Chyby při přípravě houskových knedlíků: Zásadní je správná mouka i dvojité kynutí
Existuje mnoho druhů knedlíků a v každé rodině se dědí různě pozměněné recepty. K těm nejoblíbenějším patří knedlík houskový. Je nadýchaný, vláčný a skvěle doplní různé pokrmy, od omáček po maso se zelím.
Houskový knedlík je knedlíkem kynutým a jak je z jeho názvu patrné, přidává se do něj na kostičky nakrájená houska. Bez pečiva by byl "jen" kynutým knedlíkem. Na co si dát pozor při jeho přípravě, to vám poradíme v následujících řádcích.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Chyby při přípravě houskového knedlíku
Předejděte zbytečným a mnohdy zdánlivě nepodstatným chybám, abyste si mohli pochutnávat na této typicky české příloze. Vychytejte přípravu vašich knedlíků.
- Zdánlivě nepodstatnou chybou je volba mouky. Pokud byste zvolili hladkou, byl by knedlík velmi hutný. S použitím hrubé mouky získá houskový knedlík na své typické nadýchanosti a vy budete potěšeni obdivnými pohledy strávníků.
- Pozor na použité pečivo, mělo by být 1–2 dny staré. Pokud máte jen čerstvé, osmahněte ho nasucho na pánvi, aby bylo tvrdší a v knedlíku se nerozmočilo.
- Nepoužívejte celá vejce. Jak je známo, do kynutých těst je lepší používat pouze žloutky, protože bílky jsou příčinou rychlejšího tvrdnutí pečiva - i knedlíků.
- Správně zpracované těsto nelepí, pozor na to. Zpracovávejte ho tak dlouho, dokud nebude mít požadované vlastnosti a nebude se lepit.
- Dvojité kynutí je nezbytné pro skvělý výsledek - nechte vykynout těsto a poté i vytvarované knedlíky. Rozdíl je propastně velký oproti jednomu kynutí.
- Nedostatečné kynutí se projeví v praskání knedlíků při vaření. Dopřejte jim proto dostatek času a nespěchejte - dobře nakynutý knedlík poznáte na chuti.
- Překynutý knedlík se během vaření srazí. Pokud víte, že těsto překynulo, bouchněte do něj pěstí, knedlík vytvarujte znovu a nechte ho opět nakynout.
- Zapomeňte na malé hrnce, k vaření knedlíků použijte ten největší hrnec, který doma najdete. Knedlíky vařením opravdu dost nabydou a díky většímu prostoru v hrnci se k sobě nebudou mačkat či lepit a lépe se provaří až do svého středu.
- Sraženému knedlíku lze také snadno předejít - ihned po jeho uvaření ho po celé jeho délce propíchejte vidličkou, aby z něj mohla odejít přebytečná pára.
Zvláštní kapitolou jsou pak možnosti vaření knedlíku - v páře či ve vodě? Za nás je ten nejchutnější knedlík připravovaný jedině nad párou, ale to už je věc názoru. Vyzkoušejte si s námi přípravu houskového knedlíku podle videoreceptu:
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Co je potřeba udělat, aby se těsto nelepilo? Pomůže mouka, olej a šikovné ruce
Jak na to, aby houskové knedlíky byly krásně kypré? Stačí si vybrat jeden ze tří postupů a zvládnou je spolehlivě i začátečníci
Víte, jak nerozvařit knedlíky? A jak si poradit s těmi již rozvařenými? Nezoufejte, máme pro vás fintu, díky které se vždy povedou
Komentáře