlo můžete bez obav použít na buchty i koláče - na rozdíl od toho soleného.
  8. Gumové škvarky jsou bohužel následkem dříve zmrazeného sádla.
  9. Vysušené a tvrdé škvarky poukazují na to, že jste pravidelně neodebírali vyškvařené sádlo - pokud ho budete pravidelně odlévat, budou křehké.

A kdy vypnout sporák? Až sádlo přestane pěnit a škvarky jsou zlatavé, v té chvíli je zcela hotovo. Škvarky poté vymačkejte v cedníku ze zbytku sádla (nebojte, jejich krásný tvar se jim během chvilky vrátí), vložte do mísy, prosolte a promíchejte. Hotové a vychladlé škvarky i sádlo následně skladujte v chladu, nejlépe v lednici, v kameninové či skleněné nádobě, oba materiály jsou nepropustné cizím vůním.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky