Desatero rad na téma mořské plody: Jak je zpracovat, upravit, ochutit i čím je jíst
Dary moře jsou pro některé z nás velkým tabu a pro jiné dokonalou pochoutkou, kterou si nenechá ujít u nás ani na dovolené. Pojďte s námi odhalit tajemství kuchyně mořského světa, která potěší vaše chutě a překvapí jednoduchostí přípravy.
Ať už plody moře dávno milujete nebo je teprve toužíte ochutnat, připravili jsme pro vás rady a tipy na téma, které se týká nejznámějších surovin a pokrmů, které nám moře dává. Dělí se do těchto základních skupin:
- korýši (kreveta, humr aj.),
- měkkýši (ústřice, slávky, hřebenatky aj.),
- měkkýši – hlavonožci (chobotnice, oliheň, která se po tepelné úpravě označuje jako kalamáry).
1
Jak zpracovat mořské plody?
Dary moře jsou samozřejmě ideální čerstvé, ale to v České republice není možné, a proto se běžně kupují mražené. Toto znevýhodnění má svá pozitiva v tom, že jsou mražené mořské plody očištěné i nakrájené, a některé dokonce předvařené. Následná úprava je tedy minimální. Pokud byste narazili na čerstvé krevety, nezapomeňte je vyloupat z jejich krunýřů a odstranit střevo. A jestli milujete slávky, opláchněte je studenou vodou a použijte jen ty zavřené.
2
Jak připravit mořské plody na pánvi?
Plody moře vyžadují velice krátkou tepelnou úpravu, aby zůstalo maso křehké. Na pánvi se velmi dobře a snadno připravují krevety, olihně (kalamáry), hřebenatky aj. Doporučujeme je dělat na másle, přidat trochu česneku, vína nebo chilli.
3
Jaké koření na mořské plody?
Pokud milujete chuť darů moře, použijte jen sůl. I když se nejedná o koření, nemůžeme nezmínit dokonalou kombinaci citrusů a plodů moře, a vhodné koření je již zmíněný česnek a chilli, nebo bylinky jako:
- tymián, který nejdéle vydrží naložený v oleji,
- koriandr, bez kterého se neobejde asijská část světa,
- bazalka, ze které si určitě připravte lahodné pesto,
- petrželka, kterou můžete použít i k rybám.
4
Jak rozmrazit mořské plody?
Mořské plody rozmrazujeme pomalu, abychom zachovali jejich strukturu i chuť. Zapomeňte na teplou či horkou vodu i na oblíbenou mikrovlnku. Zmražené dary moře vložte přes noc do lednice nebo použijte studenou vodu k urychlení procesu.
5
Jak dlouho se vaří mořské plody?
Jak již bylo zmíněno výše, tepelná úprava je krátká a jedná se o minuty např. u krevet, které zrůžoví a stočí se do písmena "C". U humrů se jedná o desítky minut a výjimku tvoří chobotnice, která se vaří podstatně déle a to podle váhy živočicha. Každý kilogram odpovídá jedné hodině na plotně, takže kilovou chobotnici vaříte hodinu.
6
Jak naložit mořské plody?
Nakládání plodů moře na delší dobu není úplně typické, neboť se je snažíme rychle tepelně upravit. Můžeme doporučit směs oleje, soli a oblíbených bylinek s trochou citronu, ve které dary moře necháme cca hodinu, tepelně upravíme a podáváme.
Mohlo by vás zajímat
7
Jak připravit krevetový koktejl?
S krevetovým koktejlem jistě oslníte rodinu, hosty na party i víkendovou návštěvu. Uvařené oloupané krevety položíme na nakrájený salát, přidáme citrusy a lehkou zálivku ze smetany a bylinek. Přesnou přípravu pokrmu vám nabídne náš receptář.
8
Proč jíst mořské plody?
I když dary moře nejsou součástí našeho kraje, rozhodně je doporučujeme zařadit do jídelníčku. Obsahují velké množství bílkovin, jsou zdrojem mnoha minerálů, důležitých vitaminů a omega-3 mastných kyselin, které snižují riziko infarktu, pozitivně působí na imunitu a zlepšují paměť.
9
Jak správně jíst mořské plody?
Dary moře se jedí příborem. Humr i ústřice mají svůj vlastní příbor, ale krevety se mohou jíst i rukama. Pokud si v restauraci objednáte slávky, tak jednu lasturu použijete jako kleštičky, kterými vytahujete maso z těch ostatních. Raději nepoužívejte hrubou sílu, aby pokrm neopustil váš talíř.
10
Jak grilovat mořské plody?
Grilování darů moře je ze všech příprav nejvhodnější, neboť musí být tepelná úprava rychlá, ale důkladná, čehož se dosáhne vysokou teplotou grilu. V mnoha přímořských letoviscích najdeme právě různá grilovací zařízení u každé restaurace.
A ještě pro vás máme názorné video na závěr. Předvede vám, jak grilovat krevety.
Komentáře