Desatero rad na téma vakuování potravin: Jak a proč vakuovat
Vakuování je proces, při kterém vložíme potraviny do sáčku ze speciální fólie a odsátím vzduchu ho hermeticky uzavřeme. Bez vzduchu se nemohou šířit plísně a mikroorganismy a proces jejich působení na potraviny se zpomalí.
Vakuování potravin je revoluční vynález uchovávání potravin bez přístupu kyslíku a bez použití konzervačních látek. Nedochází k vysušení, plesnivění a ztrátě hmotnosti. Potraviny si zachovávají čerstvost, svěžest, chuť i vůni po delší dobu než ty běžně uskladněné.
Mohlo by vás zajímat
- Proč se vakuují potraviny
- Co vše se může vakuovat
- Co je potřeba k vakuování potravin
- Jak se správně vakuují potraviny
- Jak skladovat vakuované potraviny
- Jak dlouho vydrží vakuované potraviny v lednici
- Jak dlouho vydrží vakuované potraviny v mrazáku
- Jak se vakuují tekuté potraviny
- Jak na vakuování hotových jídel
- Jak se připravuje vakuované sous-vide
1
Proč se vakuují potraviny
Vakuované potraviny mají pětkrát delší životnost. Bez vzduchu si zachovávají živiny a vitamíny, aniž bychom k jejich uskladnění použili chemii. Velkou výhodou je úspora místa v lednici nebo v mrazáku - vysátý vzduch způsobí, že se fólie pevně přisaje na potravinu a zavakuovaný balíček zabere daleko méně místa. Vakuováním předcházíme plýtvání jídlem.
2
Co vše se může vakuovat
Vakuovat můžeme v podstatě všechno - maso, uzeniny, ryby, sýry, ovoce, vyloupané ořechy, pečivo, sušenky a zeleninu - celou, nastrouhanou nebo pokrájenou. Vakuováním uchováme hotová jídla, polévky, moučníky nebo vývary. Jako čerstvá zůstane káva, koření, zeleninové saláty, dětské příkrmy a suroviny, které už nestihneme zpracovat a zkazily by se.
Kalendář Celý kalendář
Den zastavení plýtvání potravinami
Mnoho z nás si neuvědomuje, jak velké množství potravin vyhodíme. Jde až o třetinu všech vyrobených potravin, což má obrovský dopad na životní… Více o významném dni
3
Co je potřeba k vakuování potravin
Vakuovačku potravin již běžně seženeme v obchodě s bílým zbožím nebo v hypermarketu. K přístroji je vhodné zakoupit i vakuovací fólii, která se prodává v rolích a má různou šíři. Dále potřebujeme papírové utěrky, etikety a lihový fix, kterým balíčky popíšeme, abychom věděli, kdy jsme potraviny uložili.
4
Jak se správně vakuují potraviny
Vytvořte první šev na fólii - podle návodu na přístroji. Ustřihněte potřebnou velikost sáčku a vložte omytou a osušenou potravinu. Snažte se nezašpinit okraje sáčku - pokud se tak stalo, otřete ho pečlivě papírovým ubrouskem, jinak se fólie nespojí. Okraj sáčku s potravinou vložte do vakuovačky, zapněte odsávání a poté svařování.
Mohlo by vás zajímat
5
Jak skladovat vakuované potraviny
Zavakuované sáčky skladujeme v chladu - v lednici, v komoře, ve sklepě a v zimě na balkóně. V teple vydrží vakuované potraviny několik dní, ale snažíme se je umístit do stínu nebo na nejchladnější místo v bytě. Při cestování použijeme termotašku nebo termobox. Vakuované potraviny je velmi výhodné zamrazit. Obsah otevřeného sáčku již nevakuujeme, ale jídlo hned spotřebujeme.
6
Jak dlouho vydrží vakuované potraviny v lednici
Potraviny vydrží v chladu jako čerstvé po několik dní. Ryby skladujeme nejkratší dobu - maximálně 5 dní a maso 14 dní. Pokud maso před vakuováním naložíme do marinády, můžeme ho skladovat déle - až 30 dní, ovoce a zeleninu 14 dní, sýry 40 dní. Luštěniny, mouku, rýži a těstoviny skladujeme až jeden rok, pečivo a dezerty 7 dní.
7
Jak dlouho vydrží vakuované potraviny v mrazáku
Mražení je ideální pro uchování vakuovaných potravin, které v mrazničce vydrží až 3 roky. Je velmi důležité každý balíček pečlivě popsat, abychom věděli, kdy byl vložen do mrazáku a co obsahuje. Obsah nepopsaných balíčků si za tak dlouhou dobu nezapamatujeme, což by mohlo způsobit zdravotní problém.
8
Jak se vakuují tekuté potraviny
Vakuování vývarů, polévek, omáček a šťáv je vhodné v případě, že nám zbyly a chceme je uchovat na pozdější dobu. Vakuovačku umístíme na kraj stolu a sáček s obsahem necháme viset dolů. Okraje sáčku opatrně vložíme do vakuovačky a svaříme šev. Při vakuování je vhodné tekutinu aspoň částečně zmrazit a teprve pak vakuovat - zmrazená tekutina se nám nevytáhne do švu.
9
Jak na vakuování hotových jídel
Nespotřebované potraviny nebo zbytek jídla můžeme zavakuovat do sáčků naprosto bez problémů, pokud se jedná o sušší pokrm - zapečené těstoviny, rizoto, řízky apod. Jídlo s omáčkou vkládáme do sáčku bez přílohy, kterou je vhodné vakuovat zvlášť. Vařené brambory mění vakuováním a mražením svou strukturu, proto je vhodnější je uvařit čerstvé.
10
Jak se připravuje vakuované sous-vide
Pokrmy, vařené ve vakuu, se nazývají francouzsky sous-vide (čti sú-ví). Připravují se několik hodin při nízké konstantní teplotě ve vodě nebo v páře. Takové pokrmy - převážně maso, ale i ryby nebo zelenina - se uvaří rovnoměrně a jsou chutné, křehké, šťavnaté a ačkoliv se rozpadají, dokáží na talíři udržet svůj tvar.
Chystáte-li se připravit maso vařené ve vakuu, naložte ho předtím na pár dní do marinády, kterou si můžete připravit podle našeho videa:
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Jak mrazit rybíz a další drobné ovoce? Záleží na sklizeném množství a velikosti naší mrazničky
Jak uchovat svačiny v chladu i bez lednice? V našem pokusu skvěle fungovala termotaška za 35 Kč v kombinaci s PET lahvemi a ledem
Jednoduchý a spolehlivý způsob skladování vyloupaných ořechových jader je mražení. Ořechy se nekazí a neohrožují je škůdci
Komentáře