Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Lečo je pokrm, který má v české kuchyni pevné místo a těší se u nás velké oblibě. Ačkoli pochází z Maďarska, postupem času se lečo přizpůsobilo českým chutím a stalo se součástí našich tradičních jídel. Lečo je jednoduché a rychlé.

Lečo je nejen chutné, ale také výživné jídlo. Díky vysokému obsahu zeleniny je bohaté na vitamíny a minerály, zejména na vitamín C, beta-karoten a draslík. Kromě toho je lečo nízkokalorické a obsahuje jen minimum tuku, což z něj činí ideální pokrm pro ty, kteří dbají na svou linii.

1

Jak se dělá lečo

Základem každého leča jsou tři hlavní suroviny: rajčata, papriky a cibule. Tato zelenina se nakrájí na kousky a dusí se na pánvi s trochou oleje. Do leča se mohou přidávat i další ingredience, jako jsou česnek, cuketa, klobása nebo vajíčka. 

2

Jak dlouho trvá příprava leča

Samotné vaření leča obvykle trvá kolem 30 minut. Cibule se nejprve krátce osmaží, poté se přidají papriky a rajčata. Směs se dusí, dokud zelenina nezměkne. Nakonec přidáme vajíčka, která celé jídlo zahustí, a dochutíme. Musíme však přičíst čas, který nám zabere příprava zeleniny.

3

Jak dochutit lečo

Přestože se lečo vyznačuje svou jednoduchostí, je třeba, aby získalo správnou chuťovou rovnováhu. Nejčastěji ho dochucujeme solí a pepřem, mletou červenou paprikou, česnekem a kmínem. Z bylinek zvolíme petrželku, bazalku nebo majoránku.

4

Jak skladovat lečo

Lečo lze skladovat v lednici až 3 dny. Doporučujeme ho uchovávat v uzavřené nádobě, aby si udrželo svou čerstvost a chuť. Lečo lze také zamrazit, v tom případě vydrží i několik měsíců. Mrazíme ho ve speciálních mrazících sáčcích nebo v krabičkách.

5

Jaká příloha se hodí k leču

Lečo se nejčastěji podává s čerstvým chlebem nebo s pečivem. Může se podávat také s rýží či jako příloha k masu. Oblíbená je i kombinace s vařenými bramborami. Vše se odvíjí od toho, jestli lečo podáváme jako hlavní jídlo nebo jako lehkou večeři.

6

Lze lečo připravit v pomalém hrnci

Ano, lečo lze připravit i v pomalém hrnci. Všechny ingredience se vloží do hrnce a vaří se při nízké teplotě několik hodin. Výsledek bude stejně chutný jako při klasické přípravě. Jen je třeba počítat s větší časovou náročností.

7

Jak zahustit lečo

Pokud chceme, aby bylo lečo hustší, přidáme více paprik a cibule, které při vaření zhoustnou. Další možností je nechat směs déle dusit, aby se přebytečná tekutina odpařila. Také můžeme přidat ke konci vaření vajíčka, která nejen zahušťují, ale také obohacují chuť a texturu jídla.

8

Mohou se na lečo použít konzervovaná rajčata

Ano, konzervovaná rajčata lze použít jako náhradu za čerstvá rajčata, a to především v době, kdy není sezóna rajčat. Konzervovaná rajčata dodají leču stejnou chuť a barvu, ale může být potřeba regulovat množství přidané soli, protože konzervovaná rajčata bývají již lehce solená.

9

Jak zavařit lečo

Pro zavařování je důležité, aby byly všechny suroviny dostatečně uvařené. Poté se uvařené lečo naplní do sterilizovaných sklenic a zavaří. Takto zavařené lečo vydrží několik měsíců a je skvělou zásobou na zimu. Sklenice je nutné uchovávat v temnu.

10

Jak ozvláštnit lečo

Lečo můžeme oživit přidáním netradičních ingrediencí, jako jsou například sušená rajčata, olivy, sýr feta nebo kapary. Tyto přísady dodají jídlu nový rozměr a zajímavou chuťovou variabilitu. Můžeme také vyzkoušet různé druhy paprik, od sladkých po pálivé, aby byl výsledek vždy trochu jiný.

Lečo je pokrm, který je oblíbený pro svou jednoduchost a rozmanitost chutí. Je to jídlo, které poskytuje prostor pro kreativitu a experimentování v kuchyni. Díky tomu si ho můžeme připravit pokaždé trochu jinak a tak nám nezevšední.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky