Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Desatero častých otázek a odpovědí na téma černý bez a jeho zpracování. Recepty na bezový sirup a další využití
Zdroj: Top recepty

Desatero nejčastějších dotazů nabízí odpovědi, které se týkají sběru a zpracování černého bezu. Poradí, jak připravit sirup zastudena i za tepla. Černý bez je oblíbený v lidovém léčitelství a při jeho zpracování se můžeme řídit radami našich babiček.

  1. Kdy a jak dlouho kvete černý bez?
  2. Na co je dobrý sirup z květů černého bezu? Co léčí?
  3. Jak využít květy černého bezu?
  4. Jak se dělá sirup z černého bezu?
  5. Jak dlouho vydrží sirup z květů černého bezu?
  6. Jak zavařit bezový sirup?
  7. Jak dlouho louhovat bez?
  8. Jak udělat šťávu z bezu?
  9. Jak zpracovat květy černého bezu?
  10. Kdy se sbírá bez?

1

Kdy a jak dlouho kvete černý bez?

Květy černého bezu sbíráme v červnu (přesný termín je vždy v závislosti na počasí a teplotních podmínkách našeho bydliště) a využijeme je různými způsoby. Květy vyrůstají na mohutných keřích a mají příjemné výrazné aroma. Keře, které najdeme na okrajích lesů a luk, jsou typické pro náš venkov i některé venkovské zahrady. Tmavé šťavnaté plody na keřích dozrávají na konci srpna a začátkem září. Pokud je včas neotrháme, pochutná si na nich ptactvo. Můžeme z nich připravovat sirupy, vařit marmeládu a používat je do koláčů.

2

Na co je dobrý sirup z květů černého bezu? Co léčí?

Dříve bývalo zvykem, že nevěsta dostávala o svatbě dvě bezové sazenice. Jednu si měla zasadit pod okna, druhou u stodoly. Naši předkové si černého bezu velmi cenili a bylo by škoda, kdybychom ho nechali bez povšimnutí. Květy černého bezu jsou důležitou surovinou pro lidové léčitelství, jejich pozitivní účinky můžeme vyzkoušet i díky lahodnému sirupu, který je velmi osvěžující a chutný. Hodí se k běžnému popíjení, ale oceníme ho především při nachlazení, rýmě, kašli a horečce

3

Jak využít květy černého bezu?

Květy černého bezu se hodí na přípravu sirupů (vařených i nevařených), medů (hustých vařených sirupů) a limonád. Sušíme je do čajů, nejpohodlnější sušení je pomocí sušičky. Teplý čaj z květů černého bezu má potopudné účinky, používá se při nachlazení, rýmě, kašli, při horečce. Chladný čaj popíjíme při žaludečních nevolnostech, plynatosti a migréně (info čerpáno z knihy Rostliny v domácí lékárně - Eva Hoffmannová, F.S. Jebavý). Maličké jemné květy můžeme také otrhat a přidávat do sladkých těst (např. na muffiny, koláče, buchty na plech, lívance). Celé květy se hodí na oblíbené smažené kosmatice.

4

Jak se dělá sirup z černého bezu?

Sirup připravíme buď bez vaření (zastudena), nebo ho vaříme. Sirup bez vaření je jednoduchý na přípravu a má krásné aroma, navíc je trvanlivý a lahodný. Na základní dávku nám stačí 10 velkých květů (složených vrcholíků s drobnými květy), které vložíme i se stopkami do 1 litru předem připravené vody (převařené a vychladlé). Přidáme na plátky nakrájený jeden citron - pokud máme v bio kvalitě, nakrájíme ho i se slupkami, aby byl sirup aromatičtější. Vše společně necháme pod pokličkou 24 hodin louhovat v chladné místnosti. Během té doby směs několikrát promícháme. Poté směs přecedíme přes jemný cedník nebo přes plátno, které nakonec vymačkáme, abychom získali co nejvíce tekutiny (včetně šťávy z citronu). Přidáme 1 dkg kyseliny citronové a 1 kg krystalového cukru. Sirup dobře promícháme, cukr se musí zcela rozpustit. Nejlepší je nechat hrnec se sirupem asi hodinu stát a vždy po chvíli znovu promíchat. Poté sirup opatrně rozlijeme do chladných sklenic (např. do šroubovacích lahví z čirého skla), které jsme dobře vymyli a nechali několik minut v zapnuté troubě vypařit. 

5

Jak dlouho vydrží sirup z květů černého bezu?

Po nalití sirupu do lahví do každé láhve ještě přidáme jednu lžičku až jednu lžíci alkoholu (např. vodky) a uzavřeme ji šroubovacím víčkem. Láhev už potom nijak nenakláníme a uložíme. Máme-li chladnou místnost, kde můžeme láhve se sirupem (připravovaným zastudena) uskladnit, vydrží nám dlouho - určitě do příští sezony a jestli sirup nespotřebujeme, tak i déle.

6

Jak zavařit bezový sirup?

Bezový sirup lze připravit i horkou cestou pomocí zavařování. V tom případě květy i nakrájený citron nejprve ve vodě chvíli povaříme, odstavíme a necháme 24 hodin stát. Druhý den přecedíme, přidáme kyselinu citronovou a cukr. Směs zahřejeme a poté plníme do zavařovacích sklenic. Sterilujeme po dobu 25 minut při teplotě 85 °C.

7

Jak dlouho louhovat bez?

Černý bez, který je určený na přípravu sirupu zastudena, necháme v převařené vychladlé vodě louhovat 24 hodin. Během louhování směs občas zamícháme a nádobu necháme uloženou v chladné místnosti. Stejnou dobu louhujeme i bezové květy na sirup, který budeme tepelně upravovat.

8

Jak udělat šťávu z bezu?

Podrobný popis, jak udělat zastudena sirup z květů černého bezu, je popsán ve čtvrté otázce. Druhou možností je připravit sirup za tepla - v tom případě nedáváme květy do vychlazené převařené vody, ale naopak je s vodou krátce povaříme. Takto připravený sirup naléváme do zavařovacích sklenic a zavařujeme.

9

Jak zpracovat květy černého bezu?

Květy černého bezu sušíme na čaj nebo používáme na sirupy, limonády a medy. Přidáváme je do různých sladkých těst (např. na muffiny, lité buchty na plech, lívance). Oblíbené jsou smažené ve vaječném těstíčku, dají se připravovat naslano i nasladko.

10

Kdy se sbírá bez?

Během pěkného slunečného dne, obvykle koncem května nebo v červnu, sbíráme květy v plném květu a dáváme pozor, aby na nich nebyly mšice. Ke sběru není vhodné deštivé počasí. Nasbírané květy využijeme různými způsoby, inspirovat nás může náš další článek.

 

 

Komentáře

Další tipy a triky