Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Časté chyby při sběru malin: Jemné a choulostivé ovoce vyžaduje opatrné zacházení
Zdroj: Pixabay, Ulleo

Maliny jsou oblíbeným letním ovocem, které si snadno vypěstujeme na zahradě. Je to pohodlnější než chodit sbírat maliny do volné přírody. Domácí maliny jsou větší a při sběru rychle přibývají. Chuti těch lesních se přesto nevyrovnají.

Opakovaně plodící kvalitní maliníky nám poskytnou bohatou úrodu v průběhu celého léta. Sklízet můžeme až do prvních mrazíků. Pokud rostlinám poskytneme dostatečnou plochu, máme stále co sbírat. Některé odrůdy se rychle rozrůstají a bohatě plodí, jiné se drží na přiděleném místě a úroda je slabší. Důležitá je dobrá péče, stříhání odplozených výhonů, úrodná půda a zálivka.

Časté chyby při sběru malin

Základem je mít dobře připravené a pěstěné zahradní maliniště. Maliníky musí být pohodlně přístupné a upevněné k oporám, abychom se nemuseli prodírat změtí výhonů. Mezi rostlinami udržujeme dostatečně široké cestičky. Jaké jsou časté chyby při sběru malin?

  1. Nepravidelný sběr: Maliny sbíráme buď každý den nebo každý druhý den. Při delších pauzách se již ovoce začíná kazit, obvykle přezraje a ztrácí dobrou chuť. Může být také napadené plísní, zvláště při vlhkém počasí.
  2. Nedostatečný sběr: Maliny je třeba sbírat pečlivě, a to včetně plodů, které se schovávají pod listy. Pokud je přehlédneme, příště již budou přezrálé.
  3. Sběr při velkém horku: Vhodnější je sběr později odpoledne nebo když je slunce za mraky, ovoce je díky tomu kvalitnější a trvanlivější než po sběru za velkého vedra, kdy se velmi rychle přehřívá.
  4. Sběr těsně po dešti: Vlhké maliny jsou náchylné k plesnivění, proto je raději před sběrem necháme oschnout.
  5. Vysypané maliny: I to se může stát. Plody raději průběžně odsypáváme do větší nádoby. Kromě toho sběr provádíme do menšího kyblíku, který si dáme pohodlně přes ruku (nebo upevníme pomocí provázku k pasu), aby nehrozilo, že se nám jeho obsah vysype. 
  6. Časově náročný sběr: Pokud máme větší maliniště, sběr zabere delší čas. Vhodnější je pozvat na pomoc další členy rodiny, kteří nám mohou pomoci.
  7. Dlouhá prodleva od sběru ke zpracování plodů: Maliny je potřeba zpracovat co nejdříve, aby si zachovaly kvalitu.
  8. Nepěkné maliny v nádobě: Maliny po utrhnutí kontrolujeme, abychom je pak nemuseli zdlouhavě přebírat.

Při pečlivém sběru nám jistě maliny budou rychle přibývat. Jsou velmi chutné a dají se z nich připravovat různé dobroty. Přebytek snadno zmrazíme nebo použijeme na výrobu malinové marmelády či sirupu.

Podle následujícího video-receptu si můžete připravit nepečený tvarohový dortík s malinovou omáčkou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky