Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Lečo je pokrm, který pochází z Maďarska, ale vaří se v menších obměnách v celé jižní Evropě. Pro tuto kuchyni je typické použití paprik, rajčat, cibule a koření v dušené směsi, která se podává s bramborami i s pečivem.

Lečo se připravovalo převážně v létě z čerstvé, právě sklizené zeleniny. V současnosti, kdy je zelenina dostupná v obchodech po celý rok, si můžeme připravit lečo kdykoliv, kdy na něj dostaneme chuť. Jeho příprava není složitá.

1

Jak a kde vzniklo lečo

Lečo je tradiční maďarský pokrm s prvky turecké a srbské kuchyně, který se skládá ze sezónní zeleniny - rajčat, špičatých paprik a cibule. Pro pikantnější chuť se přidává více koření nebo pálivá klobása. Lečo po česku se sice obejde bez pálivé papriky, ale musí být připraveno s vejci.

2

Z jakých surovin je lečo

Základem klasického leča je cibule, červené, zelené a žluté papriky a rajčata. V našich podmínkách používáme papriky, které jsou právě k dostání. Některá leča obsahují cukety nebo dokonce houby. Další ingrediencí jsou klobásy, špekáčky nebo slanina, vejce, fazole, kapusta či dýně.

3

Jak se připravuje lečo

Cibulový základ je velmi důležitý - na plátky pokrájenou cibuli orestujeme na sádle spolu se slaninou, zasypeme mletou paprikou, kterou rozpustíme v tuku, přihodíme pokrájené papriky a rajčata (nejlepší jsou oloupaná). Pokrm osolíme, opepříme, přikryjeme poklicí a necháme probublávat.

4

Co je maďarské lečo

Maďaři připravují lečo i s jinou zeleninou, kterou mají po ruce - ale základem jsou vždy cibule, papriky, rajčata, maďarská pálivá paprika nebo papriková pasta a maďarské klobásky, které leču dodají výraznou pikantní chuť. Pálivé lečo se podává s chlebem, tarhoňou, bramborami či haluškami.

5

Jaké jsou jiné varianty leča

Lečo se salámem a vejci není tak pikantní, ale u nás zdomácnělo více. Podušená zelenina se mnohdy ani nedochucuje mletou paprikou, jen se zalije vejci a nechá srazit. Podává se s bramborami. Jiná varianta se připravuje s vepřovým masem a mletou paprikou jako lečo po srbsku s rýží.

6

Čím se zahušťuje lečo

Pravé lečo se nepodlévá, protože osolená zelenina pustí vodu, ve které se pak dusí. Dušením se tekutina odpaří a zůstane jen chutná šťáva. Další voda způsobí, že je směs řídká a připomíná omáčku. Další možností zahuštění je vmíchání rozšlehaných vajec a jejich sražení.

7

Jak dochutit lečo

Pravé maďarské lečo se neobejde bez pálivé mleté papriky nebo paprikové pasty, soli, pepře, česneku a kmínu. Naše lečo se připravuje se sladkou mletou paprikou a lečo s vejcem nejvíce chutná s nasekanými zelenými natěmi (medvědí česnek, cibulová nať, petrželka, pažitka).

8

Co se podává k leču

Lečo je univerzálním pokrmem. Maďarské lečo se tradičně podává s bílým chlebem, těstovinou tarhoňou, haluškami a bramborami. U nás se k leču servírují brambory a k omáčce rýže. Husté lečo se hodí na langoše, na topinky, na slané koláče, k těstovinám i do srbského rizota.

9

Jak zamrazit lečo

Částečně podušené lečo bez vajec můžeme rozdělit do krabiček a necháme ho vychladnout. Krabičky uzavřeme a vložíme do mrazáku. Dalším způsobem je zamrazení leča v mikrotenových sáčcích nebo zavakuované ve speciální fólii. Zamražené lečo spotřebujeme do několika měsíců.

10

Jak se zavařuje lečo

Větší množství cibule, paprik a rajčat zpracujeme do leča, které tepelně upravíme jen do poloměkka. Ještě horkou směsí naplníme skleničky, které uzavřeme víčky a sterilujeme 20 minut na 85 °C. Lečo použijeme v zimě pod maso, do rizota, k těstovinám nebo na topinky.

Lečo přijde vhod i v zimním období, kdy už není zelenina čerstvá jako v létě po sklizni. V našem videu se můžete podívat, jak lečo konzervovat, abychom ho měli kdykoliv k dispozici:

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky