Jak pěstovat červenou řepu. V kuchyni je skvělá syrová, vařená i pečená
Jen několik druhů kořenové zeleniny najdeme ve většině užitkových zahrad a červená řepa se řadí mezi ně. Snadno se pěstuje, je úrodná, vyniká obsahem látek důležitých pro naše zdraví a má atraktivní vzhled. Škůdci ji nijak zvlášť neohrožují a jednoduše řečeno - pěstování červené řepy je sázka na jistotu.
Červená řepa salátová je zajímavá svým výrazným a krásným zbarvením. Z jejích účinků jsou zvlášť ceněné antianemické vlastnosti. Dr. George Pamplona-Roger ve své Encyklopedii léčivých potravin o červené řepě uvádí: "Má antianemické účinky a reguluje funkci trávicí soustavy." S tím souvisí naše častá snaha o její zařazení do jídelníčku. Pro řepu ale platí více než pro jiné druhy zeleniny, že vyžaduje dobrou kuchyňskou přípravu, aby jídla s ní byla opravdu chutná a strávníky naopak neodradila.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak pěstovat červenou řepu
Řepa se u nás pěstuje ve více odrůdách, které se liší na první pohled hlavně tvarem (jsou kulaté nebo protáhlé). Ale červená řepa nemusí být jen "červená". Můžeme totiž pěstovat i jiné barevné varianty (bílou, žlutou), které jsou velmi krásné na řezu a leckdy mají příjemnou chuť.
- Červená řepa není na půdu příliš náročná, na hnojení čerstvým chlévským hnojem si ale nepotrpí.
- Proti chladnému a mrazivému počasí není tak odolná jako např. mrkev nebo petržel, proto na jaře s výsevem nespěcháme. Při příliš časném výsevu některé rostliny začnou vybíhat do květu a dřevnatět, takové hned vytrhneme a hodíme na kompost, aby zbytečně nezabíraly místo.
- Semínka řepy vyséváme přímo na stanoviště do řádků vzdálených cca 30 cm od sebe. Vhodný čas pro výsev je přibližně od dubna do června.
- Vzešlé rostlinky vyjednotíme na vzdálenost 10–15 cm, aby měly dostatek prostoru k narůstání bulev. Výhodou je červené zbarvení rostlin, protože malou řepu v řádcích uvidíme na první pohled. To však neplatí pro jinak zbarvené odrůdy, které jsou mezi plevely hůře poznatelné.
- Záhony během narůstání řepy udržujeme bez plevelů a nakypřené, podle potřeby rostliny zaléváme.
Sklizeň červené řepy
Tato sklizeň je snadná a příjemná, řepa v košíku totiž rychle přibývá a žádné nářadí k vytahování obvykle není potřeba. Za řepu totiž stačí jednoduše "zatahat".
- Se sklizní začínáme již v druhé polovině léta a pokračujeme až do podzimu. Narostlé bulvy sklízíme postupně protrháváním k přímé spotřebě, ostatní ponechané ještě dorostou a obvykle je sklidíme naráz na konci sezóny. Podzimní vlhké a deštivé počasí červené řepě prospívá, proto v tomto období ještě výrazně povyroste.
- Při sklizni ukroutíme nadzemní část a vyhodíme na kompost. Pokud bychom listy na řepě ponechali, bulvy by rychleji povadly, protože kořen by je musel vyživovat.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak uskladnit červenou řepu
Řepu uskladníme na pozdější využití stejně jako další kořenovou zeleninu. Musí být zdravá, bez hniloby a plísní. Možností k uložení je více:
- Bulvy necháme v bedničce a uložíme do chladna. Příliš suché prostředí není vhodné. Tento způsob se hodí jen pro krátkodobé uložení, řepy brzy začnou sesychat.
- Řepy uložíme do mírně vlhkého písku. Vrchní část bulev musí být kousek nad povrchem písku.
- Někdy se z nedostatku jiných možností ukládá řepa do igelitových sáčků a v nich do chladna. Při tomto způsobu uložení uvnitř ale snadno dojde k zahnívání a vzniku plísní.
- Řepu zavařujeme ve sladkokyselém octovém nálevu. Po zavaření se hodí k doplnění mnoha jídel, během zimy ji určitě oceníme. Tento způsob uložení je sice pracnější, ale řepu díky němu snadno uchováme bez zbytečných ztrát.
- Řepu můžete také zmrazit, stejně jako jinou kořenovou zeleninu.
Využití červené řepy
Červená řepa má jemně nasládlou zajímavou chuť, kterou je třeba ještě vylepšit dalšími ingrediencemi (sůl, cukr, koření a různé další pochutiny).
- Řepa je cennou složkou čerstvých zeleninových šťáv a smoothie.
- Řepu používáme do různých salátů, a to buď syrovou nebo tepelně upravenou.
- Lze ji připravit nejen naslano, ale i nasladko do moučníků.
- Výborně chutná v kombinaci se sýry (např. kozí nebo balkánský sýr) a rukolou.
- Vydatným a oblíbeným jídlem z řepy je hustá polévka - boršč.
- Červená řepa je výborná do pomazánek. Opět můžeme použít řepu syrovou nebo vařenou. K ochucení lze využít např. nastrouhaný křen.
- Pro využití v kuchyni se hodí i mladé lístky červené řepy. Využijeme je na zdobení jídel a doplňujeme s nimi saláty. Používáme je podobně jako mangold (se kterým je řepa příbuzná) nebo špenát.
Komentáře