Desatero rad na téma ostružiny: Černé ovoce z lesa a ze zahrad dozrává už na konci prázdnin
Ostružiny jsou keře z čeledi růžovitých, kam patří i maliny. Rostou volně v přírodě na pasekách a okrajích lesa, ale dají se pěstovat i na zahradě a to v mnoha šlechtěných odrůdách, z nichž většina z nich už nemá trny. Plodem ostružiníku je souplodí červených až fialovočerných kuliček - ostružina.
Ostružiny jsou nenáročnou rostlinou, která se nám za minimální péči odmění velkými sladkými plody. Ty dozrávají na konci léta a na začátku podzimu, kdy v lese i na zahradě vystřídají maliny a borůvky. Zralé ostružiny nebývají na rozdíl od malin napadené hmyzem díky svým trnům a chloupkům na plodech. Sladké ovoce plné vitamínů můžeme v kuchyni zpracovat mnoha způsoby a uchovat ho i na zimu, kdy je vitamínů málo.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
1
Jak zdravé jsou ostružiny
Ostružiny jsou velmi zdravé - mají spoustu léčivých účinků. Obsahují vysokou koncentraci bioflavonoidů, vitaminů a stopových prvků. Jsou bohaté na vitamin C, antokyany, organické kyseliny (např. citrónová a jablečná), fosfor, vápník, hořčík, draslík a železo. Není divu, že díky těmto skvělým mikroživinám pečují o imunitní systém, vaziva i stěny cév. Šťáva z ostružin pomáhá proti chrapotu a čaj z ostružinových listů proti zánětům ústní dutiny, průjmech a střevních potížích. (Zdroj: www.vitalweb.cz)
2
Co se dělá s ostružinami po sběru
U planě rostoucího ovoce platí, že má silnější léčivé účinky než šlechtěné odrůdy - plody a listy, určené pro přípravu čajů, sbíráme raději v lese. Ostružiny se podobně jako maliny rychle kazí, proto se musí spotřebovat a zpracovat maximálně do dvou dnů od sběru. Zrníček a plodných lůžek, obsažených v ostružinách, se zbavíme pasírováním nebo odšťavením ovoce, ale musíme mít na paměti, že zrníčka jsou účinnou balastní látkou v našich střevech a pomáhají k lepšímu fungování těla.
3
Jak odšťavnit a pasírovat ostružiny
Pasíruje se zastudena i zatepla - výsledkem je ovocné pyré nebo šťáva.
- Odšťavnění ostružin je proces, kdy ovoce krátce svaříme v malém množství vody a následně propasírujeme přes cedník. Chceme-li využít pouze šťávu, necháme svařené ovoce prokapat přes síto s jemným plátýnkem nebo utěrkou. Po prokapání směs ještě "vyždímáme".
- Pasírování ostružin probíhá zastudena - očištěné a omyté ovoce rozmačkáme v míse šťouchadlem na brambory a pak protlačíme přes cedník pomocí vařečky, lžíce nebo stěrky. Hmotu důkladně protřeme - vznikne jemné ostružinové pyré, s kterým můžeme dále pracovat.
4
Jak zpracovat ostružiny v kuchyni
Možností zpracování je mnoho:
- syrové plody (do jogurtu, na ozdobu)
- zavařování (kompoty, marmelády)
- odšťavnění (sirupy, šťávy)
- sušení teplem (sušička, trouba, slunce)
- sušení mrazem (lyofilizace)
- zamrazení (celé plody, dřeně)
- pečený čaj (připravuje se v troubě)
5
Co dobrého se dá udělat z ostružin
Ostružiny, stejně jako každé ovoce, používáme k zavařování do kompotů, džemů, marmelád a sirupů. Můžeme je sušit nebo zamrazit. Hodí se do ovesné kaše, do ovocných pohárů nebo na výrobu ovocné kůže. Čerstvé, mražené i konzervované ostružiny používáme ve sladké kuchyni při pečení koláčů, bublanin, ostružinových muffinů a buchet. Ostružinovou omáčkou poléváme ovocné knedlíky, lívance a palačinky nebo poháry. Ostružinami můžeme ozdobit pečené i nepečené dorty, zákusky a zmrzliny. Přidáváme je do kaší, do jogurtů a do ovocných smoothie. Pro děti lze připravit ostružinové pyré jako přesnídávku. Vyrábíme likéry a šťávy, které mícháme s vodou nebo alkoholem. Zmrzliny, nanuky a ostružinové mražené dřeně jsou výborné nejen v létě, ale vlastně kdykoliv.
6
Jak sušit ostružiny
Ovoce přebereme (nesmí být plesnivé) a pokud je to nutné, omyjeme a osušíme.
- Sušení v sušičce - sušíme na střední výkon, dokud nejsou plody měkké, ale nejde z nich šťáva.
- Sušení v troubě - ostružiny rozložené na plechu sušíme na nejnižší teplotu a při pootevřených dvířkách, aby měla vlhkost kam odcházet.
- Sušení na slunci - zralé plody rozložíme na síť a přikryjeme záclonou nebo další sítí, aby se na ně nedostal hmyz.
Sušené ostružiny sesypeme do tmavé dózy a uskladníme v suchu. Vydrží až dva roky.
7
Jak udělat sirup a šťávu z ostružin
Ostružiny přebereme, očistíme a omyjeme pod tekoucí vodou. Rozmačkáme je v kastrolu, zalijeme vodou a rozvaříme - ovocnou směs přecedíme přes plátýnko nebo utěrku, položenou přes cedník a vymačkáme. Vzniklý sirup svaříme s cukrem a kyselinou citrónovou a přelijeme do čistých lahví. Šťáva se dá připravit také zastudena. Tento sirup je určený k uložení do chladna a rychlé spotřebě.
8
Jak se dělá marmeláda z ostružin
Omyté ovoce vložíme do kastrolu, zalijeme vodou a rozmačkáme vařečkou.
- Ostružiny propasírujeme přes cedník a ze vzniklého pyré připravíme marmeládu s pomocí cukru, želírovacích látek a kyseliny citrónové.
- Ostružiny rozmačkáme nebo rozmixujeme tyčovým mixérem, smícháme s želírovacím cukrem a s kyselinou citrónovou. Tato marmeláda obsahuje zrníčka.
9
Jak konzervovat ostružiny
Přebrané, omyté a osušené plody můžeme zpracovat na pozdější využití nebo na zimu.
- Ostružiny konzervujeme zavařením kompotů, ovocných přesnídávek nebo ovocných džemů a marmelád.
- Další možností je příprava sirupů a šťáv zastudena i zatepla. Ze sirupů můžeme připravit výborný likér a víno.
- Celé ovoce nebo pyré lze zamrazit v krabičkách a použít k dochucení krémů.
- Sušené ostružiny jsou výborné na čaj.
10
Jak zmrazit ostružiny
Ovoce mrazíme celé, rozmixované, pasírované nebo ve formě zmrzliny.
- Ostružiny je vhodné zamrazit celé, mohou se pak použít jako čerstvé. Ovoce omyjeme pod tekoucí vodou a osušíme. Plody rozložíme na tác na pečicí papír a dáme do mrazničky. Mražené ostružiny sloupneme a sesypeme do sáčku nebo krabičky.
- Mražené ostružinové pyré připravíme rozvařením a propasírováním čerstvého ovoce. Směs můžeme osladit cukrem, promícháme a v krabičkách vložíme do mrazničky. Používáme k dochucení pohárů, krémů nebo jako přesnídávku pro děti. Z pyré můžeme vyrobit zmrzlinu nebo nanuky, které zamrazíme.
Podle našeho video-receptu připravíte domácí zmrzlinu z libovolného ovoce:
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Sušené ovoce: Ideální zdravá sladkost nebo kalorická bomba? Záleží na druhu úpravy!
Byliny v kuchyni: Ostružiny posílí imunitu i paměť, odvar z listů skvěle vyčistí pleť!
Ostružiny se vyznačují krásnou barvou a příjemnou chutí. Zpracujeme je do lahodných moučníků a nepečených dezertů
Komentáře