Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Chyby při přípravě houskových knedlíků: Zásadní je správná mouka i dvojité kynutí
Zdroj: Toprecepty

Existuje mnoho druhů knedlíků a v každé rodině se dědí různě pozměněné recepty. K těm nejoblíbenějším patří knedlík houskový. Je nadýchaný, vláčný a skvěle doplní různé pokrmy, od omáček po maso se zelím.

Houskový knedlík je knedlíkem kynutým a jak je z jeho názvu patrné, přidává se do něj na kostičky nakrájená houska. Bez pečiva by byl "jen" kynutým knedlíkem. Na co si dát pozor při jeho přípravě, to vám poradíme v následujících řádcích.

Chyby při přípravě houskového knedlíku

Předejděte zbytečným a mnohdy zdánlivě nepodstatným chybám, abyste si mohli pochutnávat na této typicky české příloze. Vychytejte přípravu vašich knedlíků.

  1. Zdánlivě nepodstatnou chybou je volba mouky. Pokud byste zvolili hladkou, byl by knedlík velmi hutný. S použitím hrubé mouky získá houskový knedlík na své typické nadýchanosti a vy budete potěšeni obdivnými pohledy strávníků.
  2. Pozor na použité pečivo, mělo by být 1–2 dny staré. Pokud máte jen čerstvé, osmahněte ho nasucho na pánvi, aby bylo tvrdší a v knedlíku se nerozmočilo.
  3. Nepoužívejte celá vejce. Jak je známo, do kynutých těst je lepší používat pouze žloutky, protože bílky jsou příčinou rychlejšího tvrdnutí pečiva - i knedlíků.
  4. Správně zpracované těsto nelepí, pozor na to. Zpracovávejte ho tak dlouho, dokud nebude mít požadované vlastnosti a nebude se lepit.
  5. Dvojité kynutí je nezbytné pro skvělý výsledek - nechte vykynout těsto a poté i vytvarované knedlíky. Rozdíl je propastně velký oproti jednomu kynutí.
  6. Nedostatečné kynutí se projeví v praskání knedlíků při vaření. Dopřejte jim proto dostatek času a nespěchejte - dobře nakynutý knedlík poznáte na chuti.
  7. Překynutý knedlík se během vaření srazí. Pokud víte, že těsto překynulo, bouchněte do něj pěstí, knedlík vytvarujte znovu a nechte ho opět nakynout.
  8. Zapomeňte na malé hrnce, k vaření knedlíků použijte ten největší hrnec, který doma najdete. Knedlíky vařením opravdu dost nabydou a díky většímu prostoru v hrnci se k sobě nebudou mačkat či lepit a lépe se provaří až do svého středu.
  9. Sraženému knedlíku lze také snadno předejít - ihned po jeho uvaření ho po celé jeho délce propíchejte vidličkou, aby z něj mohla odejít přebytečná pára.

Zvláštní kapitolou jsou pak možnosti vaření knedlíku - v páře či ve vodě? Za nás je ten nejchutnější knedlík připravovaný jedině nad párou, ale to už je věc názoru. Vyzkoušejte si s námi přípravu houskového knedlíku podle videoreceptu:

Komentáře

Další tipy a triky