Co se sněhem na zahradě. Sněhová nadílka může prospívat i škodit
Někdy nám připadá sněhu málo, jindy zase moc, ale jisté je, že sněhová pokrývka poskytuje zahradě výbornou ochranu před mrazem a nepříznivým počasím. Sníh ale není vždy takový, jaký bychom si přáli. Víte, jak s ním na zahrádce zacházet, aby prospíval a neškodil?
Ideální sněhová peřina je pro zahradu prospěšná, pěkný načechraný sníh je přesně to pravé. Nejlepší by bylo, kdyby napadl začátkem zimy a s blížím se jarem pomalu roztál. V zimě by plnil funkci peřiny, ale na jaře by poskytl dostatečnou vláhu našim rostlinám. Jenže málokdy je vše ideální a tak musíme dobře "naložit" s tím, co máme právě k dispozici.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Sníh na zahradě
Za každého počasí a v každé oblasti to máme se sněhem trochu jinak. Vybrali jsme pro vás několik tipů.
- Příliš vysoká sněhová nadílka představuje riziko pro stromy. Hladová zvěř (zajíci, někde i srnci) se může dostat až k nezabezpečeným korunám a okusovat větve. Tomu je potřeba zabránit. Od podzimu ořezané větve poskytují kůru, která může být pro zvířata snadnější "kořistí" - myslíme na to už na podzim a nějaké větve necháme volně ležet.
- Příliš velkou vrstvu sněhu je potřeba opatrně setřást z jehličnanů, a to co nejdříve, aby se větve nepolámaly. Dobrým pomocníkem jsou dřevěné hrábě, při setřásání sněhu postupujeme šetrně. Staráme se také o stálezelené dřeviny.
- Některé jehličnany, u kterých hrozí poškození tvaru a rozklížení, musíme zabezpečit už na podzim - stáhneme je včas motouzem nebo drátem, poslouží i "gumicuk". Větve nestahujeme příliš natěsno, zachováme alespoň částečnou vzdušnost.
- Často se z opakovaného tání a zamrzání vytvoří na trvalkových záhonech sněhový nebo ledový škraloup, který je vhodné rozrušit pomocí motyčky.
- Přebytek sněhu z cest dáváme k dřevinám nebo k některým trvalkám, po rozpuštění jim poskytne potřebnou vláhu. Z 1 m² sněhu vznikne 100 l vody. Přebytek prašanu lze přidat jako sněhovou pokrývku některých trvalek.
- Část sněhu je možné dát do skleníků nebo fóliovníků, i tam se postupně rozpustí.
- Sníh zásadně nezarýváme do půdy, protože by v zemi jen pozvolna roztával a půda by se na jaře velmi pomalu prohřívala.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Čerpáno z časopisu Zahrádkář, Únor 2021, Miroslav Kalina Sníh v zahrádce
Komentáře