Desatero - jak používat chřest v kuchyni. Oblíbené recepty na jeho zpracování a využití
Chřestová sezona je od poloviny dubna do poloviny června. Čerstvé a svěží výhony se dají připravit mnoha způsoby. Hodí se k vaření, zapékání, grilování a smažení. Vaříme z nich polévku a přidáváme je do rizot a slaných koláčů.
1
Kdy začíná chřestová sezóna?
Chřestová sezóna trvá od poloviny dubna do poloviny června. Chřest je považován za lahůdkovou zeleninu a jeho cena je vyšší. Rostliny na záhonech potřebují dobrou péči, dostatek živin a šetrnou sklizeň. Kupujeme pouze čerstvý a svěží chřest, který působí pevně, nikoli "gumově". I hlavička by měla být pevná a uzavřená. Po koupi chřest co nejdříve spotřebujeme, krátkodobé skladování je možné v lednici, nejlépe ve vlhké utěrce.
2
Co se dělá z chřestu?
Způsobů využití chřestu je mnoho. Můžeme ho vařit (ve vodě nebo v páře), zapékat, grilovat a smažit. Hodí se do salátů a vaříme z něj polévku. Oblíbený je chřest s holandskou omáčkou. Výhonky využijeme na pizzu a do slaných koláčů. Přidáváme je do rizota, podáváme s bramborami nebo těstovinami.
3
Jak očistit chřest?
Chřest opláchneme ve studené vodě. Pokud jsme si koupili bílý chřest, oloupeme ho. Začínáme od hlavičky dolů, k loupání použijeme kuchyňskou škrabku. Loupeme pečlivě, aby na chřestu nezůstala tuhá vlákna. Zelený chřest není třeba loupat, pouze odstraníme nožem výrůstky (zvýšená místa). Odlomíme nebo odkrojíme spodní dřevnaté části chřestu. Budou se ještě hodit na přípravu chřestové polévky. Stejně jako voda, ve které chřest vaříme.
4
Jak jíst chřest?
Chřest připravujeme k jídlu na různé způsoby. Nejrychlejší je uvařený chřest na talíři pokapat olivovým olejem, ochutit čerstvě pomletým pepřem a posolit. Kdo chce, přidá třený česnek. Další oblíbený způsob podávání je chřest se sýrovou omáčkou. Výhony často podáváme jako zeleninovou přílohu k masu, především k rybímu.
5
Co se hodí k chřestu?
Díky tomu, že je použití chřestu univerzální, dá se připravovat na různé způsoby. Podáváme ho s bramborami, bulgurem, rýží a těstovinami. Přidáme k němu další zeleninu, vejce (volská oka) a pečené maso. Zvlášť dobře chřest chutná s pečenou rybou. Hodí se k němu strouhaný sýr, vyzkoušet můžeme parmezán.
6
Jak připravit chřest v troubě?
Chřest můžeme v troubě péct i zapékat. Nejprve ho krátce povaříme (povaření není nutné), potom ho narovnáme do zapékací nádoby. Posolíme, opepříme a pokapeme olejem nebo přidáme tenké plátky másla. Kdo chce, přidá i další zeleninu či brambory a vše zapeče se sýrem a vejci.
7
Jak zmrazit chřest?
Mražení chřestu je snadné. Vyplatí se, pokud si ho sami pěstujeme, nebo když se nám podaří více chřestu koupit za dobrou cenu. Před mražením výhony připravíme na vhodnou velikost a bílý chřest oloupeme. Obvykle ho nejprve krátce blanšírujeme, poté rychle ochladíme a uložíme. Mrazíme i odkrojky chřestu pro pozdější využití na polévku, blanšírování není nutné.
8
K čemu se hodí chřest?
Chřest je ceněnou surovinou v kuchyni - ať už jako lahůdka, tak i jako rostlina užitečná pro naše zdraví. Má nízkou kalorickou hodnotu, zároveň vysoký obsah vitamínů, minerálů a vlákniny. Hodí se k podávání jako zeleninová příloha, variant využití je mnoho.
9
Jak ochutit chřest?
Chřest vaříme ve vroucí vodě. Vodu na vaření zeleného chřestu stačí osolit. Při vaření bílého chřestu přidáme obvykle trochu citronové šťávy a cukru. Na talíři se chřest často dochucuje čerstvě mletým pepřem. Je výborný se sýrovou omáčkou nebo se strouhaným parmezánem.
10
Jaký je rozdíl mezi zeleným a bílým chřestem?
Zelený i bílý chřest pochází ze stejné rostliny (lidově špargl, asparagus). Rozdíl je, zda rostlina byla či nebyla vystavena slunečním paprskům - bílý chřest rostl bez slunce, zelený na světle. Bílý má jemnější chuť, zelený je výraznější. Bílý chřest musíme pečlivě oloupat, zelený se neloupe. Zelený vaříme kratší dobu v osolené vodě, bílý déle s přídavkem cukru a citronové šťávy.
Komentáře